سه شنبه 29 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

توسعه فناوری‌های نرم؛ گامی به سوی تقویت هویت ملی- اسلامی و تعالی ذهنی

مراسم اختتامیه جشنواره خلاقیت‌ونوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی در محل دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

مراسم اختتامیه جشنواره خلاقیت‌ونوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی در محل دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جشنواره خلاقیت‌ونوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی برای اولین‌بار و مطابق با آیین‌نامه «شناسایی برگزیدگان هنری کشور» در سطح ملی در تبریز اجرا شد.

در این مراسم مهرداد امامی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان آذربایجان‌شرقی گفت: همانطور که علوم و فناوری‌های سخت به شکل‌گیری و توسعه خانواده بزرگ صنایع سخت منتهی می‌شوند، علوم و فناوری‌های نرم نیز برگرفته از هنر و خلاقیت، صنایع نرم را شکل می بخشند، صنایعی که محصولات و خدمات حاصل از آنها به اعتلای انسان، افزایش کیفیت زندگی و تسهیل رابطه او با محیط پیرامون کمک می کنند.

وی افزود: رشد و توسعه روز افزون، علوم و فناوری‌های نرم این پیام کلیدی را در بردارد که علوم و فناوری‌های سخت دیگر همانند گذشته در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به تنهایی پیشتاز نبوده بلکه فناوری‌های نرم به عنوان مکمل آن خواهند بود.

امامی ادامه داد: امروزه جایگاه اقتدار ملت‌ها را صرفاً نه صنایع سخت، بلکه در کنار آن دارایی‌ها و بنیه نرم‌افزاری ملت‌ها رقم می‌زنند. حرکت جوامع درگیر در حوزه‌های سخت به سمت این فناوری‌های نوظهور را می‌توان به نوعی هجرت پرچالش تشبیه کرد، که از هر لحاظ دشوار خواهد بود. با این وجود برنامه‌ریزی برای این حرکت در کشورهای اسلامی که دارای تمدن فرهنگی غنی هستند به راحتی توسط نخبگان جامعه میسر خواهد بود.

رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه جوامع بشری تا امروز به ترتیب سه موج تحول را پشت سر گذاشته اند، اظهار داشت: موج اول عصر کشاورزی، موج دوم عصر صنعتی، موج سوم عصر اطلاعات و دانایی، اما صنایع نرم و در کانون آنها صنایع خلاق و فرهنگی برگرفته از ذوق و هنر، در طول چند سال اخیر به قدری توسعه پیدا کرده‌اند که برخی آینده پژوهان، موج چهارم در فراسوی عصر اطلاعات و دانایی را موج خلاقیت یا عصر صنایع خلاق می‌دانند.

امامی با اشاره به اینکه توسعه فناوری‌های نرم در کشورها علاوه بر اینکه ابزار تعالی ذهنی و فکری شهروندان را فراهم می سازند، منشاء بسیاری از مشاغل جدید در اقتصاد‌ نرم نیز است، عنوان کرد: اشتغال‌زایی برای دانش‌آموختگان رشته‌های هنر تنها یکی از خروجی‌های فناوری‌نرم است. همچنین توسعه این فناوری‌ها علاوه بر توسعه اقتصادی و خلق ثروت و کمک به گذار از اقتصاد تک محصولی به اقتصاد خلاق و دانش‌بنیان، باعث تقویت هویت ملی- اسلامی خواهد شد.

وی افزود: تأکید رهبری بر مقوله فرهنگ و هنر از سویی و ارتقاء سطح اقتصادی کشور و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه از سوی دیگر، توجه ویژه به تجاری‌سازی در حوزه فرهنگ و هنر را ضروری می‌سازد.

امامی اضافه کرد: در این راستا ستاد توسعه فناوري ‌های نرم و هویت‌­ساز در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با هدف هماهنگی اقدامات لازم برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های نرم راه‌اندازی شده است.

وی گفت: برگزاری جشنواره‌هایی در سطح ملی در جوار جشنواره‌های بین‌المللی و در راستای سیاست‌های بنیاد ملی نخبگان کمک خواهد کرد تا مستعدین هنری که در آثارشان به تشخیص اهل هنر، نشانه‌هایی خلاقانه و متفاوت و واجد ارزش‌های بدیع هنریِ متعهد وجود دارد، شناسایی شوند تا با هدایت و تربیت آنان در آینده شاهد ظهور هنرمندان نخبه ایرانی در عرصه‌های جهانی باشیم.

لازم به ذکر است در این جشنواره در مرهله اول 650 طرح به دبیرخانه ارسال شد و از بین آنها 380 طرح به جشنواره راه یافتند. در پایان این جشنواره ، 19 طرح برای شرکت در گارگروه هنر بنیاد ملی نخبگان معرفی شدند که در صورت کسب امتیازات لازم می‌توانند از تسهیلات بنیاد برخوردار شوند.

تاریخ انتشار : 1394/03/11
کد : 70588
تعداد بازدید: 212

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601