اصلاح اقتصاد خام‌فروشی نیازمند فرهنگسازی و ایجاد باور در جامعه است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در جمع اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: لازمه تحقق اقتصاد دانش بنیان و گذار از اقتصاد نفتی در کشور، فرهنگسازی در این زمینه است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در جمع اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: لازمه تحقق اقتصاد دانش بنیان و گذار از اقتصاد نفتی در کشور، فرهنگسازی در این زمینه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در دیدار رییس و جمعی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که فرهنگسازی؛ مهم ترین لازمه تحقق اقتصاد دانش بنیان و گذار از اقتصاد نفتی است عنوان کرد: ایجاد اشتغال و زمینه سازی برای کارآفرینی نیازمند اصلاحات عمیق فرهنگی در اقتصادی است که بیش از صد سال مبتنی بر درآمدهای نفتی اداره شده است.

وی با بیان این که تفکرات در اقتصاد دانش بنیان نگرش های جدید هستند که به مرور و آهستگی در حال شناخته شدن اند عنوان کرد: این تفکرات جدید از جمله اینکه دانشگاه ها درآمدزا هستند و محل هزینه نیستند، دارایی های اصلی یک کشور نیروی انسانی آن است و اصلاح اقتصاد خام فروشی و غیره، همگی تفکراتی هستند که نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد باور در جامعه است و به کمک همه ستادها و سازمان ها انجام می شود.

ظرفیت حوزه سلامت در اقتصاد دانش بنیان بالاست

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به رتبه پنجم ایران در تربیت فارغ التحصیلان فنی و مهندسی، به جایگاه قابل توجه ایران در تولید فناوری حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: بیشترین شرکت های دانش بنیان ما در حوزه زیست فناوری و تجهیزات پزشکی هستند که این امر نشان دهنده ظرفیت بالای کشور در حوزه اقتصاد دانش بنیان از محل سلامت است.

ستاری با اشاره به این که تنها راه ماندگاری نخبگان و جوانان فارغ التحصیل کشور ایجاد زیست بوم کارآفرینی و زمینه سازی برای اشتغال آنها در شرکت های خودشان است اعلام کرد: اقتصاد کشور به سمت به کار گیری جوانان تحصیلکرده روی آورده است، به طوری که بخشی از این جوانان در شرکت های استارتاپ خود مشغول فعالیت هستند و برخی از این شرکت ها توانسته اند درآمد بالایی کسب کنند.

اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد جوانان است

نایب رئیس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد جوانان است و بر دارایی های فیزیکی مبتنی نیست. فکر، ایده، خلاقیت و فناوری اساسی ترین پایه های این اقتصاد هستند.

وی همچنین در بخشی دیگری از صحبت خود، به همکاری فناورانه با کشور روسیه در قالب کمیته فناوری اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار این کمیته در سطح بالایی از مقامات دو کشور ایجاد شده و برای نخستین بار است که در این سطح، روابط میان دو کشور بر مبنای فناوری پیش می رود.

حرکت معاونت علمی در مسیر تحقق دستیابی به قله علم و فناوری 

در بخش دیگری از این نشست، دکتر محمدمهدی زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به همفکری مجلس شورای اسلامی و دولت در حمایت از شرکت های دانش بنیان، ایده های خلاقانه و فناورانه، عنوان کرد: بخش عمده ای از تحقق دستیابی به قله علم و فناوری در سند چشم انداز، به دانشگاه ها برمی گردد. خوشبختانه معاونت علمی و فناوری به خوبی در این مسیر حمایت های لازم را انجام داده است.

وی با اشاره به ضرورت رساندن ایده به بازار گفت: اصل کار فناوری تبدیل ایده به محصول قابل عرضه در بازار است و خوشبختانه این هدف با تلاش معاونت علمی و زیرمجموعه هایش شکل عملیاتی به خود گرفته است.

زاهدی از اعلام آمادگی مجلس با دولت برای همکاری در حوزه فناوری خبر داد و گفت: آمادگی داریم در بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه، احکامی را در خصوص حمایت از پارک های علم و فناوری بیاوریم. اما این احکام با همکاری معاونت علمی و فناوری باید طوری باشد که موجب جهش و رشد قابل توجه کشور در اقتصاد مقاومتی و اقتصاد مبتنی بر دانش شود.

در ادامه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از نمایشگاهی شامل محصولات شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی و یک واحد فناور مستقر در این پارک دیدن کردند.

براساس این گزارش، تورهای علمی و فناوری به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی با هدف ایجاد بستر ذهنی و اطلاعاتی برای اجرای بهينه سیاست‌ها و برنامه‌های معاونت علمی و فناوری و کمک به عمومی‌تر شدن «گفتمان پيشرفت علم و فناوری» در جامعه که مورد رصد و تاکید رهبر فرزانه انقلاب است برگزار می شود که تاکنون برنامه های متعددی با حضور مسوولان ارشد نظام، وزیران، سفرا، مدیران استانی، نخبگان و خبرنگاران در برخی مراکز علمی و دانشگاهی برپا شده است.

تاریخ انتشار : 1394/07/12
کد : 70752
تعداد بازدید: 336