ضرورت تدوين ساز و کار بهره گيري از آراء نخبگان در تصميم سازي‌هاي کشور

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران در هفتمين همايش ملي نخبگان جوان کشور که با شعار «اميد به تحقق حماسه اقتصادي با تدبير نخبگان» برگزار شد، بر ضرورت بهره‌گيري از ظرفيت و آراء نخبگان در تصميم‌سازي‌ها و اتخاذ تصميمات مهم براي کشور تأکيد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران در هفتمين همايش ملي نخبگان جوان کشور که با شعار «اميد به تحقق حماسه اقتصادي با تدبير نخبگان» برگزار شد، بر ضرورت بهره‌گيري از ظرفيت و آراء نخبگان در تصميم‌سازي‌ها و اتخاذ تصميمات مهم براي کشور تأکيد کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر روحاني در اين مراسم که با حضور بيش از هزار نخبه از سراسر کشور در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو برگزار شد، اظهار داشت: امام علي(ع) فرموده‌اند، «علم قدرت است و هر آن کس که به علم و دانش چنگ زند قدرتمند بوده و توان قدرت‌نمايي را خواهد داشت و هر کس از علم فاصله گيرد ديگران بر او غلبه خواهند کرد» و بنده با همين احساس به جمع پرشور شما نخبگان نگاه مي‌کنم و به نمايندگي از ملت بزرگ ايران، اعلام مي‌کنم که با حضور نخبگان جوان کشور، ايران مي‌تواند احساس قدرت و قدرتمندي کند.

رييس جمهور گفت: نخبه غير از استعداد برتر و برنده يک مدال و يا نفر اول کنکور است و هر زمان که پتانسيل بالقوه استعداد برتر بتواند به عينيت و فعليت مبدل شود و در جامعه تأثيرگذار باشد، داراي ارزش خواهد بود.

دکتر روحاني تصريح کرد: تأثيرگذار بودن استعداد برتر و فرد توانمند علمي در رشد و توسعه کشور و ايجاد شرايط بهتر زندگي براي مردم يک واژه کليدي است و اگر استعداد برتر در نهايت به قدرت يا ثروت ملي تبديل شود، آنگاه نخبه بوجود آمده است.

رييس جمهور خاطر نشان کرد: اولين وظيفه ما اين است که استعداد برتر را به نخبه تبديل کنيم که اين بزرگترين وظيفه بنياد ملي نخبگان است؛ ما بايد استعداد برتر را بيابيم و آن را در وادي درست قرار دهيم، چرا که استعداد برتر در يک محيط مناسب مي‌تواند براي جامعه و رشد آن تأثيرگذار شود.

دکتر روحاني افزود: بنده به دختران و پسران عزيز و نخبگان جوان اين جمع که نماينده هزاران نخبه ديگر در سراسر کشور هستند، مي‌گويم که بايد مراقبت کنند که استعداد برترشان، استعداد برتر باقي بماند.

رييس جمهور اظهار داشت: اولين سخن اين است که چه کنيم که اين استعداد برتر بتواند در مسير برتر ماندن از آنچه که هست باقي مانده و نيز چگونه اين استعداد در اختيار کشور قرار گيرد.

دکتر روحاني با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان سال حماسه سياسي و اقتصادي از سوي مقام معظم رهبري، تصريح کرد: اين سخن بايد مد نظر همگان باشد؛ حماسه سياسي را ملت ايران با رهنمودهاي رهبري خلق کردند و در اين راستا دانشگاهيان، فرهنگيان و نخبگان کشور نقش ارزشمندي را ايفا کرده‌اند.

رييس جمهور ادامه داد: صداي نخبگان کشور در انتخابات نه تنها از تهران عبور کرد، بلکه به دورترين روستاهاي کشور رسيد و به آن عمل شد و رأي روستائيان ما با رأي مرکزيت کشور هم در تعداد و هم در نوع انتخاب به گونه‌اي بود که گويي روستائيان اعلام کردند که در فهم، تعقل و دقت نه تنها شريک بلکه پيشتاز شهرنشينان هستند.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: ما به، ايراني بودن خود افتخار کرده و به نخبگان جوان خود مغروريم؛ما بايد حماسه اقتصادي را هم با مشارکت يکديگر خلق کرده و بيافرينيم، چرا که حماسه خلق کردني است و بدون تلاش، کوشش، انسجام و وحدت نمي‌توانيم حماسه اقتصادي را خلق کنيم.

رييس جمهور با تأکيد بر اينکه خلق حماسه اقتصادي نياز به افق فکري باز دارد، گفت:‌ امروز اقتصاد ما هم در صادرات و هم در واردات با اقتصاد جهان پيوند خورده است و بر اساس آمار و ارقام، بزرگترين درآمد ارزي و ريالي ما را صادرات نفتي و در کنار آن صادرات غيرنفتي مي‌سازد.

