آغاز نام‌نویسی متقاضیان شرکت در جشنواره رویش زاگرس

امیری با اعلام خبر آغاز ثبت‌نام جشنواره اختراعات غرب کشور «رویش زاگرس»، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این جشنواره با حضور مخترعان و صاحبان ایده استان‌های هم‌پهنه غرب کشور، شهریورماه در لرستان برگزار می‌شود.

امیری با اعلام خبر آغاز ثبت‌نام جشنواره اختراعات غرب کشور «رویش زاگرس»، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این جشنواره با حضور مخترعان و صاحبان ایده استان‌های هم‌پهنه غرب کشور، شهریورماه در لرستان برگزار می‌شود.

 

حمزه امیری؛ رییس بنیاد نخبگان استان لرستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان از آغاز نام‌نویسی جشنواره رویش زاگرس خبر داد و گفت: پنجمین جشنواره و نمایشگاه اختراعات غرب کشور، «رویش زاگرس» با حضور صاحبان ایده و مخترعان استان‌های هم‌پهنه غرب کشور، شهریورماه به میزبانی خرم‌آباد برگزار خواهد شد.

 

وی تجاری‌سازی اختراعات را از مهمترین اهداف این جشنواره عنوان کرد و افزود: جشنواره رویش زاگرس با هدف فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن اقتصاد دانش‌بنیان، رونق بخشیدن به فضای ابتکار و همچنین ترویج فرهنگ کارآفرینی برگزار می‌شود؛ چراکه بنیاد معتقد است ارتقاء سطح کیفی و نزدیک کردن اختراعات به بازار سرمایه گامی مهم در نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی و  تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه و کشور است.

 

رییس بنیاد نخبگان لرستان درباره شرایط ثبت‌نام متقاضیان خاطرنشان کرد: فقط اختراعاتی مجاز به نام‌نویسی هستند که پیش از این به ثبت «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» رسیده باشند و از تاریخ ثبت آنها بیش از 3 سال نگذشته باشد. شایان ذکر است هر مخترع مجاز است تنها یک اختراع را برای داوری در جشنواره ارائه کند.

 

 وی با اشاره به نحوه داوری‌‌های جشنواره رویش زاگرس گفت: به منظور افزایش کیفیت جشنواره، فرآیند داوری در دو مرحله انجام خواهد شد که در مرحله پس از بررسی تمام اختراعات نام‌نویسی شده، و تعدادی از آنها بر اساس معیارهای علمی بنیاد ملی نخبگان برای شرکت حضوری در جشنواره برگزیده می‌شوند.

 

رییس بنیاد نخبگان لرستان ادامه داد: میزان تازگی اختراع در سطح ملی و بین‌المللی، طول عمر فناوری حاصل از اختراع، آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از بکارگیری اختراع و همچنین قابلیت ورود به بازار از معیارهای اصلی داوران برای انتخاب اختراع برگزیده است.

 

امیری خاطرنشان کرد: اختراعاتی که در این جشنواره به تأیید هیئت داوران برسند، از تسهیلات و اعتبار پژوهش و نوآوری سطح 3 بنیاد برای طی مسیر توانمندسازی و همچنین استقرار در مراکز رشد یا پارک‌های علم‌وفناوری و تأسیس شرکتی نوپا مرتبط با اختراع برگزیده بهره‌مند می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه محدودیتی برای شرکت مخترعان در جشنواره وجود ندارد، اظهار داشت: در جشنواره رویش زاگرس از تمامی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی جهت مشارکت فعال در بخش تجاری‌سازی نیز دعوت بعمل آمده است.

 

امیری افزود: جشنواره اختراعات رویداد مهمی است که می‌تواند زمینه‌ساز ورود سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی در لرستان شود بنابراین همه دستگاه‌های اجرایی استان باید تلاش خود را برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره بکار گیرند.

 

رییس بنیاد نخبگان لرستان در ادامه با تأکید بر ضرورت توجه به نقش نخبگان در توسعه منطقه‌ای، از اعلام آمادگی استانداری برای تعامل و همکاری با این افراد خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت ارتباط مستمر و اثربخش نخبگان با دستگاه‌های اجرایی و به منظور حل مشکلات پیشرو، فراهم کردن بستر مناسب برای اثرگذاری آنان در اولویت برنامه‌های کلان استانداری قرار دارد.

 

وی در پایان تأکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های نخبگان برای حل مشکلات منطقه‌ای و درون‌استانی نیازمند نهادینه شدن فرهنگ و تفکر نخبگانی در بین مسوؤلان است.

 

گفتنی است جشنواره رویش زاگرس با همکاری بنیادهای نخبگانی لرستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و همدان 17 لغایت 19 شهریورماه سال جاری به میزبانی لرستان در محل دائمی نمایشگاه‌های خرم‌آباد برگزار می‌شود.

 

متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام به پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان و یا پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان لرستان مراجعه کنند.

تاریخ انتشار : 1394/04/31
کد : 70589
تعداد بازدید: 434