تداوم نوآوری و خلاقیت، شرط موفقیت در عرصه دانش‌بنیان است

جلالی؛ دانش‌آموخته مهندسی‌صنایع گفت: برای موفقیت شرکت دانش‌بنیان در بازار رقابت، فرد باید خود را به توانایی ایده‌پردازی و خلاقیت تجهیز کنند و محصولی با قابلیت ارتقاء به بازرا عرضه کنند.

جلالی؛ دانش‌آموخته مهندسی‌صنایع گفت: برای موفقیت شرکت دانش‌بنیان در بازار رقابت، فرد باید خود را به توانایی ایده‌پردازی و خلاقیت تجهیز کنند و محصولی با قابلیت ارتقاء به بازرا عرضه کنند.

امین جلالی؛ مخترع برگزیده جشنواره رویش و دانش‌آموخته مهندسی‌صنایع در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم کاربردی‌شدن تحقیقات و مقالات دانشگاهی، گفت: یکی از اقدامات مهم در این حوزه تعریف پروژه‌های کاربردی برای پایان‌نامه‌ها است.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر مباحث نظری و غیرکابردی در جامعه علمی مورد توجه قرار دارد و این تا حدی نشأت‌گرفته از سیاست‌های موجود است. به‌طوری که استاد برای ارتقاء و دانشجو برای فارغ‌التحصیلی به سمت موضوعات روز که به راحتی به مقاله تبدیل می‌شوند، گرایش پیدا می‌کنند.

جلالی ادامه داد: روند باید به‌گونه‌ای طراحی شود که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشگاهی به‌تدریج به سمت کاربردی‌شدن و رفع نیازهای کشور حرکت کنند. بسیاری از موضوعات کاربردی قابلیت تبدیل شدن به یک اختراع و در نهایت شرکت دانش‌بنیان را دارند و این بهترین اتفاق برای یک پروژه دانشگاهی است.

مخترع برگزیده جشنواره رویش اضافه کرد: بخشی از سرمایه‌های پژوهشی دانشگاه را نیز می‌توان به سمت کارهای کاربردی متمایل کرد تا از این طریق هم دانشگاه به مسیر صحیح هدایت شود و هم هزینه و سرمایه‌ای که برای تحقیقات صرف می‌شود در نهایت در خدمت جامعه قرار بگیرد.

وی با مثبت ارزیابی‌کردن اقدامات انجام‌شده، بیان داشت: در گذشته قانون حق نشر (کپی‌رایت) به‌صورت جدی اجرا نمی‌شد اما در سال‌های اخیر با نظارت بیشتر تا حدی فضا بهبود یافته و همین موضوع سبب رونق شرکت‌‌داری دانش‌بنیان شده است. اما باید دانست موفقیت در عرصه دانش‌بنیان نیازمند تداوم نوآوری و خلاقیت است.

دانش‌آموخته مهندسی‌صنایع یادآور شد: برای موفقیت شرکت دانش‌بنیان در بازار رقابت، فرد باید خود را به توانایی ایده‌پردازی و خلاقیت تجهیز کنند و محصولی با قابلیت ارتقاء به بازار عرضه کنند تا حتی در صورت عدم‌رعایت کپی‌رایت، بتوانند با نوآوری پایه‌های خود را در بازار محکم کنند.

جلالی با بیان اینکه بسیاری از محصولات دانش‌بنیان مشتری خارجی دارند، گفت: در بسیاری موارد کالای تولید شده در عرصه دانش‌بنیان قابلیت صادرات دارد. به عبارت دیگر بازارفروش این کالا در کشورهای همسایه بسیار مناسب است. به همین دلیل یکی از اقدامات تسهیل مبادله و صادرات است.

مخترع برگزیده جشنواره رویش در پایان با اشاره به لزوم همگرایی بخش بازرگانی با شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان می‌تواند به عنوان پل ارتباطی وارد عمل شده و خلاء بین محصولات دانش‌بنیان و بخش بازرگانی را به‌خوبی پر کند.

تاریخ انتشار : 1395/05/31
کد : 70789
تعداد بازدید: 358