ارتباط نظام‌مند داشته‌های ذاتی و اندیشه، نگه‌داشت نخبگان در چرخه خدمت‌رسانی را در پی دارد

هاشمی تخته‌پور گفت: رقابت در بازار سرمایه ابعاد مشخصی دارد. می توان با ارتقاء کیفیت محصولات و انجام فعالیت‌های فرهنگی، کالای ایرانی را در بازار بومی به فروش رساند.

هاشمی تخته‌پور گفت: رقابت در بازار سرمایه ابعاد مشخصی دارد. می توان با ارتقاء کیفیت محصولات و انجام فعالیت‌های فرهنگی، کالای ایرانی را در بازار بومی به فروش رساند.

حسین هاشمی تخته‌پور؛ عضو کمیسیون عمران و نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه اهمیت اقتصاد مقاومتی بر همگان روشن است، گفت: سال‌های متمادی است که رهبری معظم‌انقلاب در تمام دیدارهای خود با همه اقشار جامعه و مسؤولان به موضوع اقتصاد و ضرورت مقاوم‌سازی آن اشاره می‌کنند که این نشان از اهمیت این موضوع دارد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌ساختن اقتصاد کشور در برابر تنش‌های خارجی در عین‌حال پویایی و رونق‌پایدار اقتصادی. به عبارت دیگر در این نوع اقتصاد، وابستگی به کشورهای دیگر کمینه است.

هاشمی تخته‌پور با اشاره به اینکه در جهان امروز نمی‌توان در انزوا به توسعه رسید، کشیدن حصار اقتصادی را اقدامی غیرمنطقی برشمرد و تصریح کرد: مفهوم اقتصاد مقاومتی به معنای قطع ارتباط با دیگر کشورها نیست چراکه هیچ کشوری نمی‌تواند بدون ‌برقراری ارتباط منطقی و نظام‌مند با دیگر کشورها و بهره‌برداری از پیشرفت و دستاوردهای آنها به نقطۀ‌مطلوب برسد چراکه یکی از راه‌های توسعه و پیشرفت استفاده از داشته‌‎ها و تجربیات دیگران است البته در چارچوبی منطقی که به استقلال کشور آسیب نزند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با کم‌نظیر دانستن ظرفیت‌های بالقوۀ کشور برای پیشرفت اقتصادی، بر استفاده بهینه از موهبت‌های ذاتی تأکید کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کشور به دلیل داردا بودن در منابع طبیعی و معادن زیرزمینی، در بخش مواد اولیه و مواد خام صنعتی جایگاه بسیار خوبی دارد. از سوی دیگر ایران کشوری چهارفصل بوده و به‌همین دلیل در طول سال می‌تواند از مزایای کشاورزی بهره‌مند باشد. علاوه بر این، کشور به دلیل جایگاهی که دارد، کریدور اقتصادی شمال به جنوب است. وجود دریا سبب شده است بیش از 60% واردات و صادرات کشور از مسیر آبی انجام شود که این مهم زمینه خوبی برای گسترش تجارت و اقتصاد دریایی است.

نماینده بندرعباس در مجلس اضافه کرد: در گردشگری نیز قابلیت‌های بالایی در کشور وجود دارد که متأسفانه تاکنون عملکرد مثبتی در این بخش نداشته ‌این در حالی است که برخی کشورها تنها با درآمدهای این بخش مخارج خود را تأمین می‌کنند. از سوی دیگر گسترش گردشگری یکی از بهترین مسیرها برای معرفی و اشاعه فرهنگ بومی هر جامعه‌ و ملتی است.

هاشمی تخته‌پور تصریح کرد: نکته مهم این است که تنها حضور فعال نیروی‌انسانی متخصص و کاربلد است که سبب می‌شود ظرفیت‌های موجود در هر کشوری مزیت محسوب شوند. به‌عبارت بهتر مهمترین داشتۀ هر جامعه‌ای اجتماع نخبگانی آن است که می‌تواند موهبت‌های ذاتی را با حصول دانش‌فنی، به ارزش‌افزوده تبدیل کرده و کشور را به‌سمت مطلوب حرکت دهد. خوشبختانه در این بخش نیز ایران کشور کم‌نظیر در جهان است بطوری که بسیاری کشورها به اجتماع نخبگانی ایران چشم داشته و تلاش می‌کنند با ارائه امکانات و اعطای تسهیلات بخشی از این نیروی کارآمد را جذب کنند.

وی با اشاره به لزوم هدایت و حمایت از اجتماع نخبگانی، یادآور شد: برقراری ارتباط نظام‌مند بین داشته‌های ذاتی و اندیشه نخبگانی، یکی از اقدامات مهم در راستای نگه‌داشت نخبگان و متخصصان در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه است. به بیان دیگر، ظرفیت‌های موجود کشور در هر بخش و همچنین اولویت‌های اصلی باید شناسایی شده و سپس به اجتماع نخبگانی ارائه شود. در کنار آن مسیر فعالیت نخبگانی نیز فراهم شود که این مهم نیازمند حمایت قانونی و اجرایی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه خرید تولیدات نخبگانی را از موارد مهم در رونق‌پایدار اقتصاد کشور برشمرد و گفت: رسیدن اجتماع نخبگانی به مرحلۀ شرکت دانش‌بنیان گرچه اقدامی درخور تقدیر است اما باید دانست موفقیت در بازار رقابت شرط ماندگاری و امتداد فعالیت‌های اقتصادی است. بنابراین در این بخش نیز باید حمایت لازم از اجتماع نخبگانی انجام شود.

وی با اشاره به لزوم ارتقاء کیفی تولیدات بومی، خاطرنشان کرد: فرهنگ مصرف جامعه نیاز به تصحیح دارد بنابراین سیاست‌گذاری باید به‌شکلی باشد که رغبت بازار بومی به تولید داخل افزایش یابد. سیاست‌های تشویقی و یا کاهش هزینه تولید ازجمله اقداماتی است که می‌تواند روند را تا حد بسیاری تصحیح کند اما باید دانست در رقابت در بازار سرمایه ابعاد مشخصی دارد. نمی‌توان بدون ارتقاء کیفیت محصولات و تنها با تکیه بر فعالیت‌های فرهنگی، کالای ایرانی را در بازار بومی به فروش رساند.

نماینده بندرعباس در مجلس در پایان، برگزاری جشنوارۀ ملی فرهنگی-هنری «ایران ساخت» را گامی مثبت توصیف و تصریح کرد: دولت به‌عنوان بزرگترین مصرف‌کننده باید نیازهای خود را از بخش داخل تأمین کند تا با این اقدام هم زمینه‌ساز رونق شرکت‌های بومی باشد و هم فعالیتی فرهنگی انجام داده باشد.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/09/07
کد : 70554
تعداد بازدید: 547