یکشنبه 5 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

اقتصاد جامعه‌ای که تولید ندارد محکوم به فناست

فتح‌الهی با اشاره به اینکه کشور به انقلاب اقتصادی نیاز دارد، گفت: زیرساخت‌های این انقلاب با تزریق ایده و تفکر نخبگانی به بدنه اقتصادی کشور فراهم خواهد شد.

فتح‌الهی با بیان اینکه کشور به انقلاب اقتصادی نیاز دارد، گفت: زیرساخت‌های این انقلاب با تزریق ایده و تفکر نخبگانی به بدنه اقتصادی کشور فراهم خواهد شد.

یعقوب فتح‌الهی؛ عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرسدر گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم توسعه فناوری، گفت: ایران برای اینکه بتواند مدل صحیحی از پیشرفت و توسعه را به جهانیان ارائه دهد ناگزیر از توسعه فناوری و رونق کارآفرینی است. 

وی افزود: در گام اول باید افراد با تجربه و با دانش که اکسیرهای اقتصاد کشور هستند و توانایی متحول کردن این حوزه را دارند، شناسایی شوند. از سوی دیگر آسیب‌های این حوزه که مانند غل و زنجیر به پای اقتصاد بسته شده‌اند نیز باید مورد واکاوی دقیق و کارشناسانه قرار بگیرند تا با استفاده از تجربیات و دانش اهل فن، بهترین راه‌حل برای رفع آنها حاصل شود.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: برزگترین آسیب‌ و صدمه برای اقتصاد، منبع‌محور بودن و خام‌فروشی است و این دقیقاً همان بلایی است که نگاه‌نفتی بر سر اقتصاد ایران نازل کرده است. در اقتصاد هر کشور اهرم‌ها و محرک‌های قدرتمندی وجود دارند که آنها به عنوان سرشاخه عمل می‌کنند و با حرکت خود سبب رونق اقتصاد خواهند شد. این محرک‌ها غالباً در قالب بنگاه‌ عمل می‌کنند. تزریق قابلیت‌ و توان دانش‌بنیان به این قبیل شرکت‌ها می‌تواند زمینه‌ساز تحولی بزرگ در اقتصاد کشور باشد.

فتح‌الهی با بیان اینکه نیروی‌انسانی متخصص بزرگترین پتانسیل کشور برای رونق اقتصادی است، ادامه داد: در حال حاضر با توجه به پتانسیل بالای کشور و از آن مهمتر توانایی نیروی‌انسانی متخصص، اقتصاد کشور مانند شناگری است که دست‌وپای آن را بسته و در دریا رها کرده‌اند.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: کشور به انقلاب اقتصادی نیاز دارد و تمام ابزار لازم برای چنین انقلابی نیز وجود دارد. ایران امروز هم منابع و معادن طبیعی با کیفیت دارد و هم به لحاظ نیروی انسانی در موقعیت خوبی قرار دارد. در واقع زیرساخت‌های انقلاب اقتصادی در ایران با تزریق ایده و تفکر نخبگانی فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: در چنین فرایندی دانشگاه از آسمان به زمین نازل می‌شود، مشکل ارتباط دانشگاه با صنعت نیز به صورت خودکار رفع خواهد شد و اعضای هیأت‌علمی به صنعت وارد می‌شوند و در یک کلام دانشگاه بازیگر اصلی صحنه اقتصاد خواهد شد. در چنین اقتصادی بانک‌ها و موسسات مالی که امروزه با پول درآمدزایی می‌کنند، مجاب می‌شوند از راه ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی به ره‌آورد مالی برسند و بیلان خود را افزایش دهند.

فتح‌الهی در پایان تولید مبتنی بر دانش، فناوری و نوآوری را راه رسیدن به اقتصاد پایدار و دانش‌بنیان عنوان و خاطرنشان کرد: اقتصاد جامعه‌ای که تولید ندارد محکوم به فناست. جایگزین‌شدن سود حاصل از تولید به جای درآمد حاصل از خرید و فروش سبب به حرکت درآمدن چرخ‌های اقتصادی کشور می‌شود.

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/12/05
کد : 70751
تعداد بازدید: 261

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601