«سرآمد» پنجم با «سرمایه پنهان» آمد

پنجمین شماره ماهنامه «سرآمد» به همراه لوح فشرده (CD) «سرمایه پنهان» منتشر شد.

پنجمین شماره ماهنامه «سرآمد» به همراه لوح فشرده (CD) «سرمایه پنهان» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» طی چهار شماره چاپ شده اش در دوره جدید، تلاش کرده بود تا حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد. در شماره پنجم، این موضوع با انتشار نخستین CD (لوح فشرده) سرآمد با عنوان «سرمایه پنهان» به اثبات رسید. 
این CD شامل گزیده ای از دیدار نخبگان جوان با مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، گفت وگو با دکتر سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان، اظهار نظر نخبگان، استعدادهای برتر و دانشجویان ممتاز است که به شیوه ای حرفه ای تدوین شده است.
اما «سرآمد» کاغذی؛ شماره پنجم این ماهنامه بر تارک مطالب خود، پرونده ای درباره نسبت نظام آموزش عالی با مسائل جاری کشور ارائه کرده است با تیتر: «اندر مصائب تیرهای بی هدف». ظریفیان استاد دانشگاه، مولایی استاد حقوق دانشگاه تهران و افشین داورپناه مردم شناس، در این باره نکاتی را مطرح کردند.
ره آورد پرویز کرمی سردبیر ماهنامه سرآمد نیز از سفر ماه گذشته اش به ژاپن و برای شرکت در مجمع جهانی علم و فناوری sts صورت گرفت، یک یادداشت تامل برانگیز است با عنوان «این نظم و نسق چشم بادامی». وی از برش و تجربه ای کوتاه و چند روزه از ساز و کار اجتماعی زندگی ژاپنی ها می گوید و اینکه ساکن سرزمین آفتاب «لااقل در ظاهر با حفظ سنت ها و هویت های ملی، همچون میراث فرهنگی و آداب و رسوم و معماری منحصر به فردشان به توسعه و پیشرفت علمی می اندیشند. این هویت گرایی، نظم و استمرار خودش را نه تنها در امور کشور نشان می دهد بلکه به صورت برنامه و سند در آینده کشورشان و سبک زندگی آنها تجلی پیدا می کند.»
گزارش های مختلف از دیدار نخبگان جوان با رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و رییس بنیاد نخبگان در دایره برگزاری هشتمین همایش ملی نخبگان جوان و مطالبی درباره تبدیل ایده به کالای تجاری در این شماره از ویژه نامه چشمگیر و پربرگ است.
به هوش باشید که این شماره از ویژه هم چند گفت وگو خواندنی و ماندنی در خود گنجانده است؛ گفت وگو با فرهاد ورهرام مستندساز برجسته کشور، عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه سرای نام آشنا، حسن ظهور دبیر فرهنگستان علوم و مبتکر سیستم آموزش از راه دور، هاله حامدی فر کارآفرین برگزیده و حسین دهباشی دیگر مستندساز خوش کارنامه این روزها. 
«کشتن اژدها در خوان هشتم» نیز گزارشی شامل نظر اهالی دانشگاه درباره نقش نظام آموزش عالی در مسائل کشور و رابطه صنعت و دانشگاه است و در آن، 7 تن از دانشگاهیان در این باره سخن رانده اند و پیشنهاداتی ارائه کرده اند برای گوش های شنوا.
حسین راغفر از اقتصاددانان نام آشنا که در چند برنامه تلویزیونی حضور داشت و مناظره های معروفی را نیز به همراه برخی اقتصاددانان دیگر در ذهن مخاطبان به یادگار گذاشت، یادداشتی نوشته است و در آن به دنبال پاسخ به این سوال است که «چرا نظام آموزشی از کارکرد پژوهشی خود فاصله گرفته است؟»
گفت وگو با دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت فرض معاونت علمی و رییس پژوهشکده فرش کاشان نیز درباره ماموریت و چشم اندازه این کانون سخن گفته و تاری رنگین افزوده است بر پود مطالب سرآمد. 
نگاهی دیگر به ساختار دانشگاه صنعتی شریف، گزارشی درباره ارزش های روستا، نگاهی به پروژه بامبو، پرسه در خیابان های شهر تهران، نگاهی به موسیقی مرحوم غلامعلی پروعطایی از سرآمدان موسیقی مقامی، نقدی بر کتاب طرح بزرگ نوشته استیون هاوکینگ و لئونارد ملودینو و چند مطلب و گزارش خواندنی دیگر در بخش های مختلف سرآمد پنجم، تنوع و نشاطی داده است برای دمی آساییدن از روزمرگی ها و در کردن خستگی از جدیت های بیش از اندازه.
در آخرین برگ های سرآمد 130 صفحه ای هم دو مطلب درباره نقش وقف در شکل گیری و توسعه شهرهای ایرانی اسلامی و حکایت خانه ای که 170 سال پیش وقف روضه امام حسین(ع) شد، به چشم می خورد و با توجه به این که این تاثیر این موضوع در عرصه توسعه علم، کمتر دیده و شنیده شده است، می تواند پیش درآمدی بر کنکاش جدی این مقوله مهم اجتماعی - علمی باشد. 
سرآمد پنجم همراه با یک لوح فشرده (cd)، در 130 صفحه و به صاحب امتیازی بنیاد علمی نخبگان، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی به تازگی در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. 
این نکته را هم فراموش نکنید که نرم افزار موبایلی (اپلیکیشن) سرآمد به آدرس saramad.co در دسترس آنهایی قرار دارد که دستگاه موبایل شان به سیستم عامل اندروید مجهز است. در این اپلیکیشن شما می توانید علاوه بر دانلود نسخه جدید سرآمد، به شماره های قبلی دوره جدید این ماهنامه نیز دسترسی پیدا کنید. البته در اپلیکیشن سرآمد قابلیت ها و امکانات مهم و بیشتری همچون ارائه آیین نامه ها و بخش نامه های بنیاد ملی نخبگان و پرسش و پاسخ های مرسوم مرتبط با نخبگان، تعبیه شده است. 

تاریخ انتشار : 1393/08/17
کد : 70627
تعداد بازدید: 400