راه اندازی بورس ایده تا پایان سال در سازمان بورس و اوراق بهادار

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان از راه اندازی بورس ایده تا پایان سال در سازمان بورس و اوراق بهادار خبرداد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری در نشست خبری ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی که صبح امروز در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد،ضمن تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی با بیان اینکه جشنواره نوآوری و شکوفایی سالانه به همت بنیاد ملی نخبگان برگزار می شود، گفت: جشنواره نوآوری و شکوفایی فجرانقلاب اسلامی جزء برنامه های ستاد بزرگداشت دهه فجر است و رویکرد اصلی این جشنواره فرهنگ سازی و فراهم کردن زمینه لازم برای تجاری سازی دستاوردهای مخترعان است.

وی افزود: این جشنواره به منظور اجرایی سازی اقدام های ملی 5 تا 9 راهبرد ملی 2  راهبرد کلان 2 سند راهبردی کشور در امور نخبگان برگزار می شود.همچنین بنیاد ملی نخبگان در تلاش است با حمایت از اخترعات، اثرگذاری مخترعان را در جامعه افزایش دهد.

دکتر ستاری ادامه داد: در دوره جدید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در تلاشند که با برگزاری جشنواره نوآوری و شکوفایی نقطه اتصالی را برای تجاری سازی اختراعات به وجود آورند تا در نهایت منجر به تکمیل زنجیره شناسایی مخترعان و معرفی آنها به بازار و ایجاد کریدور و دالان تجاری سازی اختراعات شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: ادبیات فناوری و تجاری سازی ادبیات جدیدی است که باید در کشور بیش از پیش شناخته شود. چرا که متاسفانه هنوز در کشور نتایج اختراعات به زندگی مردم راه نیافته است در حالی باید این موضوع به فرآیند تبدیل شود و لازمه آن ایجاد نهادهای واسط است.

وی افزود: شناسایی نوآوران و مخترعان و حمایت مادی و غیر مادی و هدایت و توانمندسازی آنان،شناسایی مشکلات و نیازمندی های دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی و معرفی آنها به نخبگان و صاحبان ایده به منظور رفع نیازمندی ها و ارائه راهکار حل مشکلات و به کارگری افراد مستعد و نخبه در این طرح ها ، فرهنگ سازی و ایجاد تعامل سه جانبه مخترعان، سرمایه گذاران و کارگزاران و استفاده از ظرفیت هر یک از طرفین برای تجاری سازی دستاوردهای نخبگان، آموزش نخبگان با فرآیند تجاری سازی و ارائه مشاوره های تخصصی و ایجاد تعامل بین مخترعان و سرمایه گذاران داخل کشور از جمله اهداف جشنواره نوآوری و شکوفایی به شمار می رود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: مخاطبان ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی سرمایه گذاران،صاحبان صنعت،صندوق ها و نهادهای تامین مالی،صاحبان ایده و مخترعان،شرکت های دارای محصولات دانش بنیان، تسهیل کنندگان و کارگزاران تخصصی تجاری سازی و انتقال فناوری،سازمان ها و بخش های دولتی و خصوصی نیازمند فناوری و دانش آموزان،دانشجویان و علاقمندان نوآوری و فناوری هستند.

دکتر ستاری با اشاره به استقرار فن بازار در ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی گفت: برای اولین بار با استقرار فن بازار در جشنواره بازار مالکیت های فکری راه اندازی خواهد شد.همچنین صندوق هاي سرمايه گذاري خطر پذير(VC) در طول برگزاری این جشنواره برای حمایت از سرمایه گذاری سرمایه گذاران بروی اختراعات با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان حضور دارند.

وی افزود: همچنین در تلاشیم تا پایان سال بورس ایده برای اولین بار در سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی شود تا باقیمت گذاری اختراعات بحث خرید و فروش دارایی های فکری کلید بخورد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی جشنواره فراهم کردن زمینه انعقاد قرار داد بین مخترعان و سرمایه گذاران است، گفت: در همین زمینه پیش بینی می کنیم که در طول برگزاری جشنواره میزان قابل توجهی بین مخترعان و سرمایه گذاران منعقد شود.

وی افزود: روند حمایت بنیاد ملی نخبگان از اختراعات به این شکل است که مخترعان می توانند در جشنواره های منطقه ای اخترعات که در طول توسط بنیاد های استانی نخبگان برگزار می شود شرکت کنند و پس از داوری و کسب تاییدیه سطح 3 اختراعات و دریافت حمایت 3 تا پنج میلیون تومانی بنیاد در جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی شرکت کنند.

وظیفه بنیاد ملی نخبگان تنها حمایت از نخبگان به صورت اعطای مقرری ماهیانه نیست بلکه فراهم کردن بستر ایجاد شرکت های دانش بنیان و ایجاد ارزش افزوده  از طریق تجاری سازی اختراعات است تا در جامعه اثرگذاری فراوانی داشته باشند.

وی در خصوص آمار شرکت کنندگان در ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی اظهارکرد: در بخش داوری 200 اختراع، بخش تجاری سازی 300 اختراع،شرکت های دانش بنیان 25 شرکت،در بخش تسهیل کنندگان 23 کارگزار حضور دارند.همچنین 12 پارک علم و فناوری در جشنواره شرکت خواهند کرد.

گفتنی است، ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی به همکاری سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری کشور طی روزهای 14 تا 17 بهمن ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

تاریخ انتشار : 1392/11/13
کد : 70645
تعداد بازدید: 511