لزوم ایجاد رقابت سالم در زمینه کسب و کار دانش‌بنیان در بین دانشگاهیان

استاندار کرمان گفت: ایده‌ها و طرح‌های خوبی از سوی سرآمدان و مستعدان استان مطرح می‌شود که می‌تواند با قرار گرفتن در چرخه شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، ثروت بسیاری را نیز برای استان به ارمغان آورد.

استاندار کرمان گفت: ایده‌ها و طرح‌های خوبی از سوی سرآمدان و مستعدان استان مطرح می‌شود که می‌تواند با قرار گرفتن در چرخه شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، ثروت بسیاری را نیز برای استان به ارمغان آورد.

به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی با موضوع اقتصاد مقاومتی با حضور استاندار کرمان، رییس اتاق بازرگانی کل‌کشور، رییس بنیاد نخبگان کرمان و جمع کثیری از مسئولان استانی و متولیان بخش‌خصوصی در محل استانداری کرمان برگزار شد.

در این نشست، علیرضا رزم حسینی؛ استاندار کرمان مردمی‌شدن اقتصاد را یکی از راه‌های نیل به اقتصاد مقاومتی عنوان و تصریح کرد: بسیاری از مباحث اقتصاد مقاومتی ملی و کلان است که می‌توان با فراهم کردن حضور مردم در بطن اقتصاد و ارتقاء سطح رفاهی آنان، از طریق خلق ثروت به رونق اقتصادی دست یافت. البته در این بین رسیدن دولت و ملت به مفاهیم مشترک اقتصادی از ضروریات است.

استاندار کرمان با اشاره به کمبودها و کاستی‌های توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در استان، راه‌اندازی این شرکت‌ها را گامی در جهت توسعه بومی دانست و اظهار داشت: به دلیل وجود خلاءهای گوناگون، استانداری کرمان تاکنون اقدامات مناسبی در این حوزه انجام نداده است؛ این در حالیست ایده‌ها و طرح‌های خوبی از سوی سرآمدان و مستعدان استان مطرح می‌شود که می‌تواند با قرار گرفتن در چرخه شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، ثروت بسیاری را نیز برای استان به ارمغان آورد.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال اقدامات بسیاری مناسبی در جهت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان انجام خواهد پذیرفت و استانداری نیز تسهیلات مالی کم‌بهره و امکانات سخت‌افزاری خوبی به فعالان این حوزه ارائه خواهد کرد.

در بخش دیگری از این نشست، محسن جلال‌پور؛ رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور، گفت: اتکا به منابع و معادن طبیعی از سویی و عدم توجه به گفتمان دانش‌بنیان از سوی دیگر، سبب می‌شود به جای توسعه بخش‌خصوصی، دولت بزرگ شود در حالیکه برای رسیدن به اقتصادپایدار بیشترین نگاه باید به مردم و بخش‌خصوصی معطوف باشد.

علیرضا سعیدی؛ رییس بنیاد نخبگان کرمان نیز در این نشست، گفت: امید است با همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهای درون‌استانی بستر مناسبی برای جذب اساتید مجرب و کارآفرین ایجاد شود. این اقدام موجب خواهد شد علاوه بر توسعه ارتباط صنعت با دانشگاه، رقابت سالمی در زمینه کسب و کار دانش‌بنیان در بین دانشگاهیان به وجود آید.

وی با اشاره لزوم حضور فعال نخبگان و صاحبان ایده در اقتصاد دانش‌بنیان، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مهمترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی هستند.

رییس بنیاد نخبگان کرمان با بیان اینکه از سال 86 تاکنون 575 اختراع در استان به ثبت رسیده است، اضافه کرد: با استفاده از پتانسیل این افراد و برخورداری از نظرات و ایده‌های آنان می‌توان در مسیر نهادینه کردن فرهنگ دانش‌بنیان در استان گام‌های بلندی برداشت.

سعیدی در پایان ایجاد کارگروه‌های تخصصی ذیل بنیادهای نخبگان استانی را از اقدامات مناسب بنیاد ملی نخبگان برای حضور فعال نخبگان و مستعدان‌برتر در شناسایی، بررسی و هم‌اندیشی برای رفع مشکلات جاری استان‌ها برشمرد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/06/08
کد : 70779
تعداد بازدید: 287