فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی معرفی شدند

نخستین فهرست از افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مشخص شدند.

نخستین فهرست از افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مشخص شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سیدمحمد صاحبکارخراسانی سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان درباره اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به فعالان حوزه دانش بنیان اظهار کرد: به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افراد اصلي فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند. به همین منظور متقاضیان در سامانه soraya.bmn.ir ثبت‌نام و سوابق کاری و علمی و پژوهشی خود را اعلام کنند.

وی با اشاره به سوابق بنیاد ملی نخبگان در اجرای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی گفت: افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان بر مبنای شیوه‌نامه بنیاد ملی نخبگان انتخاب شده و از طریق بنیاد ملی نخبگان به ستاد کل نيروهاي مسلح معرفی‌مي‌شوند.

صاحبکار همچنین توضیح داد: افراد متقاضی استفاده از این تسهیلات باید شرایط زیر را داشته باشند:
1- متقاضی باید دانش آموختۀ دورۀ کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی باشد.
2- از زمان دانش‌آموختگی متقاضي بیش از سه سال نگذشته باشد.
3- دانش آموخته باید در یکی از شرکت های دانش بنیانِ مورد تأیید معاونت علمی و فنّاوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمۀ شرکت) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد.
4- ميانگين كلِ دوره كارشناسيِ متقاضيان بايد بيش از 14 و ميانگين كلِ دوره تحصيلات تكميلي آنان (كارشناسي‌ارشد و دكتري تخصصي) بيش از 15 باشد.
5- متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد که مثلا كسب جايزه‌هاي تحصيلي بنياد يا ميزان اشتغال در شركت‌هاي دانش‌بنيان (عضو هيئت مديره، مديرعامل و فعاليت تمام وقت در شركت دانش‌بنيان) امتيازآور است.

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با اشاره به محاسبه امتيازهاي دانش‌آموختگان به كمك نرم افزار تخصصي افزود: بايد همه اطلاعات به طور كامل در سامانه (soraya.bmn.ir) بارگذاري شود و تا تكميل نهايي اطلاعات، فرايند بررسي آغاز نمي‌شود.

صاحبکار افزود: شرکت دانش بنیان بايد دارای اظهارنامۀ مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی به فروش رسانده باشد.

وی درباره فرآيند استفاده از اين تسهيلات اظهار کرد: لازم است متقاضيان معرفي نامه شركت متبوع خود را براساس الگوي مذكور در سامانه ثريا (soraya.bmn.ir) تهيه و بارگذاري كنند و هيچ نيازي به مراجعه حضوري فرد يا ارايه تقاضاي مکتوب به بنياد ملّي نخبگان/ معاونت علمي و فناوري نيست و فرد متقاضي بايد اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانهsoraya.bmn.ir ثبت و به‌صورت الکترونيکي مراحل آن را پيگيري کند. پيام‌هاي لازم درباره وضعيت تقاضا (نقص مدارک و تأييد و يا عدم تأييد) در همين سامانه قابل مشاهده است.

 

سرپرست امور شرکتهاي دانش بنيان در ادامه عنوان کرد: چنانچه با درخواست متقاضي موافقت نشود، متقاضي مجاز است با ارتقاي فعاليت‌هاي خود صرفاً يك بار ديگر درخواست خود را در سامانه بارگذاري كند، لذا متقاضيان بايد در تکميل مستندات دقت کنند.

صاحبکار همچنین گفت: هم اکنون اولین فهرست از افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مشخص شده است که اين افراد پس از گذراندن دوران آموزش نظامی، باید یک پروژه تحقیقاتی مورد نیاز بخش‌های دفاعی و دولتی را انجام دهند و پس از انجام موفق پروژه تحقیقاتی، کارت پایان خدمت خود را دريافت می‌کنند.

تاریخ انتشار : 1394/07/15
کد : 70641
تعداد بازدید: 439