«فعالیت گروهی» ضامن موفقیت مستعدان‌برتر است

هاشمی؛ مستعدبرتر دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تعامل مستعدان‌برتر با یکدیگر علاوه بر اینکه زمینه را برای انجام فعالیت‌های گروهی مساعد خواهد کرد، داشته‌های آنان را نیز «یک‌کاسه» می‌کند.

هاشمی؛ دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: تعامل مستعدان‌برتر با یکدیگر علاوه بر اینکه زمینه را برای انجام فعالیت‌های گروهی مساعد خواهد کرد، داشته‌های آنان را نیز «یک‌کاسه» می‌کند.

یاشار هاشمی؛ دانشجوی دکتری برق ‌در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در حوزه شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر دانشگاهی، گفت: آیین‌نامه‌های جدید چه در حوزه شناسایی و چه در ارائه تسهیلات با فضای نخبگانی تطابق دارد.

وی افزود: افزایش سهم دانشگاه در اجرای آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان نکته مثبتی است چراکه به علت حضور مداوم دانشجو، دانشگاه بهترین مرجع برای شناسایی مستعدان‌برتر دانشجویی است اگرچه در برخی موارد ممکن است به علت توجیه نبودن برخی از کارکنان دانشگاه، روند شناسایی فرد مستعدبرتر با اختلال روبرو شود.

مستعدبرتر دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به تسهیلات اعطایی، تصریح کرد: تسهیلات درنظر گرفته شده توانسته است نیازهای مالی دانشجوی مستعدبرتر را پوشش دهد. از سوی دیگر چون اعتبارات مالی در ازای انجام فعالیت نخبگانی اعطا می‌شود، نقش بسزایی در توانمندتر شدن فرد دارد. از این لحاظ نمی‌توان نقصی را متوجه آیین‌نامه‌های جدید دانست.

هاشمی ادامه داد: جایزه‌ها و اعتبارات خوبی برای مستعدان‌برتر فعال در حوزه فناوری در نظر گرفته شده است که این مهم گامی بلند برای افزایش انگیزه، توانمندتر شدن و در نهایت حضور آنان در عرصه کارآفرینی است؛ البته اگر این تسهیلات گستردگی بیشتر داشته باشد، تاثیرگذارتر خواهد بود. کارگاه و یا کلاس‌هایی نیز برای مهارت‌افزایی دانشجویان مستعدبرتر برگزار شده است اما غالباً به مباحث تئوری می‌پردازند و کمتر به عملیاتی‌شدن فرد کمک می‌کند.

دانشجوی دکتری برق ‌ برقراری ارتباط بین مستعدان‌برتر همه دانشگاه‌های کشور را یکی از راه‌های بهره‌گیری بهینه از پتانسیل این افراد دانست و خاطرنشان کرد: تعامل مستعدان‌برتر با یکدیگر علاوه بر اینکه داشته‌های آنان را «یک‌کاسه» می‌کند، زمینه را برای انجام فعالیت‌های گروهی مساعد خواهد کرد. به این ترتیب حتی اگر فرد در وادی شرکت دانش‌بنیان نیز وارد شود، درصد موفقیت شرکت به نسبت بیشتر خواهد شد چراکه از پشتوانه «توان گروهی» برخوردار است.

وی در پایان تصریح کرد: برخورداری مستعدان‌برتر دانشگاهی از برخی تسهیلات و امکان‌های درنظر گرفته شده نیازمند تعامل دیگر دستگاه‌ها و نهادهای حکومتی و دولتی می‌شود به همین دلیل همکاری این سازمان‌ها می‌تواند مسیر پیشروی مستعدبرتر تا رسیدن به نقطه اثرگذاری را تسهیل کند.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/08
کد : 70804
تعداد بازدید: 237