بدانیم همه چیز در گرو علم و دانش است

رییس جمهوری در مراسم بازگشایی مدارس سراسر کشور با تاکید بر اینکه کشور برای ساختن آینده دانش آموزان بسیج شده است ، اظهار کرد: بدانیم همه چیز در گرو علم و دانش است.

رییس جمهوری در مراسم بازگشایی مدارس سراسر کشور با تاکید بر اینکه کشور برای ساختن آینده دانش آموزان بسیج شده است ، اظهار کرد: بدانیم همه چیز در گرو علم و دانش است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی امروز چهارشنبه در مراسم بازگشایی مدارس کشور و آغاز سال تحصیلی 95-94 با طرح پرسش مهر از دانش‌آموزان و سرمایه‌های اصلی کشور خواست تا به این سوال که «به نظر شما بعد از انجام توافق هسته‌ای با 6 قدرت بزرگ دنیا و لغو تحریم ها ، چه فرصت هایی پیش روی ما است و چگونه باید به بهترین وجه از این فرصت ها استفاده کنیم؟»، پاسخ دهند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این فرصتها در ابعاد مختلف علمی، فناوری، دانش، محیط کار، اقتصاد، روابط با همسایگان و ایجاد شرایط بهتر برای زندگی و حل مشکلاتی نظیر محیط زیست و اشتغال جوانان قابل بررسی است، گفت: همه دانش‌آموزان و 13 میلیون پسر و دختری که کلاس درس را آغاز کرده‌اند و همه دانشگاهیان باید بدانند که با تلاش بزرگی که ملت ما و دیپلمات‌ها در مذاکرات هسته‌ای انجام دادند، امروز فضای جدیدی پیش روی کشور قرار دارد و همه امید ما این است که با برداشته شدن غل و زنجیر‌های نابجا از دست و پای اقتصاد کشور در هفته‌های آینده بتوانیم از امکانات کشور برای رشد و توسعه بیشتر استفاده کنیم.

رییس جمهوری خطاب به دانش‌آموزان کشور گفت: هیچ‌وقت در شرایط فعلی خود راضی نباشید و به دنبال شرایط بهتر باشید زیرا این طرز تفکر مسیری است که می‌تواند زندگی ما را متحول کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دانش آموزان نباید فقط به مدرسه بیایند که تنها کتاب و درس بخوانند و توضیح دهند، تکلیف منزل را براساس کتاب‌ها، انجام دهند و چیزهایی یادبگیرند و پس از امتحان به کلاس دیگر بروند، اظهار داشت: مدرسه باید محیط شناخت برای دانش آموزان باشد و وظیفه شما شناخت دنیا، کشور و مسایل اطرافتان است شما باید فکر کنید که چگونه آینده و زندگی‌تان را بسازید بنابراین از همه چیز سوال کنید، زیرا کلید علم و ترقی و پیشرفت، سوال کردن است.

رییس جمهوری ادامه داد: دانش‌آموزان هیچ‌گاه نباید از سوال کردن خجالت بکشند و در هیچ شرایطی هیچ دانش‌آموزی نباید همکلاسی و دوستش را بخاطر سوالی که شاید دقیق و یا به جا نبوده، مورد استهزا قرار دهد، یکدیگر را به سوال کردن تشویق کنید و مدام بپرسید که چرا اینگونه باید بخوانیم، چرا پایان ثلث ما باید اینگونه باشد. چرا محیط زیست ما دچار این وضعیت است؟

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید همه جا به فکر بهتر بودن و ارایه ایده های جدید باشیم، تلاش اولیا و مسئولان جامعه را برای برنامه‌ریزی و رقم زدن آینده و فردایی بهتر برای نسل جدید دانست و گفت: از جمع شما در دو دهه آینده، متخصصان کاردان، پزشکان متبحر، ادیبانی خلاق و هنرمندانی حضور خواهند داشت. هر کدام شما باید شغلی بر عهده بگیرید و آن شغل را به بهترین نحو انجام دهید. اگر همه به فکر آینده بهتر کشور باشیم و کشورمان را با دیگر کشورها مقایسه کنیم و بپرسیم گذشتگان برای ما چه کردند، شهدا، ایثارگران و کسانی که انقلاب کردند چه تلاش‌هایی برای کشور انجام دادند، می‌توانیم آینده بهتری را برای ایران طراحی کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه کشور برای ساختن آینده دانش آموزان بسیج شده است ، خاطر نشان کرد: بدانیم همه چیز در گرو علم و دانش است. از فرصت مدرسه به بهترین وجه استفاده کنیم. آینده، شغل، مقام و منزلت شما از همین کلاس‌ها، یادگرفتن‌ها، فهمیدن‌ها، مطالعه‌ کردن‌ها و گفتگوها بوجود می‌آید. این فرصت را قدر بدانید که بهترین سال‌های زندگی شماست.

دکتر روحانی در ابتدای این سخنرانی با بیان اینکه دو بهار در سال داریم یکی بهار آغاز فروردین و بهار طبیعت و دیگری بهار اول مهر، گفت: ‌بهار علم، اندیشه، مدرسه، دانشگاه، یادگرفتن، اولین تماس با همکلاسی‌ها و دیدار با آنان پس از چند ماه تعطیلات، بهار مهر است؛ آغاز شکوهمند زندگی و دانش در کنار معلمان عزیز.

رییس جمهوری افزود: گل مهر، چقدر از گل فروردین زیباتر و مؤثرتر و برای همه ما دل‌انگیزتر است. بهترین محیط باید محیط مدرسه و علم باشد این محیط را معلمان و دانش‌آموزان با هم می‌سازند.

دکتر روحانی همچنین آغاز سال تحصیلی جدید را به همه دانش‌آموزان، آموزگاران، مدیران و مسئولان آموزش و پرورش، اولیا و همه جامعه فرهیخته و بزرگ ایران زمین تبریک گفت.

پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، دکتر فانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این وزارتخانه در دو سال گذشته توانسته گام‌های مؤثری در توسعه و بسط عدالت آموزشی و ارتقاء کیفیت آموزش در کشور بردارد، گزارشی از عملکرد این وزارتخانه نظیر افزایش سهم مدارس غیردولتی، خرید خدمات آموزشی، فعال کرد شوراهای آموزش و پرورش توسعه و مشارکت دانش‌آموزان، افزایش کمک‌های خیرین، ارایه کرد و گفت: این وزارتخانه در راستای اجرایی و فراگیر شدن طرح رییس‌ جمهوری، اجرای سه زنگ طلایی مطالعه، انشاء و گفتگوی آزاد و نقادانه، گام‌های مؤثری برداشته است.

وی با بیان اینکه بدون تردید پس از توافق هسته‌ای چرخ تولید در کشور حرکت سریع‌تری خواهد داشت از توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای در نظام آموزشی کشور، خبر داد و اظهار داشت: این وزارتخانه با ایجاد زیرساخت‌های بنیادین و آینده پژوهانه تمام سعی خود را بر اجرای سند تحول آموزش و پرورش قرار داده است.

رییس‌ جمهوری در پایان با حضور در یکی از کلاس‌های مقطع ششم مدرسه پسرانه باقرالعلوم در منطقه 14 تهران با دانش‌آموزان و معلمان گفتگو کرد و هنگام خروج از مدرسه با حضور در جمع پدران و مادران دانش‌آموزان به ابراز احساسات آنان پاسخ داد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/07/01
کد : 70702
تعداد بازدید: 408