تجلیل و رونمایی در افتتاحییه دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فراورده های طبیعی و طب سنتی ایران امروز صبح با حضور معاون اول ریاست جمهوری، معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی و غرفه داران ویژه این نمایشگاه آغاز به کار کرد.

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فراورده های طبیعی و طب سنتی ایران امروز صبح با حضور معاون اول ریاست جمهوری، معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی و غرفه داران ویژه این نمایشگاه آغاز به کار کرد.

به گزارش بنیاد ملی نخبگان، در مراسم افتتاحیه این جشنواره و نمایشگاه ملی معاون اول ریاست جمهوری، معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی با حضور در غرفه های ویژه نمایشگاه از ترجمه روان و جدید کتاب قانون بوعلی سینا رونمایی کردند.
بنابر این گزارش کتاب فوق در نمایشگاه امسال با 8 جلد ارائه شده است که تاکنون 5 جلد آن به صورت کامل به نوشتار امروزی ترجمه شده و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
همچنین جلد هفتم و هشتم کتاب الحاوی اثر به جا مانده از دانشمندان ایرانی ذکریای رازی در این نمایشگاه رونمایی شد. کتاب فوق توسط مرکز تحقیقات طب سنتی و مفردات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ترجمه شده است.
در ادامه بازدیدکنندگان از کتاب فرهنگ اصطلاحات طب سنتی که به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی ترجمه شده رونمایی کردند.
همچنین پماد هیلا که برای اولین بار در کشور تولید شده بود و فرمولاسیون آن برگرفته از طب سنتی است و برای سوختگی های درجه 1 و 2 استفاده می شود در این نمایشگاه رونمایی شد.
در ادامه از محصول تولیدی شرکت داروسازی باریج به نام بنتا باریج برای دندان درد و عفونت لثه و لامیژکس برای عفونت گوش داخلی نیز رونمایی شد. کرم ضد ریزش موی آقایان و خانم ها محصول تولیدی از سینره نیز در این نمایشگاه رونمایی شد.
پس از ادای سخنرانی توسط دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و دکتر محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی، از پیشکسوتان عرصه گیاهان دارویی و طب سنتی تقدیر و تجلیل شد.
براساس این گزارش، اساتید و فرهیختگان برتر شده در این افتتاحیه عبارتند از: «دکتر ابوالقاسم سلطانی» موسس موزه گیاهان دارویی در دانشکده داروسازی و نگارنده دایره‏المعارف طب سنتی و گیاهان دارویی ایران؛ «پروفسور ابوالقاسم متین» دکتری اکولوژی از دانشگاه برلن غربی، عضو موسسه انجمن علمی گیاهان دارویی و معطر ایران، مولف و مترجم بیش از 23 عنوان کتاب و بیش از 15 عنوان مقاله تحقیقاتی؛ «مرحوم مهندس حسین حجازی» پدر اسانس ایران، موسس شرکت داروسازی باریج اسانس و دارای جایزه مدیریت کیفیت از کشور سوئیس؛ «مرحوم دکتر رضا امید بیگی» دارای دکتری تولید و فرآوری گیاهان دارویی از آکادمی علوم مجارستان، موسس شرکت دارویی زردبند و پدر صنعت نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی ایران؛ «دکتر فریبرز معطر» دکترای فیتومارسی از آلمان، کارلسروحه و ماربورگ، استاد ممتاز و پایه‏گذار طب اسلامی و سنتی و «دکتر سید محمد فخر طباطبایی» که باغ گیاه‏شناسی در دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران را احداث کرده و دارای بیش از 12 عنوان مقاله فارسی و انگلیسی است.
دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران از 7 تا 10 مهرماه در مصلی امام خمینی (ره) تهران و از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به همت ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی بر پا می‌شود.

تاریخ انتشار : 1393/07/07
کد : 70689
تعداد بازدید: 369