اکوسیستم کارآفرینی خریدنی نیست بلکه ساختنی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان، گفت: شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی در کشور از ترغیب و تشویق جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در سایه حمایت‌ها آغاز می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان، گفت: شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی در کشور از ترغیب و تشویق جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در سایه حمایت‌ها آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین‌المللی مهارت‌آموزی و اشتغال که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح امروز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، جوانان را اصلی‌ترین پایه شکل‌گیری اقتصاد دانش بنیان دانست و افزود: اقتصاد دانش بنیان بر مبنای مزیت‌های سرزمینی، نیروی انسانی و تفکر بنا شده است که مهم ترین آن، جوانان و کارآفرینی بر مبنای دانش بنیان هستند.

وی افزود: دانشگاه‌های کشور از ابتدا قرار بوده است فرهنگ کسب و کار و اشتغال آفرینی را به جوانان بیاموزانند، اما سیطره فرهنگ نفتی که فارغ التحصیل دانشگاهی را به کار کارمندی و نگاه به دست مدیر دولتی وابسته می کند، تا کنون مانع تحقق این امر شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، صنعت فرش بافی قم را دستمایه سخنان خود قرار داد و با تاکید بر این که دانش و فناری باید در خدمت صنعت و کارآفرین باشد افزود: صنعت فرش قم که به عنوان یک برند، آوازه خوبی در سطح بین‌المللی دارد، از ابتدا بنا بود توسط حوزه‌های مختلف دانش و فناوری ارتقا پیدا کند. اما با بلند کردن قالی‌باف از پای دار قالی و مشغول کردن وی به تحصیل دانشگاهی، او را از مسیر اصلی منحرف کرده‌ایم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که اکوسیستم کارآفرینی، قابل خریداری نیست، بلکه ساختنی است، افزود: شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی در کشور از ترغیب و تشویق جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در سایه حمایت‌ها آغاز می‌شود و ایجاد مراکز نوآوری، استارتاپ کمپ‌ها و مراکز کسب و کار در اطراف دانشگاه‌ها، باید در همین راستا صورت بگیرد.

نایب رئیس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه صحبت‌های خود در جمع کارآفرینان، صاحبان کسب و کار و کارشناسان و مدیران سازمان فنی و حرفه ای کشور، عمده‌ترین مشکل ایجاد اشتغال و مهارت آفرینی کشور را، سیطره فرهنگ نادرست نفتی در اقتصاد دانست و افزود: در فرهنگ اقتصاد نفتی، دولت به مردم، مشارکت، خلاقیت و نوآوری احتیاجی ندارد و خودش را در کسب و کار آنان شریک نمی‌داند؛ چرا که چنین ساختار دولتی با دسترسی به منابع زیرزمینی راه آسانی برای درآمدزایی ایجاد کرده و درآمد نفت با رانت بزرگی که ایجاد می کند، دیگر بخش های کشور را وسوسه می‌کند تا خود را به این رانت بزرگ متصل کند.

ستاری در پایان ضمن تاکید بر رسالت بزرگ فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان توسط همه بخش‌های کشور، ابراز امیدواری کرد با تمرین ایستادن جامعه روی پاهای خود، آموختن فرهنگ کارآفرینی و فرصت دادن به جوانان، شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در بستر اقتصاد دانش‌بنیان و بر پایه هم‌دلی و کلام واحد محقق شود.

در ادامه چهارمین همایش با اهداف توسعه ارتباطات سازمان فنی و حرفه‌ای، توسعه فرهنگ مهارت آفرینی و توسعه فرهنگ کسب و کار برگزار شد،‌ کارآفرینان و کارشنان در قالب دو پانل تخصصی، با دو موضوع «توانمندسازی و چابک‌سازی ستادی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای» و«مهارت‌آموزی و توانمندسازی زنان» سخنرانی کردند.

در پایان این افتتاحیه، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از حامیان و برگزیدگان این همایش تقدیر شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/03/17
کد : 70782
تعداد بازدید: 403