تسهیل مسیر توان‌افزایی مخترعان و استعدادهای برتر

دکتر شهرام یوسفی فر، تجربه جشنواره رویش تهران-البرز را آزمون مدل نوینی از تشکل اجتماع نخبگانی در استان تهران دانست و گفت: تلاش شد خروجی این جشنواره به تشکیل اجتماع استعداد برتر مخترعان سطح 3 بیانجامد و در آینده‌ای نزدیک، این اجتماع نخبگانی به صورت شبکه‌ای فعالیت‌های خود را آغاز کند.

دکتر شهرام یوسفی فر، تجربه جشنواره رویش تهران-البرز را آزمون مدل نوینی از تشکل اجتماع نخبگانی در استان تهران دانست و گفت: تلاش شد خروجی این جشنواره به تشکیل اجتماع استعداد برتر مخترعان سطح 3 بیانجامد و در آینده‌ای نزدیک، این اجتماع نخبگانی به صورت شبکه‌ای فعالیت‌های خود را آغاز کند.

دکتر شهرام یوسفی فر؛ رئیس بنیاد نخبگان استان تهران در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان گفت: جشنواره شکوفایی اختراعات استان‌های تهران و البرز (رویش) با تلاش بنیاد نخبگان استان‌های تهران و البرز طی روزهای هفتم تا نهم بهمن ماه سال جاری در پژوهشگاه نیرو برگزار شد. در این جشنواره 199 اختراع در بخش داوری و 59 اختراع در بخش تجاری سازی شرکت کردند.

وی ادامه داد: افزون بر این مجموعه ای از پارک های علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، تهران، جهاد دانشگاهی استان البرز و مراکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه الزهراء، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی حضور فعال داشتند و به معرفی خدمات خود به شرکت‌های مستقر و نحوه حمایت از مخترعان پرداختند. ضمن اینکه محصولات تجاری سازی شده شرکت های دانش بنیان نیز در نمایشگاه حضور داشتند.

رئیس بنیاد نخبگان استان تهران گفت: در این جشنواره همچنین موسسات فعال در حوزه تجاری سازی در استان تهران از جمله صندوق­های مالی و سرمایه گذاری، شرکت‌های خدمات مالکیت فکری خدمات خود را برای مخترعان حاضر در نمایشگاه اختراعات  معرفی کردند.

یوسفی‌فر افزود: برای اولین بار در جشنواره اخترعات استان های تهران و البرز (رویش) و در مجموع جشنواره های اختراعات منطقه ای بنیاد ملی نخبگان، آیین نامه جدید شناسایی و پشتیبانی از اختراعات بنیاد که در سال جاری به تصویب رسیده بود، به اجرا درآمد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آیین‌نامه جدید، اختراعات پس از داوری و برگزیده شدن، به عنوان اختراع سطح 3 بنیاد شناخته می‌شوند، بیان کرد: صاحبان این اختراعات می‌توانند با طی کردن مسیر توانمندسازی مورد نظر در آیین نامه های مربوط در بنیاد ملی نخبگان، اختراع خود را به سطوح بالاتر ارتقا دهند  تا در نهایت منجر به تجاری سازی اختراع و تشکیل شرکت دانش بنیان شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان تهران در ادامه افزود: بر همین اساس 7 کمیته داوری متشکل از 30 داور در 13 رشته در جشنواره رویش تهران-البرز حضور داشتند و در مجموع 400 نفر ساعت داوری در این جشنواره انجام که نتایج آن ظرف روزهای آینده اعلام خواهد شد.

دکتر یوسفی‌فر اظهار کرد: همچنین در طول برگزاری جشنواره 4 کارگاه‌ توانمندسازی آشنایی با اصول کارآفرینی و کسب و کارهای دانش بنیان، اصول و فنون مذاکره، بازاریابی و تجاری سازی، آشنایی با برنامه ریزی اقتصادی و مدیریت استراتژیک و آشنایی با آینده پژوهی تجاری سازی برپا شد که مورد استقبال خوب شرکت کنندگان و مخترعان قرار گرفت.

وی گفت: در نتیجه حضور و دیدار مقامات مراکز و سازمان های دست اندرکار و ناظر بر روند تجاری سازی محصولات و ایده ها از جشنواره تفاهم نامه هایی برای همکاری های مشترک در این راستا منعقد شد که مهم ترین این موارد تفاهم نامه با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، باشگاه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و موارد دیگر بوده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان تهران در ادامه افزود: بر اساس توافقات به عمل آمده برنامه های مشترک توان افزایی بین دستگاه های مختلف اجرا و نیز مخترعان بنیاد ملی نخبگان خواهند توانست از امکانات مختلف مراکز رشد و پارک های مهم در استان تهران بهره مند شوند.

وی در ادامه، بازدید2500 نفر از 41 مدرسه استعدادهای درخشان شهر تهران از نمایشگاه اختراعات را از جمله نکات قابل توجه جشنواره عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد: زمینه‌های علاقه مندی دانش پژوهان جوان برای ورود به مرحله تجاری سازی دستاوردها و اختراعات آنها در سال های آینده فراهم شود. همچنین حدود 40 طرح برگزیده دانش پژوهان جوان که در جشنواره جوان خوارزمی نیز به عنوان طرح‌های برتر انتخاب شده بودند، در این جشنواره حضور داشتند.

دکتر یوسفی‌فر ادامه داد: از دستاوردهای مهم و قابل توجه جشنواره شکوفایی اختراعات استان های تهران و البرز (رویش) راه اندازی شبکه مجازی مخترعان و نخبگان بنیاد نخبگان استان تهران با هدف تکمیل بانک اطلاعاتی مخترعان و نخبگان در استان و ارائه دستاوردهای آنها در قالب فن بازار بود که امیدواریم هر چه سریعتر شاهد رونمایی از آن باشیم.

وی در پایان گفت: تجربه جشنواره رویش تهران-البرز آزمون مدل نوینی از تشکل اجتماع نخبگانی در استان تهران بود که تلاش شد خروجی این جشنواره به تشکیل اجتماع استعداد برتر مخترعان سطح 3 بیانجامد و در آینده‌ای نزدیک، این اجتماع نخبگانی به صورت شبکه ای فعالیت های خود را آغاز کند و در جشنواره سال آینده به عنوان یکی از برگزار کنندگان جشنواره رویش حضور داشته باشد.

 

تاریخ انتشار : 1393/11/25
کد : 70570
تعداد بازدید: 410