فرصت مطالعاتی؛ از نقاط قوت آیین‌نامه‌های جدید بنیاد است

نظری‌زاده؛ دانشجوی دانشگاه امام‌خمینی (ره) قزوین با بیان اینکه پژوهش انباشت دانش است، گفت: تحقیق و پژوهش باید اولیت‌کاری دانشجوی دکتری باشد.

نظری‌زاده؛ دانشجوی دانشگاه امام‌خمینی(ره) قزوین با بیان اینکه پژوهش انباشت دانش است، گفت: تحقیق و پژوهش باید اولیت‌کاری دانشجوی دکتری باشد.

فرهاد نظری‌زاده؛ دانشجوی دکتری رشته آینده‌پژوهی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان افزایش سهم دانشگاه در شناسایی مستعدان‌برتر را یکی از نقاط قوت آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان در راستای توانمندی و حمایت از مستعدان‌برتر قلمداد کرد.

وی افزود: بر اساس رویکردهای جدید و با سیاست‌گذاری صحیح اعمال شده، روند شناسایی تسریع شده است. از سوی دیگر دانشگاه می‌تواند به خوبی و به صورت مداوم فعالیت‌های نخبگانی افراد مشمول را رصد کند که همین موضوع زمینه‌ساز افزایش انگیزه در همه دانشجویان می‌شود.

دانشجوی مستعد دانشگاه امام‌خمینی (ره) قزوین ادامه داد: سعه دایره نخبگانی دیگر ویژگی مثبت آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان است. پیش از این دانشجویان دانشگاه‌های غیرمادر، آزاد اسلامی و دیگر مراکز آموزشی-تحقیقاتی به سختی می‌توانستند وارد دایره نخبگانی شوند و از تسهیلات در نظر گرفته شده برخوردار شوند اما با سیاست‌ تداوم فعالیت‌ها و همچنین نحوه امتیازدهی تقریباً هر دانشجوی مستعدی (فارغ از نوع دانشگاه) می‌تواند از تسهیلات اعطایی بهره‌مند شود.

نظری‌زاده با اشاره به تنوع تسهیلات اعطایی، فرصت مطالعاتی و راتبه‌های مالی را دو امکان متناسب با نیازهای مستعدان‌برتر توصیف کرد و اظهار داشت: در دوره دکتری، فرد بیش از هر چیز نیازمند تحقیق و پژوهش است به همین دلیل رفع نیازهای واقعی افراد در این مقطع در اولویت‌ است. پژوهش در واقع انباشت دانش و دانش‌افزایی است.

دانشجوی دکتری رشته آینده‌پژوهی ادامه داد: برقراری ارتباط بین دانشجویان مقطع تحصیلات‌تکمیلی خاصه دکتری تخصصی با جامعه به خصوص صاحبان صنایع می‌تواند آنان را به خوبی با نیازها، چالش‌ها و آسیب‌های فضای کسب‌وکار آشنا سازد. در این بین واگذاری برخی از پروژه‌ها به دانشجویان این مقاطع نیز می‌تواند علاوه بر رفع بخش قابل توجهی از نیازهای مالی، در توانمندتر کردن آنان نیز تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به تسهیلات ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، آموزش و مشاوره را اولین گام موفقیت مستعدان‌برتر در این حوزه عنوان کرد.

نظری‌زاده ادامه داد: در برخی رشته‌ها مانند علوم‌انسانی به دلیل عدم‌تعریف بازارکار و همچنین عدم‌آمادگی ظرفیت اقتصادی کشور فعالیت در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل‌تر است که همین امر حمایت بیشتری را طلب می‌کند. از سوی دیگر چون اینگونه فعالیت‌های اقتصادی از دسته فعالیت‌های ریسک‌پذیر محسوب می‌شوند نقش حمایت‌های دولتی در این زمینه‌ها پررنگ‌تر است.

دانشجوی مستعد دانشگاه امام‌خمینی (ره) قزوین در پایان استخدام در هیأت‌علمی دانشگاه‌ و مرکز علمی-تحقیقاتی را از مصادیق اشتغال نخبگانی دانست و گفت: جمع فعالیت در دانشگاه و حضور فعال در صنعت می‌تواند مستعدبرتر را به جایگاه واقعی اثرگذاری برساند چراکه فرد با این رویه، به واسطه حضور در محیط علمی آخرین دستاوردهای روز دنیا را فرامی‌گیرد و از سوی دیگر به دلیل حضور فعال در صنعت می‌تواند برآیند خوبی از نیازها، چالش‌ها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود داشته باشد.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1394/12/03
کد : 70723
تعداد بازدید: 195