تحول در اقتصاد نیازمند رجوع به دانش است

دکتر خادمی نیروی انسانی متخصص را مهمترین عامل پیشرفت و توسعه کشور دانست و گفت: با سپردن مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان در واقع سهم دانش افزایش می‌یابد و این باعث کمترین خطا و بالاترین ضریب اطمینان در تصمیم‌گیری‌ها خواهد شد.

دکتر خادمی نیروی انسانی متخصص را مهمترین عامل پیشرفت و توسعه کشور دانست و گفت: با سپردن مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان در واقع سهم دانش افزایش می‌یابد و این باعث کمترین خطا و بالاترین ضریب اطمینان در تصمیم‌گیری‌ها خواهد شد.

دکتر سید موسی خادمی؛ استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان اینکه دانش، پایه و اساس تحول جدی در هر حوزه‌ای است، گفت: امروزه با پایان یافتن عصر اقتصاد مبتنی بر منابع، تحول در اقتصاد، به عنوان یکی از مهمترین زمینه‌های زندگی بشر، نیازمند رجوع به دانش است.

وی با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان به دلیل پویایی و درون‌زا بودن، اقتصادی پایدار محسوب می‌شود، افزود: اقتصاد دانش‌بنیان بهترین روش برای تسریع در حرکت کشور به سمت توسعه همه‌جانبه و رسیدن به اهداف تعیین شده در اقتصاد مقاومتی است.

خادمی نیروی انسانی متخصص را مهمترین عامل توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و ادامه داد: کشور باید به سمت سپردن مدیریت تحولات به دست نخبگان حرکت کند. با سپردن مدیریت تحولات به دست نخبگان در واقع سهم دانش افزایش می‌یابد و این باعث کمترین خطا و بالاترین ضریب اطمینان در تصمیم‌گیری‌ها خواهد شد؛ چراکه نخبگان منشأ تحولات مثبت در کشور هستند.

استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد با تأکید به نقش نخبگانِ استان‌های کمتربرخوردار در توسعه منطقه‌ای، جلوگیری از مهاجرت نخبگان به سمت مراکز استانی و کلان‌شهرها را لازمه توسعه همه‌جانبه کشور دانست و اظهار داشت: نگه‌داشت نخبگان در منطقه و خاصه در استان‌های کمتربرخوردار یک ضرورت است؛ اما به دلیل عدم توازن امکانات آموزشی و رفاهی، بسیاری از این افراد از استان محل زندگی خود به سمت کلان‌شهرها مهاجرت می‌کنند و این امر سبب خروج دانش و فناوری و در نهایت کاهش سرعت در روند توسعه این استان‌ها خواهد شد.

وی مسئله اشتغال را جدی‌ترین عامل مهاجرت نخبگان به شهرهای بزرگ عنوان کرد و گفت: فراهم کردن بستر مناسب برای اشتغال نخبگان و سرآمدان مناطق کمتربرخوردار مهمترین عامل در نگه‌داشت این افراد در استان محل زندگی خود است که این مهم نیازمند راه‌اندازی کارخانجات بزرگ، صنایع پیشرفته و دستگاه‌های جدید آزمایشگاهی است.

خادمی با اشاره به عدم وجود صنایع پیشرفته در استان کهگیلویه‌وبویراحمد و نوپا بودن دانشگاه‌‎های این استان ادامه داد: یکی از عوامل مهم در نگه‌داشت نخبگان و در نهایت توسعه استان، حضور عناصر میانیِ تبدیل علم به فناوری مانند پارک‌‎های علم‌وفناوری و مراکز رشد دانشگاه‌ها در استان است، که متاسفانه استان کهگیلویه‌وبویراحمد از این امکانات محروم است و این استان تنها استانی است که پارک علم‌وفناوری ندارد. البته با همکاری دکتر ستاری؛ معاون علم‌وفناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و همچنین با استفاده از ظرفیت‌های استانداری بخش زیادی از مشکلات برطرف شده است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد راه‌اندازی پارک علم و فناوری استان باشیم.

استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد ادامه داد: با همکاری بنیاد نخبگان استان، برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مناسبی برای ارتقاء حس خودباوری و تعلق خاطر نخبگان به استان محل زندگی خود در نظر گرفته شده است اما این رویکردها در صورت فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم برای فعالیت و تاثیرگذاری این افراد در منطقه، پاسخگو نخواهد بود.

وی با بیان اینکه نباید به سمتی حرکت کرد که استان‌های کمتربرخوردار در توسعه علوم جدید نیز عقب بمانند، ادامه داد: به عنوان نمونه در حوزه علومی مانند نانو و علوم هسته‌ای شاهد سرمایه‌گذاری در استان‌های توسعه یافته‌ هستیم. این روند نیازمند تغییر نگرش، مساعدت جدی و انتقال بخشی از سرمایه به مناطق کمترتوسعه یافته است.

خادمی اضافه کرد: استانداری با کمک شوراهای مختلف خود از جمله شورای پژوهشی، تعامل با بنیاد نخبگان استان و همچنین حضور فعال و بازدید از جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مختلف در حوزه علم و فناوری در استان، تاحدودی به مشکلات نخبگان، سرآمدان و مخترعین آگاه و در حد امکانات و منابع استانداری در جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام داده است.

وی ضمن اشاره به محدودیت منابع مالی استانداری‌، عدم وجود بخش خصوصیِ توانمند در حوزه دانش و فناوری را یکی دیگر از مشکلات استان کهگیلویه‌وبویراحمد عنوان کرد و گفت: بخش خصوصیِ توانمند و صنایع پشتیبانی که بتوانند در علوم جدید و در حوزه تجاری‌سازی سرمایه‌گذاری کنند به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم در استان حضور ندارند. این در حالیست که کهگیلویه‌وبویراحمد علاوه بر نیروی انسانی مستعد از ظرفیت‌های طبیعی بی‌نظیری مانند منابع نفت و گاز و همچنین گیاهان دارویی برخوردار است.

استاندار کهگیلویه‌وبویراحمد در ادامه به لزوم تعامل بیشتر استانداری‌ها با بنیادهای نخبگان استانی اشاره کرد و اظهار داشت: همکاری خوبی بین استانداری و بنیاد نخبگان استان وجود دارد. استانداری به عنوان بالاترین مقام اجرایی استان از تمام ظرفیت‌های خود برای حمایت از نخبگان و سرآمدان استفاده خواهد کرد.

وی در پایان با تأکید بر ضرورت شناسایی و حمایت از نخبگان مناطق محروم گفت: به دلیل تعامل مناسب استانداری با بنیاد نخبگان استان و همچنین محدود بودن تعداد دانشگاه‌های استان، در زمینه شناسایی نخبگانِ مناطق محروم اقدامات خوبی انجام پذیرفته شده است که برای حمایت از این افراد نیاز به رفع موانع قانونی، تصحیح مکانیزم تخصیص بودجه و همچنین تأمین منابع مالی است.

 

تاریخ انتشار : 1394/02/02
کد : 70761
تعداد بازدید: 572