طوفان ایده‌ها در تهران

با آغاز به راه اندازی بزرگ ترین رویداد استارتاپ ویکندی جهان در پایتخت ایران، شاهد طوفانی از ایده ها و تفکرات ناب و جالب توجه توسط کارآفرینان، متخصصان و استعدادهای برتر کشورمان هستیم.

با آغاز به راه اندازی بزرگ ترین رویداد استارتاپ ویکندی جهان در پایتخت ایران، شاهد طوفانی از ایده ها و تفکرات ناب و جالب توجه توسط کارآفرینان، متخصصان و استعدادهای برتر کشورمان هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان،
در آخرین روزهای اسفندماه 1393 که همچنان آسمان تهران ناپایدار و غیرقابل پیش بینی است و از سوی دیگر مردم شهر در تکاپوی فراوان برای خریدهای نوروزی هستند، در پنج نقطه شاخص علمی تهران، کسانی گرد هم آمده اند که هم در پی ایجاد کسب و کار نوین و اشتغال آفرین با استفاده از فناوری ها هستند و هم درصدد راه هایی برای کاهش رفت و آمدهای سرسام آور و مشکلات غول آسای زندگی شهری؛ همچون آلودگی هوا و صدا هستند.

از زمانی که مرکز شتابدهی نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با طرح 100 در 100 خود، پا به عرصه استارتاپ ویکندها در ایران گذاشت، این رویداد رنگ و رخی دیگر به خود گرفت و با جدیتی بیشتر حرکت کرد.

بنابراین امروز در آخرین روزهای سال هستیم، شاهد این حرکت و تصمیم دغدغه مندان هستیم؛ برگزاری بزرگ ترین رویدادهای استارتاپ ویکندی در جهان به میزبانی پایتخت ایران.

این رویداد پرشور و غرور، از عصر روز گذشته کار خود را در دانشگاه علم و صنعت، شریف، تهران، شهید بهشتی و امیرکبیر به صورت همزمان آغاز کرد و امروز در دومین روز خود، گروه های حاضر در استارتاپ ها، با مشخص شدن موضوع کسب و کار خود، اکنون مشغول کار سرسختانه و رسیدن به نقطه مطلوب هستند.

در استارتاپ ها چه خبر است؟

استارتاپ دانشگاه تهران پذیرای ایده های متعددی بود که در نهایت 9 ایده کار خود با عناوین زیر آغاز کردند: جت: 1. وبسایت و اپلیکیشن برای کسانی که کسب و کار راه می اندازند 2. پادکست آموزش فراگیر: رکورد صدا. در حین یادگیری آموزش انجام می شود. 3. امتحان ساز: طراحی آزمون های مجازی و تحلیل رفتار پاسخ دهندگان 4. سه میم: اطلاعات کامل مراحل مختلف آموش از صفر تا 100. خلاصه درس، اساتید منتخب و غیره5. نرم افزار آموزشی لب خوانی: همیاری آموزشی برای ناشنوایان 6. پل: پل ارتباطی بین افراد موفق داخل و خارج از کشور. با هدف جلوگیری از مهاجرت های ناآگاهانه. 7. کودکانه: آنالیز رفتار و نقاشی کدکان و پروسس EQ 8. کد تیوتر: وبسایتی برای آموزش گام به گام برنامه نویسی 9. باشگاه تَکینِگی: پلتفرم آنلاین برای تشنگان یادگیری و خودآموزان.

لازم به توضیح است که استارتاپ ها معمولا میزبان 10 ایده نهایی برای کار خواهند بود اما برخی مواقع گروه ها واجد شرایط استارتاپ نیستند.
اما در دانشگاه علم و صنعت در گروه با این موضوعات فعالیت خود را آغاز کردند: 1. Line souls: شبکه اجتماعی تِرن بیس 2. قلمرو تاریکی: بازی ای با کارکتر نابینا که در یک اتاق به هوش می آید و می خواهد بفهمد اطرافش چه خبر است. 3. History decenter: کاراکتر بازی یک نابینا هست. بازی با سبک پاردیسنس و دارای پلیر است. تعداد جان های بازی به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد.4. ماجراجو: بازی هدف محور که با بازی تک دکمه ای ترکیب خواهد شد. 5. واقعیش کن: ایده ای برای نشر ایده های شما و واقعی کردن آنها. به بهترین ایده ها سرمایه گذاری تعلق می گیرد. 6. افسانه حسن کچل: در این بازی از تمام اسطوره های ایرانی استفاده می شود. یک شخصیت مکمل با عنوان «رها» در بازی بهره برده می شود. 7. Rash man: یک بازی اکشن با دوربین تاپ 8. ECO: مجای سازی اقتصاد واقعی 9. Driver: بازی ای برای ثبت رفت و آمد آدم ها و رقابت آنها به صورت آنلاین 10. ازدواج: یک ازدواح به صورت کامپیوتری شبیه سازی می شود.

