جمعه 4 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

کليد انگيزه خود را بيابيد...

هر انساني راهي براي ايجاد انگيزه در خود دارد. بعضي افراد ممکن است با قدرداني از تلاش‌هايشان انگيزه پيدا کنند، بعضي ديگر با شرکت در بحث‌هاي گروهي. هرچه که هست، کليد انگيزه خود را بيابيد و از آن بهره‌برداري کنيد.

هر انساني راهي براي ايجاد انگيزه در خود دارد. بعضي افراد ممکن است با قدرداني از تلاش‌هايشان انگيزه پيدا کنند، بعضي ديگر با شرکت در بحث‌هاي گروهي. هرچه که هست، کليد انگيزه خود را بيابيد و از آن بهره‌برداري کنيد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: انگيزه همان ترغيب ذهني شما براي انجام يک کار مشخص است. افراد انگيزه‌هاي گوناگوني براي انجام کارها دارند. بعضي نظريه‌ها‌ در مورد انگيزه مي‌گويند که اصلي‌ترين نيازها، نيازهاي جسمي - مانند غذا، آب و خواب - هستند پس با توجه به سطح اين نيازها درمي‌يابيم که بيکاري، توانايي ما را براي خريد غذا يا داشتن يک خواب راحت از بين مي‌برد. بعضي از ما تا حدي از نظر مالي توانمند هستيم که ديگر نگران اين نيازها نباشيم، پس بعضي از پروژه‌ها و کارها مي‌توانند انگيزه‌ ما را براي ادامه دادن از بين ببرند. ما متوجه نيستيم که چگونه کار فعلي‌مان مي‌تواند ترسيم‌کننده يک کار بزرگ‌تر باشد زيرا براي ايجاد انگيزه روزانه به راه‌هاي تعريف‌ شده‌ و مشخص بيشتري نياز داريم. در اين نوشتار به بعضي از اين راه‌ها اشاره مي‌کنيم.

1. با کارهاي کوچک آغاز کنيد

 وقتي کاري خيلي بزرگ است، مدام آن را به تعويق مي‌اندازيم. کارها را به قسمت‌هاي کوچک‌تري تقسيم کنيد که مناسب ميزان توجهتان باشد. اگر شما فقط براي چهل دقيقه مي‌توانيد تمرکز کنيد، کارتان را طوري تقسيم کنيد که هر قسمت را در چهل دقيقه انجام دهيد.

2. بعد از اتمام کار به دنبال موفقيت باشيد

شروع کردن خوب است ولي به انجام رساندن کار نتيجه‌اي است که شما نياز داريد. ببينيد چطور تمام کردن کاري که در حال انجام آن هستيد، شما را راضي و به موفقيتتان کمک مي‌کند.

3. به خودتان جايزه بدهيد

بعد از انجام هر کاري به خودتان جايزه بدهيد. اين جايزه مي‌تواند تماشاي ده‌ دقيقه‌اي تلويزيون بعد از چهل دقيقه کار باشد. شما يک کار خوب انجام داده‌ايد پس ايرادي ندارد اگر خيلي به خودتان سخت نگيريد.

4. کليد انگيزه خود را بيابيد

هر انساني راهي براي ايجاد انگيزه در خود دارد. بعضي افراد ممکن است با قدرداني از تلاش‌هايشان انگيزه پيدا کنند، بعضي ديگر با شرکت در بحث‌هاي گروهي. هرچه که هست، کليد انگيزه خود را بيابيد و از آن بهره‌برداري کنيد.

5. کارتان را با اهداف بلندمدت هماهنگ کنيد

چگونه مي‌شود کاري که در حال انجام آن هستيد، به اهداف بلندمدتتان کمک کند؟ آيا هدف بلندمدت شما استقلال مالي است يا موفقيت اجتماعي؟ آيا شغل کنوني شما مستقيما به هدف‌هاي بلندمدتتان کمک مي‌کند؟

6. درباره اين‌که چطور به تعويق انداختن کارها احتمال موفقيت شما را کاهش مي‌دهد، فکر کنيد

اگر کارهايتان سر وقت انجام نشود چه اتفاقي خواهد افتاد؟ افکار منفي به شما استرس مي‌دهد و استرس ممکن است به شما کمک کند که آن شرايط سخت را زودتر سپري کنيد. اين به شرايط و شخصيت شما بستگي دارد. فشار ممکن است فقط در مورد شما موثر باشد.

7. خودتان را جريمه کنيد

اگر هم‌اکنون کار نکنيد، آيا رقيبتان مي‌تواند بر شما غلبه کند؟ به خودتان قول بدهيد که تا کارتان را تمام نکنيد به بازي فوتبال نمي‌رويد. مانند استرس، جريمه نيز ممکن است به شما کمک کند که کمبود انگيزه را برطرف کنيد.

8. از خودتان اين سوال را بپرسيد: چرا کار کنم؟

وقتي نيازهاي اوليه‌ خود را تامين کرديد، شما سالم و ثروتمند هستيد. شما به کار کردن ادامه مي‌دهيد زيرا چيزي در درونتان هست که مي‌خواهيد ادامه دهيد. آن را بيابد، مدام به خود يادآوري کنيد و به ‌وسيله‌ آن در خود انگيزه به وجود آوريد.

9. کارهايي را بيابيد که واقعا دوست داريد آن‌ها را انجام دهيد

پيدا کردن انگيزه و شور و اشتياق فراوان خيلي هيجان‌انگيز است. ببينيد عاشق انجام چه‌ کاري هستيد و آن را اول انجام دهيد. وقتي شروع کرديد و کار به جريان افتاد، ساير کارهاي همان پروژه هم آسان‌تر به نظر مي‌رسند.

10. با انسان‌هاي سختکوش ارتباط برقرار کنيد

آيا تا به ‌حال برايتان اتفاق افتاده است که با احاطه شدن توسط افراد سختکوش، شما هم انرژي پيدا کنيد و مانند آن‌ها سخت کار کنيد؟ مردم در يکديگر انگيزه ايجاد مي‌کنند. اگر شما دوستان يا همکاراني داريد که روي همان پروژه کار مي‌کنند، به آن‌ها ملحق شويد و با آن‌ها بحث و گفت‌وگو کنيد. مشارکت در شما انگيزه ايجاد مي‌کند.

11. از تکرار بپرهيزيد و با برنامه‌هاي جديد کار کنيد

آيا شما خيلي دقيق بوده‌ايد و کارها و پروژه‌هايتان را با برنامه انجام مي‌داده‌ايد؟ ممکن است انگيزه‌تان کاهش يابد پس براي زمانتان برنامه‌ريزي کنيد و کار را در زمان ديگري به اتمام برسانيد. اکنون از اين شرايط خلاص شويد و کار ديگري انجام دهيد.

به‌ محض اين‌که در شما انگيزه ايجاد شود، هيچ‌ چيز نمي‌تواند مانع موفقيتتان شود.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/18
کد : 70546
تعداد بازدید: 228

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601