مظفری نایب رئیس شورای حکام معاهده بین‌المللی منابع ژنتیکی گیاهی فائو شد

مدیر طرح کلان ملی ذخایر ژنتیکی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بار دوم به عنوان نایب‌رئیس شورای حکام معاهده بین‌المللی منابع ژنتیکی گیاهی در فائو انتخاب شد.

مدیر طرح کلان ملی ذخایر ژنتیکی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بار دوم به عنوان نایب‌رئیس شورای حکام معاهده بین‌المللی منابع ژنتیکی گیاهی در فائو انتخاب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخیگان، ریاست جمهوری، در ششمین اجلاس رسمی شورای حکام معاهده بین‌المللی منابع ژنتیکی گیاهی برای غذا و کشاورزی (ITPGRFA) که از تاریخ 5 تا 9 اکتبر در مقر سازمان کشاورزی و خوار و بار سازمان ملل متحد (فائو) در رم پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود، دکتر جواد مظفری، رئیس کارگروه ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری و مدیر طرح کلان ملی ذخایر ژنتیکی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای دومین بار به عنوان نایب رئیس شورای حکام این معاهده بین‌المللی انتخاب شد.

معاهده بین‌المللی منابع ژنتیکی گیاهی، یک پیمان بسیار مهم در حوزه غذا و کشاورزی است که در سال 2001 میلادی برای توسعه پایدار کشاورزی و نیل به امنیت غذائی در ذیل سازمان ملل متحد در فائو ایجا شد، این معاهده، حاکمیت ملی کشورها بر منابع ژنتیکی‌شان را به رسمیت شناحته است. سپس بر این اساس و با توجه به نقش پایه¬ای منابع ژنتیکی در تولید غذا و محصولات کشاورزی و وابستگی کشورها به یکدیگر در این خصوص، جامعه بین¬المللی طی این معاهده توافق کرده¬اند که منابع ژنتیکی گیاهان مهم غذائی و علوفه¬ای خود را در یک سیستم دسترسی مشترک قرار داده و منافع حاصل از آن را با یک تسهیم عادلانه در راستای حفاظت و بهره برداری از این منابع ارزشمند در کشورهای دارنده این منابع هزینه کنند.

در حال حاضر 136 کشور عضو رسمی معاهده بین‌المللی منابع ژنتیکی گیاهی هستند ایران نیز در سال 1384 با تصویب متن این کنوانسیون توسط مجلس شورای اسلامی رسماً به آن ملحق شد. ایران به عنوان یکی از کشورهائی که دارای کشاورزی بسیار متنوع و منابع ژنتیکی گیاهی بسیار غنی است، از بنیان‌گذاران اصلی این معاهده بوده و نقش مهمی در مدیریت جهانی منابع ذخایر ژنتیکی به ویژه معاهده مذکور ایفا کرده است.

یکی از تعهدات اعضای معاهده، ایجاد قانون و ساختار ملی لازم برای اجرای معاهده در سطح ملی و هموار کردن اجرای آن در سطح منطقه¬ای و جهانی است. در این راستا "لایحه حفاظت و بهره-برداری از منابع ژنتیکی " تقدیم مجلس شده است که در حال حاضر در کمیسیون¬های مجلس در دست بررسی است. برای استفاده از این ظرفیت جهانی ایجاد شده و همچنین صیانت و بهره¬بردازی از ثروت عظیم ذخایر ژنتیکی کشور، تصویب سریع لایحه مذکور بسیار ضروری است.

تاریخ انتشار : 1394/07/19
کد : 70667
تعداد بازدید: 376