توسعه ظرفیت‌های دریایی در استان‌های ساحلی اولویت دارد

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی گفت: توسعه فناوری و اقتصادی در حوزه دریا مستلزم توجه به ظرفیت های دریایی در استانهای ساحلی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی گفت: توسعه فناوری و اقتصادی در حوزه دریا مستلزم توجه به  ظرفیت های دریایی در استانهای ساحلی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان, محمدسعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی با اشاره به اینکه نیاز هر کشور توسعه بازار را در پی خواهد داشت گفت: چیزی در حدود 12 مایل از نوار ساحلی در اختیار کشورهای ساحلی قرار دارد و مابقی دریاها تقریبا مشاع است لذا به این صورت نباید پنداشت که تنها خشکی‌ها متعلق به ما است. باید بدانیم دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها می‌توانند در اختیار کسانی قرار گیرد که فناوری های پیشرفته در اختیار دارند و با این فناوری ها، از فرصت‌های موجود در دریاها استفاده می‌کنند.

سیف در ادامه با اشاره به کشورهایی همچون آسیای میانه که به خشکی محدود می‌شوند بیان کرد:  چیزی در حدود 400 تا 500 میلیون نفر در آن جمعیت متمرکز هست راهی به سمت دریا ندارند و کل ارتباط آنها با کشورها تنها از طریق دیگر کشورها صورت می‌گیرد. بنابراین با وجود اینکه ما از این مزیت الهی بهره مندیم باید بتوانیم بیش از پیش موفق تر عمل کنیم.

وی با تاکید به لزوم فناوری‌های پیشرفته دریایی گفت: دریای عمان تا چند هزار متر عمق دارد و طبیعتا لزوم دستیابی به فناوری‌های آب های عمیق دو چندان می‌شود. از طرفی بحث منابع دریایی نفت و گاز خلیج فارس به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم می‌شود و پارس جنوبی که حدود 7 تا 8 درصد گاز دنیا را در خود ذخیره کرده به عنوان یک منبع مشترک است که اگر هر چه سریع تر بتوانیم از آن برداشت کنیم، استفاده بیشتری خواهیم داشت.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی به کشورهایی که با خشکی محصور شده‌اند اشاره و بیان کرد: دریاها می‌توانند هر کشوری را با کل دنیا مرتبط کنند و همانطور که مشهود است ارتباط با سایر کشورها از طریق دریا به مراتب بیشتر و ملموس تر از طریق خشکی است.

سیف با بیان اینکه تا کنون با وجود پیشرفت علم به متوسط عمق دریا نرسیده ایم افزود: کارهای علمی بسیاری وجود دارد که می تواند در اقتصاد کشور ایفای نقش کند. با توجه به اینکه ایران از نظر رشد علمی در بخش مهندسی دریا رتبه یازدهم را در بین کشورها داراست اما از نظر تولیدات و حجم درآمد در رتبه بالایی نیست.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/17
کد : 70660
تعداد بازدید: 431