ایده های پذیرفته شده در استارتاپ دانشگاه شهید بهشتی نیز به این صورت هستند: 1. همسفر: سیستم رزرو سریع و آسان ماشین و مسافر 2. DG dentist: برنامه ای برای رزرو دندان پزشکی 3. شهرزیبا: انتقال نواقص شهری از مردم به ارگان های مربوطه، از طریف اولویت بندی 4. رنگین ست: سایتی برای کمک به ست کردن لوازم منزل از نظر طرح و رنگ 5. Book my event: برنامه ای که می توان با استفاده از آن بلیط سینما، کنسرت و فوتبال خریداری کرد. 6. Mach land: سایتی برای ارائه و پیشنهاد بهترین مسابقات ورزشی محبوب 7. همکار: پیدا کردن هم مسیر در مسیرهای مشترک 8. Glass: فروشگاهی مخصوص برای عینک و تولید محتوا در رابطه با عینک 9. تخفیف کلاب: محصولاتی که ته انبار یا ته بار فروشگاه ها باقی می مانند، از این طریق با تخفیف ارائه می شوند. 10. چی بپوشم؟ برنامه ای برای راهنمایی انتخاب بهترین لباس ها.

دانشگاه صنعتی شریف نیز این ایده ها را در استارتاپ ویکند خود پذیرا شده است: 1. Icity: فروشگاهی منطقه ای به صورت سه بعدی 2. Neding Foof: برنامه ای برای رزرو غذای دانشجویی و جا به جایی شیفت 3. ویکی بازار: اعتمادسازی و اعتبار شرکت هایی که آنلاین خرید و فروش می کنند. 4. IT App: شبکه پیشنهادی انجام تبلیغات هوشمند و داده کاوی 5. کتابخانه من: برنامه ای برای مدون کردن کتابخانه شخصی افراد 6. یادبند: یادآوری موارد خاص برای هدف 7. نسخه یاب: خواندن نسخه و راهنمایی داروخانه هایی که داروی مورد نظر را دارند 8. Cancel cencer: شبکه اجتماعی برای سرطانی ها. کسانی که سرطان دارند و کسانی که پیش از این سرطان داشته اند. 9. How moved my goods?: تنظیم برگشت بار برای کامیون هایی که پس از تحویل بار در مقصد، بدون بار بامیگردند. (باریاب) 10. چالش چربی: برنامه ای رقابتی برای چاق ها. آشنایی آنها با کسانی که لاغر شده اند. محیطی برای تبادل نظر و بالا بردن انگیزه.

تیم‌های این دوره استارتاپ ویکند دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم عبارتند از: 1. Agora Market: ابزار و بازاری برای فروش محصولات هنری و دست‌ساز و هم‌چنین جذب سرمایه 2. هم‌بند: سیستم ارتباط دانشجویان و استاد؛ به منظور برگزاری کلاس مجازی، تهیه رزومه، اطلاع‌رسانی وقایع مهم مثل کنفرانس و... 3. See There: ابزاری که بتوانیم با استفاده از آن عکس‌هایی که در محدودۀ Local هستند را ببینیم. یعنی نوتیفیکیشن‌هایی برای افراد نزدیک ارسال شود که چنین عکسی در این مکان گرفته شده است. 4. آچار: تأمین کالا و خرید خدمات فنی و مهندسی. آموزش، کیفیت و سرعت خدمات، فروش ابزار و قطعات یدکی، حیطه کاری ما را در بر می‌گیرد. 5. Tell Me: برنامه‌ای برای ارسال پیشنهادات و انتقادات به دوستانمان؛ بدون مشخص شدن ارسال‌کننده 6. ساتنگ: نرم‌افزار سوشیال موبایل برای محاسبۀ سهم هر کس در هزینه‌های دورهمی‌‌های کافی‎شاپ یا رستوران و ... 7. سوت: سایت اینترنتی به منظور پیش‌بینی بازی‌های فوتبال و والیبال. (درآمدزایی از طریق حق عضویت ماهانه یا سالانه برای شرکت در پیش‌بینی) 8. خوش می‌گذره: پیشنهاد و خلاقیت برای تفریحات. کمپین‌ها و گروه‌های تفریحی و بزرگ شدنِ نت‌ورکِ دوستان و هم‌رشته‌ها. سایت و اپ و پورتال «خوش می‌گذره». 9. Wifi Me: به اشتراک گذاریِ وای‌فای از طریق اپلیکیشن موبایل و کسب درآمد از طریق فروش اینترنت در مکان‌های عمومی شلوغ. توسعۀ بستر مناسب نرم‌افزاری، مالی و بازاریابی هدف این ایده است. 10. رزومه: نرم‌افزار کارت ویزیت و رزومۀ دیجیتال.

براساس این گزارش، فردا عصر هر پنج استارتاپ ویکند تهرانی که بزرگ ترین استارتاپ ویکند دنیا را تشکیل می دهند، ایده های برنده خود را خواهند شناخت. این موضوع را هم به یاد داشته باشید که در دو نقطه شمال شرقی و جنوبی غربی کشورمان یعنی مشهد مقدس و شوشتر نیز همزمان با این پنج استارتاپ ویکند، رویدادهایی برگزار می شود که گزارش آنها را نیز به اطلاع خواهیم رساند.

تاریخ انتشار : 1393/12/21
کد : 70562
تعداد بازدید: 848