مخترع باید در سودای تجاری‌سازی اختراع خود باشد

موید؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش گفت: برخی اختراعات به لحاظ کاربردی کاملاً با فضای بازاررقابت همگن بوده و ارزش صنعتی بالایی دارند به همین دلیل روند باید به‌گونه‌ای باشد که این قبیل اختراعات نیز مورد توجه داوران قرار بگیرد.

موید؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش گفت: برخی اختراعات به لحاظ کاربردی کاملاً با فضای بازاررقابت همگن بوده و ارزش صنعتی بالایی دارند به همین دلیل روند باید به‌گونه‌ای باشد که این قبیل اختراعات نیز مورد توجه داوران قرار بگیرد.

علی موید؛ برگزیده جشنواره رویش در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت‌ ارزیابی‌کردن آیین‌نامه‌ شناسایی و حمایت از اختراع‌های برگزیده، گفت: رویکرد جدید بنیاد ملی نخبگان به حوزه اختراعات بسیار مناسب است.

وی افزود: در حوزه شناسایی اخترعات برگزیده، شاخص‌های خوبی مانند میزان تازگی اختراع در سطح ملّی و بین‌المللی و قابلیت ورود به بازار و حصول ارزش‌افزوده حاصل از تجاری‌سازی در نظر گرفته شده که همین عامل سبب بهبود و رونق بیشتر فضای اخترعات است.

مخترع برگزیده جشنواره رویش به لزوم ارتقاء کیفی اختراعات اشاره کرد و یادآور شد: نباید در عرصه اختراعات نیز نگاه کمّی حاکم شود. در حال حاضر انبوهی از اختراعات به ثبت رسیده است که به دلیل منطبق‌نبودن با واقعیت‌های جامعه، در همان مرحله ثبت‌اختراع مانده‌اند و هرگز نتوانسته‌اند در رفع نیازهای جامعه و یا ثروت‌آفرینی فردی به توفیق برسند.

وی نیازسنجی را یکی از عوامل موفقیت اختراع دانست و بیان داشت: اگر از همان ابتدا و در مرحله پردازش ایده، مخترع به نیازهای جامعه خاصه صنعت و شرایط بازار اشراف کافی داشته باشد و توان خود را در آن مسیر به‌کار گیرد، می‌تواند ایده خود را به محصولی مشتری‌مدار تبدیل کند و از این راه هم بخشی از نیازهای موجود را پوشش دهد و هم به ره‌آور اقتصادی فردی برسد.

موید با اشاره به لزوم حضور صاحب‌نظران صنعت در جشنواره‌های رویش، ادامه داد: برخی اختراعات گرچه به لحاظ علمی بنیه محکمی ندارند اما به لحاظ کاربردی و قابلیت‌های تجاری‌سازی کاملاً با فضای بازاررقابت همگن و همخوان بوده و ارزش صنعتی بالایی دارند به همین دلیل روند باید به‌گونه‌ای باشد که این قبیل اختراعات نیز مورد توجه داوران قرار بگیرد.

مخترع برگزیده جشنواره رویش اظهار داشت: در برخی موارد ابتکارات و نوآوری‌های بسیار خوبی برای بهینه‌سازی و یا بهبود خدمات و یا محصولات صنعتی طراحی و ارائه می‌شود که قابلیت تبدیل‌شدن به اختراع را ندارند اما به لحاظ نوآوری و ابتکار صنعتی و در نهایت ره‌آورد مالی اهمیت بالایی دارند. فراهم‌شدن بستر مناسب برای ورود این قبیل طرح‌ها به جشنواره‌های رویش و ارزیابی و ارزش‌گذاری روی آنها نیز ازجمله مواردی است که می‌تواند دایره «رویش» را گسترده‌تر و فراگیرتر کند.

وی در ادامه به لزوم حمایت از برگزیدگان جشنواره‌های رویش اشاره کرد و گفت: حضور در پارک‌های علم‌وفناوری و تسهیلاتی که برای تکمیل و تجاری‌سازی اختراع درنظر گرفته شده است، نقش بسزایی در رشد اختراع دارد. به عبارت بهتر گرچه حمایت‌های مالی و جوایز نقدی اقدامی مناسب است اما مخترع بیش از هر چیز باید در سودای تجاری‌سازی اختراع خود باشد.

موید، ارائه مشاوره‌های مختلف و برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های توانمندسازی را از دیگر اقدامات خوب بنیاد ملی نخبگان برشمرد و خاطرنشان کرد: حضور در عرصه تولید و سپس بازار رقابت نیازمند توانایی‌ها و مهارت‌های ویژه‌ای است که فقدان‌ آنها می‌تواند زمینه‌ساز شکست اختراع در بازار فروش باشد. مهارت‌های مربوط مسائل حقوقی، مالیاتی، گمرکی و بازاریابی هر یک نیازمند متخصص همان بخش است که این موضوع برای شرکت دانش‌بنیان نوپا هزینه‌بَر است. به همین دلیل ارائه آموزش‌های ابتدایی در حوزه‌های یاد شده می‌تواند بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهد.

وی در پایان با اشاره به لزوم تدوین و اجرای سیاست‌های تشویقی برای حضور فعالان صنعت در عرصه اختراعات، گفت: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که صاحبان صنایع برای حضور در عرصه اختراعات و به‌کارگیری توان مخترعان برای بهبود محصولات و خدمات خود؛ ترغیب شوند.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/10
کد : 70820
تعداد بازدید: 339