دکتر روحاني با بيان اينکه اگر بخواهيم توان اقتصادي با قدرت و رقابتي را بوجود آوريم، نيازمند توسعه صادرات خواهيم بود، گفت: بدون رقابت با دنيا، اقتصاد پايدار بوجود نخواهد آمد و حضور ايده‌ها، طرح‌هاي تحقيقاتي و اختراعات نخبگان جوان در بازار در نهايت در صورتي پايدار مي‌ماند که توان رقابت با ديگران را داشته باشند، چرا که در غير اين صورت واردات ارزان و با کيفيت ديگران، توليد، ايده و فکر نخبگان را از رده خارج خواهد ساخت.

رييس جمهور اظهار داشت: ما هرگز نمي‌توانيم دور کشور حصار بکشيم؛ البته که بايد خودباور بوده و در برابر نقشه ديگران نهراسيده و مقاومت کنيم، اما اين کار بايد با تدبير همراه باشد، نه اينکه بخواهيم شعار بدهيم؛ ما با تدبير مي‌توانيم در برابر همه قدرت‌هايي که بخواهند عليه منافع ملي ما قد علم کنند، ايستادگي کنيم.

دکتر روحاني با اشاره به تجربيات استفاده از دانش نخبگان در دوران دفاع مقدس و بيان خاطراتي از به صحنه آمدن نخبگان، فرهيختگان و انديشمندان در آن دوران براي ترميم سيستم‌هاي دفاعي و پدافندي کشور، ياد و خاطره شهيدان ستاري و بابايي را گرامي داشت.

وي گفت: امروز خوشحالم که يک نخبه از خانواده ايثارگران مسئوليت بنياد نخبگان را به عهده گرفته است.

رييس جمهور ادامه داد: ما امروز در کشور نياز به نخبگاني داريم که آستين‌ها را بالا زده و به صحنه بيايند و دولت تدبير و اميد دست نياز خود را به سوي نخبگان دراز مي‌کند.

دکتر روحاني خطاب به نخبگان گفت: امروز نه تنها در بيوتکنولوژي، نانوتکنولوژي و IT به شما نياز داريم، بلکه در اقتصاد و سياست هم نيازمند مشارکتتان هستيم؛ امروز تدبير بايد از سوي شما و اميد از ما باشد و يک پروژه مشترک را با هم آغاز کرده و دست به دست يکديگر بدهيم و در اين بين حلقه وصل ميان نخبگان و دولت، بنياد ملي نخبگان خواهد بود.

رييس جمهور با بيان اينکه ما بايد دولتي باشيم که شنونده صداهاي نيک است، اظهار داشت: اولين قدم دولت به سمت نخبگان اين است که گوش شنوا داشته و ايده‌هاي آنها را بشنود و قدم بعدي نيز اين است که زمينه‌هاي حقوقي، مادي و معنوي را براي پيشرفت ايده‌هاي نخبگان مد نظر قرار ‌دهد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه سومين قدم دولت به سمت نخبگان اين است که از آنها مي‌خواهد در همه امور و تصميم‌سازي‌ها مشارکت کنند، گفت: همه وزرا، سازمان‌ها و بخش‌هاي مهم تصميم‌سازي کشور بايد از نخبگان جوان استفاده کنند.

رييس جمهور در همين راستا افزود: بنده در جلسه فردا (چهارشنبه) هيأت وزيران اعلام مي‌کنم که در دولت ساز و کاري پيش‌بيني شود که در تصميم‌سازي‌ها و تصميم‌گيري‌ها از نخبگان جوان استفاده و بهره‌برداري شود.

دکتر روحاني يادآور شد: پاستور مي‌گويد «در مسير تلاش و کوشش و تحقيق‌ از سختي‌هاي روزگار نهراسيد و نگذاريم يأس‌ها دامن ما را فراگيرد؛ با روحي سرشار از اميد در کتابخانه‌ها و آزمايشگاه‌ها به تلاش ادامه دهيم؛ اولين سوال اين است که ما براي يادگيري خود چه کاري انجام داده‌ و براي جامعه مردم و کشور خود چه کرده‌ايم؛ آنچنان بايد در کنار اين دو سوال تلاش و کوشش کنيم که احساس کنيم ما هم در پيشرفت کشور نقش داشته‌ايم، آنگاه است که نشاط دائمي همراه ما خواهد بود؛ مهم اين نيست که از زندگي چه پاداشي دريافت مي‌کنيم چرا که ما نقشمان را در مسير پيشرفت کشور ايفا کرده‌ايم»، و بنده مي‌خواهم تا نسبت به نخبگان کشور چنين احساسي داشته باشم.

رييس جمهور خاطر نشان کرد: اگر براي مردم، جامعه و رشد و پيشرفت کشور تلاش کنيم، مردمي بزرگ و قدرشناس در مقابل ما قرار دارند که قدر خدمات نخبگان خود را پاس خواهند داشت؛ ممکن است، بگوييم در ديگر کشورها به نخبگان، احترام بيشتري گذاشته و وسايل و امکانات بيشتري براي تحقق ايده‌هاي آنها فراهم کرده و وسايل آسودگي خاطر آنها در زندگي روزمره بوجود آمده است که بنده همه اينها را مي‌پذيرم، اما ما امروز در کشور نيازمند ساختار نهادي هستيم که بتواند، دولت، نخبگان و جامعه را به يکديگر متصل کند.

