چگونه کشتي‌تان را در درياي پرتلاطم رقابت با سرعت و توان پیش ببرید؟

هر انساني به اندازه يک سر سوزن در ساختن جهاني با کيفيت و عملکرد بهتر نقش دارد، قطعا تلاش هر کارآفرینی اين است که اين نقش و مسئوليت خطير را هرچه بهتر اجرا کند، اما به خودتان غره نشويد و فکر نکنيد با برداشتن يک قدم دنيا را ساختيد...

هر انساني به اندازه يک سر سوزن در ساختن جهاني با کيفيت و عملکرد بهتر نقش دارد، قطعا تلاش هر کارآفرینی اين است که اين نقش و مسئوليت خطير را هرچه بهتر اجرا کند، اما به خودتان غره نشويد و فکر نکنيد با برداشتن يک قدم دنيا را ساختيد...

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: دنبال يک آدم موفق مي‌گرديد که از زندگي‌اش براي پيدا کردن مسيرتان الگو بگيريد؟ فرد مئواد يکي از بهترين انتخاب‌هاست. مردي که امروز خيلي‌ها او را به‌عنوان بنيان‌گذار موسسه تسک ورد (Taskworld) مي‌شناسند. کار اصلي اين موسسه توليد نرم‌افزاري به همين نام است که به‌عنوان يک نرم‌افزار مديريت برنامه به بهبود عملکرد تيم کمک مي‌کند. فرد هم‌چنين تاسيس چندين شرکت سريالي را هم در کارنامه حرفه‌اي خود دارد، از جمله شرکت طلا و جواهر Synergia  که جزو بيزينس‌هاي خانوادگي اوست. فرد در ژنو بزرگ شده و مدرک ليسانسش را در رشته مديريت بازرگاني از دانشگاه پپرداين گرفته و هم‌چنين موفق به کسب درجه استادياري در رشته علوم سياسي و استراتژي کسب‌وکار نيز شده است. فرد در حوزه کسب‌وکار خانوادگي‌اش هم بي‌کار ننشسته و مدرک کارشناسي‌اش را در رشته گوهرشناسي از موسسه گوهرشناسي آمريکا گرفته و البته مقالات متعددي هم در زمينه گوهرشناسي منتشر کرده است. افتخارات آکادميک فرد به اين‌جا ختم نمي‌شود؛ او دانش‌آموخته MBA از دانشکده بازرگاني ‌هاروارد وSEP  و برنامه اجرايي از دانشگاه استنفورد است.

نقطه نظرهاي او در مورد شروع يک کسب‌وکار جديد تا چا‌لش‌هاي بازار و جلب رضايت مشتري، شرکت در نمايشگاه‌هاي تجاري و... را در ادامه مي‌خوانيد.

تولد تسک ورلد

در سال 2006 متوجه شدم مديريت يک برنامه يا پروژه کاري حدود يک‌سوم وقت مفيدم را مي‌گيرد. تا آن زمان براي افزايش سرعت اجراي برنامه‌ها از ابزارهاي مختلفي استفاده کرده بودم؛ از اکسل گرفته تا  نوت‌بوک. و انتظارم اين بود که يکي از اين برنامه‌ها کمکم کند تا اهداف کليد‌ي‌ام را به بهترين شکل ممکن پيش ببرم. به‌خاطر شرايطي که داشتم و اين‌که در حوزه‌هاي مختلف کار مي‌کنم، مجبور بودم روي پروژه‌هاي متعددي در شرکت‌هاي مختلف نظارت داشته باشم و برنامه‌ريزي براي مديريت اين همه مسئوليت در مقايسه با انجام  همان مسئوليت‌ها وقت بيشتري از من مي‌گرفت! پس به خودم گفتم که تا پايان سال 2006 بايد يک سيستم مديريت برنامه آن‌لاين بسازم و خب، به اين هدف هم رسيدم. حالا با استفاده از تسک ورد مي‌توانيم تمام بخش‌هاي تحت نظارتمان را به بهترين شکل ممکن مديريت کنيم، آن هم در کمترين زمان ممکن. البته از آن زمان سيستممان خيلي پيشرفت کرده و در سال 2012 با ارتقاي اپليکيشن‌هاي تلفن همراه توانستيم بهبود قابل توجهي در برنامه‌نويسي تسک ورد ايجاد کنيم.

در تسک ورد ما تازه اول راه هستيم. اگرچه اين برنامه تا حد زيادي مواردي را که هميشه از چشم ما پوشيده بوده اما وقتمان را مي‌گرفته، آشکار مي‌سازد، اما هنوز راه درازي تا بهبود عملکردش داريم. براي مثال ما در يک کارخانه مي‌دانيم که مواد اوليه و محصولات با چه نسبتي تغيير مي‌کنند، اما درست نمي‌دانيم که تخلف‌ها و عقب‌ماندگي‌هايي که از برنامه داريم، چقدر است. در اين موارد تسک وارد عمل مي‌شود و حتي گاهي اوقات به عوامل تذکر هم مي‌دهد و اگر مشکلي باشد، مي‌تواند راه‌کاري هم ارائه کند. تسک ورد درواقع هوش مصنوعي ناظر بر تمام عوامل توليد است.

