افزایش وام مسکن نخبگان از 800 میلیون ریال به یک میلیارد ریال

دکتر یدالله اردوخانی گفت: تسهیل وام خرید و ساخت مسکن بنیاد ملی نخبگان، در سال جاری به یک میلیارد ریال افزایش یافته و تاکنون حدود 600 نفر برای دریافت این تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

دکتر یدالله اردوخانی گفت: تسهیل وام خرید و ساخت مسکن بنیاد ملی نخبگان، در سال جاری به یک میلیارد ریال افزایش یافته و تاکنون حدود 600 نفر برای دریافت این تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان،  نشست خبری «توضیح و تبیین آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان»  با حضور دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون پژوهش و برنامه‌ریزی، دکتر یدالله اردوخانی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان و اصحاب رسانه، سه شنبه 23 دی‌ماه در محل بنیاد برگزار شد.

در بخشی از این نشست، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان ضمن خوش‌آمدگویی به حضار گفت: بنیاد ملی نخبگان برنامه‎ها، فعالیت‌ها و اقدامات متعددی جهت شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی و توانمندسازی استعدادهای برتر و نخبگان دارد، این برنامه‌ها و فعالیت‌ها همراه با تسهیلات گوناگون به نخبگان و استعدادهای برتر ارائه می شود.

وی در ادامه سخنان خود به تسهیل وام ساخت و خرید مسکن اشاره کرد و گفت: وام خرید و ساخت مسکن در سال گذشته 800 میلیون ریال بود که که در سال جاری به یک میلیارد ریال افزایش یافت و تاکنون حدود 600 نفر برای دریافت این تسهیلات به بانک‌هایت عامل  معرفی شده اند.

دکتر اردوخانی در ادامه با تاکید بر اینکه توقع داریم بانک‌های عامل روند پرداخت این تسهیلات را تسریع کنند، گفت: سود بازپرداخت این وام پیش از این 15 درصد بود که طبق قوانین جدید بانکی به 22 درصد رسیده است اما برای افرادی که بنیاد آنان را معرفی می‌کند، خود بنیاد 7 درصد آن را تقبل کرده است و به همین دلیل نرخ کارمزد این وام همان 15 در صد تلقی می‌گردد.

وی  همچنین در خصوص وام ودیعه مسکن گفت: این تسهیل برای افرادی که در داخل تهران هستند 250 میلیون ریال و در شهرستان ها 150 میلیون ریال است که با شرایط قرض‌الحسنه و بدون سود بانکی به افراد پرداخت می شود. در این خصوص تاکنون حدود 25میلیارد ریال از طریق صندوق‌های رفاه وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شده است که البته این مبالغ از اعتبارات بنیاد ملی نخبگان است.

وی در ادامه به تسهیل بیمه تکمیلی مستعدان برتر و بیمه تکمیلی اساتید برجسته اشاره کرد و گفت: این امکان برای اولین بار در سال جاری مهیا شد و توسط فراخوان به اجرا درآمد. بیمه تکمیلی اساتید برجسته  نیز شامل بیمه برندگان جایزه علامه طباطبایی و شهید آوینی است که بصورت کامل برندگان دو جایزه را پوشش می دهد .

دکتر اردوخانی ادامه داد: همچنین پرداخت گرنت 800 میلیون ریالی به هر یک از برندگان جایزه علامه طباطبایی و شهید آوینی از تسهیلات این جوایز است که با حمایت  صندوق حمایت از پژوهشگران از محل اعتبارات بنیاد صورت می پذیرد و جا دارد از همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران تشکر شود.

وی گفت: همچنین برندگان جایزه علامه علاوه بر گرنتی که ذکر شد میزبان چهار محقق پسا دکتری هستند که طی مدت سه سال زیر نظر استاد میزبان فعالیت می کنند و حقوق و مزایای آنها مطابق استادیار پایه یک توسط بنیاد پرداخت می‌شود.

معان توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان در ادامه، اعزام نخبگان و مستعدان برتر به حج عمره را از دیگر حمایت‎های بنیاد از برندگان جایزه علامه، جایزه شهید آوینی و مستعدان برتر دانست و گفت: حج عمره جایزه معنوی به برندگان جایزه علامه و شهید آوینی و افراد تحت حمایت بنیاد است که همه ساله در قالب چندین کاروان به سرزمین وحی اعزام می شوند.

وی در ادامه با اشاره به اعطای جایزه علمی پسا دکتری شهید چمران گفت: از دیگر برنامه‌های بنیاد اعطای جایزه شهید چمران به محققین دوره پسا دکتری است که در این شیوه افراد تحت حمایت بنیاد پس از اخذ مدرک دکتری برای گذراندن دوره ای یک تا دوساله در یکی از دانشگاه های معتبر تحت نظر یک استاد میزبان به تحقیق می پردازند که در این جایزه نیز حقوق و مزایای آنها مطابق حقوق استادیار پایه یک در دانشگاه، توسط بنیاد پرداخت می‌شود.

دکتر اردوخانی گفت: همچنین اعطای بورس شهید احدی از دیگر تسهیلات بنیاد است که به دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد که تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان هستند تعلق می گیرد، هزینه این بورس که برای مقطع  دکتری در نظر گرفته شده 500 میلیون ریال است که طی مدت 4 سال به دانشگاه مجری پرداخت خواهد شد.

 وی همچنین در خصوص طرح شهاب گفت: طرح شهاب، طرح شناسایی و هدایت مستعدان برتر است که در سال جاری در 31 استان و در مقطع چهارم ابتدایی با همکاری وزارت آموزش و پرورش و از محل اعتبارات بنیاد به اجرا درآمده و امیدواریم به اهداف مورد نظر طرح برسیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان ادامه داد:  «پشتیبانی از مسابقات ملی و بین‌المللی»، «اعطای گرنت استادیاران جوان به میزان 200میلیون ریال»، «اعطای جایزه‌های تحصیلی» و طرح «شهید تهرانی مقدم» از دیگر برنامه ها و تسهیلات بنیاد است که در دست اجراست.

وی در پایان گفت: حدود 80در صد اعتبارات بنیاد در جهت برنامه‌ها فعالیت‌ها و اقدامات تعریف شده و حدود 20 درصد آن جهت هزینه‌های پرسنلی در راستای اجرایی شدن طرح‌ها صرف می‌شود.

تاریخ انتشار : 1393/10/23
کد : 70575
تعداد بازدید: 661