«آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی» تصویب شد

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان از تصویب «آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی» توسط هیئت‌امنای بنیاد ملی نخبگان و با هدف ارتقای زبان و ادب فارسی و شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینه ادبی خبر داد.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان از تصویب «آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی» توسط هیئت‌امنای بنیاد ملی نخبگان و با هدف ارتقای زبان و ادب فارسی و شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینه ادبی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ پرویز کرمی؛ مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برنامه‌های این بنیاد در حوزه فرهنگ و هنر کشور اظهار کرد: بنیاد اخیراً با هدف شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینه ادبی، و به استناد سند راهبردی کشور در امور نخبگان «آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی» را به تصویب هئیت‌امنا رسانده است.

وی افزود: بر اساس این آیین‌نامه، برگزیدگان ادبی بر اساس فعالیت‌های ادبی، آموزشی، پژوهشی و ترویجی در هر یک از حوزه‌های ادبی (شامل: «شعر»، «داستان» و «تخصص‌های زبانی و ادبی (ازجمله: نویسندگی، ویرایش، آموزش زبان فارسی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های زبانی ‌و ادبی)» و جشنواره‌های مورد تایید بنیاد در دو رده «سرآمد ادبی» و «مستعد برتر ادبی» شناسایی، انتخاب و مشمول تسهیلات بنیاد خواهند شد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه شورایی متشکل از مسؤولان مرتبط در دستگاه‌های ذی‌ربط همچون؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و صاحبنظران حوزه ادبیات فارسی مسؤولیت شناسایی این برگزیدگان را با توجه به چارچوب مصوب هیئت‌امنا برعهده دارد، ابراز کرد: با معرفی نمایندگان دستگاه‌های مذکور، فرایند اجرایی‌سازی آیین‌نامه در حال پیگیری است و ان‌شاءالله به زودی فرایند شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان نهایی و عملیاتی خواهد شد.

عضو شورای فرهنگی و هنری بنیاد ملی نخبگان در ادامه بیان کرد: به منظور تسهيلِ مسير فعاليت‌هاي نخبگاني برگزيدگان ادبي، بنياد با همكاري نهادهاي ذي ربط، تسهيلاتي را در قالب «جوايز رشد مستعدان برتر ادبي» و «جوايز اثرگذاري و الگوسازي سرآمدان ادبي» اعطا خواهد کرد.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر رویکرد فرهنگی بنیاد ملی نخبگان به ویژه در زمینه‌های ادبی، گفت: حمایت از برگزاری مشاعره دانشجویی، یکی از این موارد است که پیوندی از جنس شعر و ادبیات، میان نخبگان و دانشجویان رشته‌هایی که به نظر می‌رسد کمتر با این حوزه سروکار دارند، ایجاد کرده است. این برنامه در شب‌های مبارک رمضان سال جاری از شبکه آموزش سیما در حال پخش است و مخاطبان بسیاری را جذب کرده است.

براساس این گزارش، مفاد «آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی» در وبگاه بنیاد ملی نخبگان (اینجا) قابل دسترسی است.

تاریخ انتشار : 1394/04/22
کد : 70739
تعداد بازدید: 391