مزایای تسک ورد نسبت به رقبا

بازار ما بسيار شلوغ و متنوع است و بايد تمام موارد را در فهرست کارمان قرار دهيم و راه‌حل‌هاي سازماني پيچيده‌اي در برنامه ارائه دهيم. ما بايد ببينيم هر گروه يا تيم کاري در کدام بخش قوي‌تر عمل مي‌کند و با استفاده از همين نقاط قوت در کار پيشرفت قابل توجهي ايجاد کنيم. تاکنون شرکت‌هايي از بيش از 120 کشور در رشته‌هاي تجاري مختلف و حوزه‌هاي کاري متنوع از اپليکيشن تسک ورد استفاده مي‌کنند و ما هم سعي مي‌کنيم گروه‌هاي قوي را به يکديگر معرفي کنيم تا از تخصص‌هاي هم بيشترين بهره را ببرند.

راه پرپیچ‌وخم کارآفرینی

کارآفريني از سخت‌ترين مشاغل  دنياست. براي موفقيت در اين راه بايد تمام زندگي‌تان را قرباني کنيد و تازه زماني که ديگر تاب مقاومت و تحمل نداريد و کاملا بريده‌ايد، باز هم نمي‌توانيد به همين راحتي‌ها پا پس بکشيد، زيرا تمام اعتبار‌تان به خطر مي‌افتد و نابود مي‌شويد. براي به پايان رساندن اين راه دشوار بايد انعطاف‌پذيري، اراده، هوش،  قدرت انطباق و تغيير آني سياست‌ها را داشته باشيد و البته اين کار برايتان مثل آب خوردن باشد. يک کارآفرين موفق بايد از هر شکستي درس بگيرد و بعد از هر بار زمين خوردن سريع از جايش بلند شود، خودش را بتکاند و به سمت خط پايان بدود. شما به‌عنوان ناخداي يک پروژه بزرگ نوآورانه بايد قدرت شناسايي بهترين نيروي انساني را داشته باشيد و هر فرد را بسته به توانايي‌هايش در بخش‌هاي کليدي کار قرار دهيد تا کشتي‌تان در درياي پرتلاطم رقابت با حداکثر سرعت و توان پيش رود.

اهداف یک کارآفرین خبره  

فکر مي‌کنم هر انساني به اندازه يک سر سوزن در ساختن جهاني با کيفيت و عملکرد بهتر نقش دارد و تمام تلاش و هدف من و تيمم اين است که اين نقش و مسئوليت خطير را بهتر اجرا کنيم. من هميشه به اعضاي تيمم يادآوري مي‌کنم که به خودتان غره نشويد و فکر نکنيد با برداشتن يک قدم دنيا را ساختيد. اگرچه با هر موفقيت درهاي جديدي به سمت دنياي ناشناخته برايمان باز مي‌شود و اين نگرش است که به من و تيمم انگيزه مي‌دهد.

توصیه به کارآفرینان جوان

تفکر، برنامه‌ريزي، تعهد به انجام برنامه، يادگيري مداوم، تطبيق برنامه با تغييرات اجتناب‌ناپذير و تعهد دوباره به برنامه.

دو راه‌حل کلیدی برای بهبود جهان

اول عدالت. فکر مي‌کنم تولد هر کودک در دنيا به معناي به وجود آمدن فرصت يک تحول بي‌سابقه در دنياست. اما اگر کودکي که به‌طور فطري قابليت ايجاد تحول در دنيا را دارد، در خانه، شهر يا جامعه‌اي نامناسب باشد، هرگز نمي‌تواند نيروي بالقوه خود را بالفعل کند. تمام سعي من اين است که چنين افرادي را در جاي جاي دنيا پيدا کنم و فرصت‌هايي عادلانه و مفيد را در اختيارشان قرار دهم که دنيا را با دست‌هاي خود بسازند و تمام پتانسيلشان را نشان دهند.

دوم نابود کردن جنگ. تمام تلاشم اين است که جنگ و تبعات وحشتناک آن را از دنيا پاک کنم.

سبک کاری و اوقات فراغت

هميشه سعي مي‌کنم در هر کسب‌وکاري افراد مناسب را در موقعيت‌هاي مناسب خودشان قرار دهم، مثل جور کردن قفل و کليد. بهترين قفل و کليد اگر در کنار هم قرار گيرند ولي با هم جور نباشند، هيچ دري را باز نمي‌کنند. هميشه سعي دارم اطمينان حاصل ‌کنم که پرسنلم انگيزه کافي براي پيشبرد اهداف تيم را دارند و درنهايت تمام سعي‌ام اين است که تک‌تک اعضاي تيمم به جزئي‌ترين حقوق خود برسند. در مورد وقت آزاد هم بايد بگويم که اصلا وقت آزاد ندارم، اما اگر گيرم بيايد، دوست دارم مطالعه کنم يا ورزش. دوست دارم اسکي، غواصي، جت اسکي، شنا و ورزش‌هاي ايروبيک را امتحان کنم، در کنار خانواده‌ام باشم و با آن‌ها نقاط مختلف دنيا را بگردم.

منبع: «ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/10/23
کد : 70618
تعداد بازدید: 251