«سرآمد» دوم آمد

دومین شماره از دوره جدید ماهنامه خبری، علمی، آموزشی و تحلیلی «سرآمد» منتشر شد.

دومین شماره از دوره جدید ماهنامه خبری، علمی، آموزشی و تحلیلی «سرآمد» منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، دومین شماره دوره جدید ماهنامه خبری، علمی، آموزشی و تحلیلی «سرآمد» به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان با مجموعه یادداشت ها، گزارش ها و گفت وگوهای متنوع به انتشار رسید.

در این شماره از «سرآمد»، گزارشی مفصل و متفاوت از نشست دکتر ستاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان باا اساتید برجسته کشور در حوزه های مختلف آمده است. این گزارش که با عنوان «نه اینجا سیاه سیاه، نه آنجا سپید سپید» بر صفحه جلد نقش بسته است، اشاره ای به مهاجرت نخبگان و زمینه سازی برای فعالیت آنان در داخل کشور دارد.

مطالبی از چهره های نام آشنا همچون سیدکاظم علوی پناه، میرجلال الدین کزازی، سیدمحمد بهشتی، کمال الدین موذن، حسین راغفر، لطف الله آجدانی، مهدی زارع، حمیدرضا ترقی، کیومرث منشی زاده، سعید سهراب پور و... در قالب گفت وگو و یادداشت، این شماره از سرآمد را همچون شماره قبل، خواندنی و پربار کرده است. در بخشی از گفت وگوی دکتر سیدکاظم علوی پناه استاد نخبه دانشگاه تهران آمده است: «به ماندن در خارج از کشور، حتی فکر هم نکردم. حالا هم جزو اساتیدی هستم که بیشترین سفر خارجی را طی سال می روم اما اگر قرار باشد یک روز اضافه آنجا بمانم، شرایط برایم خیلی سخت می شود، چون خیلی ایرانی ام...».

پرونده ویژه ای هم درباره آلودگی هوا در کلان شهرها با عنوان «نفس های سنگینی که به شماره می افتند» از بخش های خواندنی این شماره است که در آن مسوولان محیط زیست، میراث فرهنگی و نمایندگان مجلس یادداشت هایی ارائه کردند و در کنار آن گزارش هایی نیز آورده شده است.

گفت وگو با ستارگان تیم ملی والیبال ایران نیز از دیگر مطالب خواندنی شماره دوم سرآمد است که با تیتر «نام ایران را به صفحه نخست روزنامه های جهان بردیم» در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

علاوه بر این ها، مطالب جذاب و حاشیه ای هم در این شماره درج شده است که از آن جمله می توان به «پنج روش برای دور زدن مصایب پشت میز نشینی»، «خواستگاری نخبگان»، «چند روایت از زندگی شیخ بهایی»، «اشاراتی درباره علم طب در مثنوی مولانا» و «گزارشی از مرکز رشد دانشگاه شریف» اشاره کرد.

پرویز کرمی سردبیر «سرآمد» نیز در یادداشتی با تیتر «بی نقد فتیر است»، به اهمیت گردش آزاد اطلاعات و جایگاه ویژه نقد در حوزه علم و فناوری در آن اشاره کرده است. در بخشی از این یادداشت می خوانیم: «ما نمی توانیم در علم و فناوری پیشرفت کنیم و قله های مرتفع را فتح کنیم اما به گردش آزاد اطلاعات در این حوزه بی اعتنا باشیم و آن را تجملی و زائد و فرمالیته (تشریفاتی) بپنداریم. گردش آزاد اطلاعات اتفاقات جزء قدم های بنیادین توسعه و پیشرفت است.»

دومین شماره از دوره جدید ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان و مدیرمسوولی دکتر سورنا ستاری منتشر شده است.

تاریخ انتشار : 1393/05/18
کد : 70678
تعداد بازدید: 436