توسعه دریایی در گرو تجارت جهانی

در شرایط حساس کنونی و تغییرات سریع شرایط اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی، ضرورت تغییر نگرش راهبردی از خشکی به دریا، نیازمند شناخت فرصت‌ها و انتظارات جامعه و ارگانهای دریایی از این بخش است چراکه توسعه دریایی، توسعه تجارت بین‌المللی است.

در شرایط حساس کنونی و تغییرات سریع شرایط اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی، ضرورت تغییر نگرش راهبردی از خشکی به دریا، نیازمند شناخت فرصت‌ها و انتظارات جامعه و ارگانهای دریایی از این بخش است چراکه توسعه دریایی، توسعه تجارت بین‌المللی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در عصر حاضر، تجارت بین المللی دریایی و چشم انداز حمل و نقل دریایی، فرصت ها و چالش هایی پیش رو دارد، هزینه های چشمگیر انرژی و امنیت دریایی، تغییرات جوی و اقلیمی، بهره گیری از منابع طبیعی و ذخایر بستر دریایی، مسایل زیست محیطی و .. از جمله مهم ترین این موارد است که باید تدابیری در مورد آن اندیشیده شود. اما با این همه، بیشتر  حمل و نقل بین المللی کالا و حامل های انرژی از طریق دریا انجام می شود و این  روش با همه مخاطرات خود، ایمن ترین و مقرون به صرفه ترین روش جا به جایی کالاست.

توسعه و گسترش تجارت جهانی ضرورت دارد

 استراتژی در حال رشد بنادر کشورهای منطقه و بروز تجهیزات پیشرفته حمل و نقل دریایی آنها موجب شده است که از موضوع پردرآمد ترانزیت کالا و تجارت جهانی فاصله بگیریم. از اینرو ضرورت دارد نگرشی کلی بر فعالیت های ترمینال های کانتینری موجود در بنادر ایران داشته و در راستای ترقی و توسعه پرشتاب آنان و همچنین نقش شرکت ها و یا سازمان های مرتبط ارزیابی لازم صورت پذیرد.

فرایند جهانی شدن و یکپارچگی بازارهای جهانی، رشد و توسعه سریع و بنیادین فناوری، پیشرفتهای جدید در زمینه فناوری تجارت الکترونیک، افزایش تغییرات سریع در الگوهای حمل و نقل دریایی و هزینه های بالای آنها، مواردی هستند که صنایع مختلف دریایی در عرصه تجارت و فعالیتهای اقتصادی با آن روبرو هستند که ادامه فعالیت آنها، منوط به برنامه ریزی استراتژیک در برابر این تغییرات است.

به منظور نتیجه گیری مناسب، نظریات و فرضیات محققین مدیریت استراتژیک با دیدگاه های متخصصین حمل و نقل دریایی ترکیب می شود و به موجب آن استراتژی مطلوبی جهت رشد، توسعه، مکانیزه شدن و تقلیل فاصله بنادر ایران با رقبای تجاری در حوزه خلیج فارس و سطح بین المللی ارائه خواهد شد.

 افزایش ارتباطات بین‌المللی با تدوین اطلس تجهیزات دریایی

در کشور ما تجهیزات و شناورهای مختلفی در بخش خصوصی و دولتی ساخته شده است از این رو برای ارتباطات بین‌المللی کشور لازم است اطلس تجهیزات دریایی ساخت کشور تهیه و تدوین شود.

در همین راستا محمدسعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی اظهار کرد: در سال 94 اطلس تجهیزات دریایی جمع‌آوری و مستندسازی و در قالب کتاب و سی دی تهیه و فراهم شد.

وی افزود: اطلس تجهیزات دریایی و کشتی‌سازی هم برای استفاده‌کنندگان داخلی و هم برای استفاده‌کنندگان خارجی مرجع خوبی به شمار می‌رود تا استفاده‌کنندگان بدانند در کشور چه کارهایی باید انجام شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی همچنین بیان کرد: تسهیلات و بودجه‌هایی که برای تهیه اطلس تجهیزات دریایی در نظر گرفته شده است افزایش خواهد یافت و سعی می کنیم این برنامه را در سال جاری با جدیت دنبال کنیم.

 

تاریخ انتشار : 1395/01/28
کد : 70550
تعداد بازدید: 370