دکتر روحاني افزود: نخبگان کشور بايد کاري کنند که صنعت به دنبال آنها حرکت کند؛ بايد کاري کنيم که بخش‌هاي دولتي و خصوصي زمينه را براي استفاده از فکر و ايده نخبگان بوجود آورند.

وي با اشاره به اينکه در مواردي علي‌رغم اينکه دولت بايد به نخبگان کمک کند، از سوي بخش‌هاي خصوصي و شرکت‌هاي دولتي نيز سرمايه‌گذاري صورت گرفته و بانک‌ها و بيمه‌گران نخبگان را مورد حمايت قرار دهند، ادامه داد: يک نخبه براي انجام فعاليت خود بايد مطمئن باشد و دولت نيز در جهت بازاريابي و تجاري‌سازي محصول کار نخبگان به کمک آنها بيايد.

رييس جمهور با تقدير از همه کساني که در زمينه شناسايي و حمايت از نخبگان تلاش کرده‌اند، گفت: تدوين سند راهبردي هرچند که لازم است، اما کافي نخواهد بود؛ آنچه داراي اهميت است اين است که ما چه اقداماتي را بايد در خصوص اين سند انجام دهيم که براي آن تضمين اجرايي بوجود آوريم.

دکتر روحاني با بيان اينکه ما توان آن را داريم که در کشور حماسه اقتصادي را بيافرينيم، گفت: ‌دولت تدبير و اميد امروز همه مشکلات جامعه را لمس کرده و با آمار و ارقام و بدهکاري‌هاي کلان دولت آشنا بوده و مي‌داند براي عبور از اين مسير پر پيچ و خم نيازمند چه مقدار تلاش و تدبير است، اما دولت به آينده حل اين مشکلات با کمک مردم، مسئولان و نخبگان اميدوارتر است.

رييس جمهور تصريح کرد: با بيان اينکه ما مي‌توانيم مشکلات کشور را حل کنيم، در مدت سپري شده از آغاز کار دولت يازدهم قدم‌هاي مهمي از سوي دولتمردان برداشته شده است؛ در حوزه سياست خارجي در 50 روز گذشته، گام‌هايي به اندازه 500 روز برداشته شده است.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: دولت در بخش اقتصادي در طول 50 روز گذشته قدم‌هاي تأثيرگذاري برداشته است؛ در بخش کشاورزي اين دولت تنها دولتي است که در اوايل مهرماه به مردم اعلام کرده که تمام بدهکاري خود به کشاورزان را پرداخت کرده است.

رييس جمهور افزود: اين دولت، تنها دولتي است که در طول 50 روز بيش از 700 ميليارد تومان اعتبار براي ماشين‌آلات کشاورزي و نيز بيش از 400 ميليارد تومان اعتبار براي خريد کود و سم در فصل پاييز به کشاورزان اختصاص داده است.

دکتر روحاني تصريح کرد: ما به ملت عزيز ايران اعلام مي‌کنيم که اين دولت قبل از شروع پاييز قيمت تضميني گندم و ساير محصولات کشاورزي را در شوراي اقتصاد تصويب و اعلام کرده و در زمينه توليد، دارو و درمان قدم‌هاي مهمي را برداشته است.

رييس جمهور افزود: البته مي‌دانيم اقليتي هميشه هستند که هر کار مثبتي که دولت انجام دهد، باعث مي‌شود شمشير انتقاد آنها برنده‌‌تر گردد، اما اين دولت به انتقاد منتقدين هم افتخار کرده و به آنها مي‌گويد که انتقاد سازنده براي کشور مفيد است اما همه بايد کاري کنيم تا سخنان نيش‌دار خود را کاشته و چارچوب ادب و اخلاق معيار گفتار ما باشد.

دکتر روحاني گفت: دولت، معاونت علمي و فناوري رييس‌جمهور و بنياد ملي نخبگان همه تلاش خود را مي‌کنند که ان‌شاء‌الله سال آينده در برابر نخبگان کشور شرمنده نباشد، البته اين به معناي اين نيست که در طول اين يک سال هيچ ارتباطي ميان ما و نخبگان برقرار نباشد و مطمئناً از نظرات و ايده‌هاي آنها بهره‌مند خواهيم بود.

پيش از سخنان رييس جمهور، دکتر ستاري معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور و رييس بنياد ملي نخبگان گزارشي از برنامه‌ها و طرح‌هاي در دست اجرا براي بهره‌گيري از ظرفيت نخبگان و حمايت از ايده‌ها و پژوهش‌هاي آنان و تسهيل در روند فعاليت‌هاي علمي آنان ارائه کرد.

همچنين دکتر الستي دبير اين همايش نيز گزارشي از برنامه‌هاي هفتمين همايش ملي نخبگان ارائه کرد در اين مراسم سعيد سرافراز دارنده مدال طلاي المپياد کامپيوتر و امير جعفرقلي رتبه اول پژوهش‌هاي کاربردي جشنواره خوارزمي به عنوان نخبه و استعداد برتر در حضور رييس‌جمهور سخنراني کردند.

تاریخ انتشار : 1392/07/16
کد : 70747
تعداد بازدید: 648