تشکیل ستاد توسعه صنایع دانش‌بنيان هوانوردی

رئیس بنیاد ملی نخبگان در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی ایران از تشکیل ستاد توسعه صنایع دانش‌بنيان هوایی و هوانوردی در این معاونت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی ایران که از امروز تا هشتم آذر ماه در محل مصلای امام خمینی در حال برگزاری است با ذکر خاطراتی به این که با این صنعت غریبه نیست، تصریح کرد: پدرم - فرمانده شهید نیروی هوایی ارتش - از نسل طلایی این حوزه بوده و من نیز بواسطه مجالست با ایشان و پی‌گیری موضوع از طریق مطالعه در این خصوص، مجله‌ها و ماکت‌های زیادی را به یادگاری از این صنعت در منزل دارم و باعث شد انگیزه‌های بسیاری ایجاد شود و همواره پی‌گیر این مسائل بوده‌ام.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به پیشرفت‌های نیروی هوایی کشور در سالیان گذشته گفت: در حال حاضر ما دارای شش میلیون بیکار در کشور هستیم که اگر رشد اقتصادی همین هشت درصد فعلی باشد تنها می‌توانیم این 6 درصد را حفظ کنیم و یکی از بخش‌های بزرگ و مهم برای بازار کار در این زمینه بخش و صنعت هوایی و فضایی می‌تواند باشد و ما در معاونت علمی و فناوری به دنبال این هستیم که با برنامه در این حوزه از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت شود و رونق و توسعه در این بخش را شاهد باشیم.

ستاری یکی از برنامه‌های معاونت را ارتقاء صنعت هوایی عنوان کرد و گفت: طی هفت، هشت سال اخیر در صنعت هوایی چندان کاری صورت نگرفته است و به این حوزه ظلم شده است. بر این اساس ستاد توسعه صنایع دانش‌بینان  هوایی و هوانوردی را تشکیل دادیم که به عهده دکتر منطقی گذاشتیم.

وی با بیان این که ما از امروز تنها هزار روز کاری فرصت داریم تصریح کرد: چندان وقت زیادی نداریم و باید یک اولویت‌گذاری و برنامه ریزی در این بخش طی چهار سال آینده داشته باشیم و در این زمینه می‌توانیم در جهت توسعه شرکتهای دانش بنیان گام برداریم.

دکتر ستاری گفت: تفاوت دیدگاه‌ها با وزارت علوم را سریع حل کردیم، ستادها را فعالتر کردیم طی جلسات متعدد و بررسی های لازم اولین سری از شناسایی صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان را تصویب کردیم و امید می‌رود هرچه زودتر از مزایای قانونی در نظر گرفته شده برای آنها از جمله تسهیلات معاوفیت های گمرگی و ... برخوردار شوند.

وی با بیان این که صندوق نوآوری و شکوفایی به زودی فعالیت خود را شروع خواهد کرد، گفت: ما برای توسعه کلیه‌ی صنایع مختلف از جمله صنعت هوا فضایی موجود نیازمند بازار هستیم و این بازار باید مورد حمایت قرار گرفته و توسعه یابد.

ستاری با اعلام این که در عرصه حمایت ها حاضریم آبروی شخصی را هم گرو بگذاریم افزود: در گام نخست باید وقت گذاشت و  به دنبال گرفتن بازار نفت و پتروشیمی باشیم چرا که باید بازار عظیمی را برای شرکت های دانش بنیان تهیه کرد و قطعا باید در بحث صنایع هوایی نیز به دنبال گرفتن بازار و توسعه بازار یرای اینگونه شرکت ها باشیم.

وی با اشاره به حضور قائم مقام وزیر راه  و شهرسازی از ایشان خواست حامی و مشوق شرکت‌های دانش بنیان این حوزه باشند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: بنابراین باید مشکلات و مسایل مختلف را از سر راه برداشت و حضور شرکت‌های خصوصی را در بخش صنایع هوایی و فضایی مهیا نمود. ما نیز تلاش می کنیم در این عرصه حمایت‌ها و تلاش‌های بیشتری انجام بدهیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان بر ضرورت جذب استعدادهای برتر و نخبگان در حوزه صنایع هوایی نیز تاکید کرد و گفت: می‌توان تعداد زیادی از نفرات برتر کنکور با تخصص‌های مهم و کاربردی را به این حوزه سوق داد.

وی با بیان این که برای ایجاد هر شغلی نیازمند 160 میلیون تومان اعتبار هستیم، تصریح کرد: هر مکانیزمی که بتواند این رقم را کاهش دهد و مکانیسمی که روش های سنتی ایجاد شغل جدید را اصلاح  و تقویت کند باید به سمت آن حرکت کرد و حمایت می کنیم.

ستاری در پایان با بیان این که بازار عظیمی در حوزه هوافضا وجود دارد که باید به سمت آن حرکت کرد خطاب به مدیران شرکتهای حاضر در این مراسم گفت: خودتان را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نزدیک بدانید و ما هم تلاش می‌کنیم تا مشکلات شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان را رفع کنیم. برای نمونه می توان از کاری که ما در حوزه نفت انجام دادیم الگو گرفت و به منظور حل برخی مشکلات و اعلام حمایت‌ها روش مناقصاتی که در وزارت نفت وجود دارد را در صنایع هوا فضایی هم پیاده کرد.

تاریخ انتشار : 1392/09/05
کد : 70705
تعداد بازدید: 522