تاثیر صنایع فرهنگی در رشد و توسعه اقتصاد ملی

صنايع فرهنگي يکي از پرسودترين حوزه‌هاي توليد ملي است، چرا که با سرمايه کم و زمان کوتاه بازگشت سرمايه، ثروت بيشتري توليد مي‌کند.

صنايع فرهنگي يکي از پرسودترين حوزه‌هاي توليد ملي است، چرا که با سرمايه کم و زمان کوتاه بازگشت سرمايه، ثروت بيشتري توليد مي‌کند.

پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان: يکي از مسائل مهم در حمايت از توليد ملي، اولويت‌گذاري و انتخاب صنايعي است که بايد در توليد ملي به آن‏ها پرداخت. با توجه به فرصت‌ها و تهديدها و منابع محدود مالي، نيروي انساني، تجهيزاتي و...، امکانات کشور را بايد در برخي از صنايع استراتژيک متمرکز کرد. در اين راستا هنگامي که صحبت از توليد ملي، ثروت‌آفريني ملي، اشتغال‌زايي و... مي‌شود، ابتدا نگاه‌ها به سمت صنايعي چون نفت، گاز، پتروشيمي، خودروسازي، فولاد، سيمان و... مي‌رود و ديگر صنايع چندان مورد توجه قرار نمي‏گيرند. در حالي‌که صنايع فرهنگي از جمله صنايعي است که مي‌تواند در افزايش شاخص‌هاي ثروت‌آفريني، اشتغال‌زايي، رشد اقتصادي و... نقش مهمي ايفا کند.

نقش صنايع فرهنگي در ثروتآفريني ملي

ميزان فروش محصولات فرهنگي نظير برخي از فيلم‌هاي سينمايي، سريال‌هاي شبکه خانگي، رمان‌ها، انيميشن‌ها و بازي‌هاي کامپيوتري بسيار بالاست. صنايع فرهنگي يکي از پرسودترين حوزه‌هاي توليد ملي است، چرا که با سرمايه کم و زمان کوتاه بازگشت سرمايه، ثروت بيشتري توليد مي‌کند. در صنايع فرهنگي مي‌توان از قابليت‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي و تجارت الکترونيک استفاده کرد و بازار اين صنايع را بدون محدوديت‌هاي زماني، مکاني و جغرافيايي در ابعاد جهاني تعريف کرد. به اين ترتيب با تسهيل عرضه و گسترده شدن بازار، ميزان فروش محصولات فرهنگي افزايش چشمگيري مي‌يابد که در نهايت به افزايش ثروت‌آفريني ملي منجر مي‌شود.

نقش صنايع  فرهنگي در اشتغالزايي

ميزان سرمايه‌گذاري لازم براي ايجاد يک شغل مستقيم در ساير صنايع بسيار زياد است، در حالي‌که در صنايع فرهنگي ميزان سرمايه‌گذاري مورد نياز کمتر است. همچنين تنوع شغل‌ در صنايع فرهنگي بسيار زياد است و زنجيره صنايع فرهنگي دامنه گسترده‌اي از خدمات را در‌ بر‌مي‌گيرد. از طرفي نخبه‌ها و متخصصين اين حوزه، جذب صنايع فرهنگي مي‌شوند. اين در حالي‌ است که در سال‌هاي اخير با مسئله اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و نخبگان رو‌به‌رو بوده‌ايم.

ملزومات رشد و توسعه صنايع فرهنگي در کشور

ملزومات رشد و توسعه صنايع فرهنگي در کشور را مي توان در ابعاد مديريتي، نيروي انساني و زير‌ساختي بررسي کرد.

- ملزومات مديريتي رشد و توسعه صنايع فرهنگي: در حال حاضر سازمان‌هاي متولي صنايع فرهنگي در کشور از يکديگر جدا هستند و سياست‌گذاري‌ها و مديريت صنايع فرهنگي بين نهادهاي مختلف پراکنده شده است. در حالي‌که بايد با نگاه جامع و يکپارچه به صنايع فرهنگي نگريست و مديريت کلان صنايع فرهنگي را در اختيار يک سازمان قرار داد.

- ملزومات نيروي انساني توسعه صنايع فرهنگي: صنايع فرهنگي به استعدادهاي فرهنگي و نيروهاي متخصص و توانمند نياز دارد. در صنايع فرهنگي سه دسته از نيروهاي انساني مورد نياز است: کار‌آفرينان و مديران فرهنگي، مهندسان توسعه‌دهنده فناوري‌هاي فرهنگي و توليد‌کنندگان محتواي فرهنگي.

- ملزومات زير‌ساختي رشد و توسعه صنايع فرهنگي: گسترش فضاهاي فرهنگي نظير سالن تئاتر، سينما، کتابخانه و... از ملزومات مهم رشد صنايع فرهنگي است. علاوه بر آن فناوري‌هاي مورد نياز از زيرساخت‌هاي توسعه اين صنايع است.

آمار اقتصادي صنايع فرهنگي و خلاق

يکي از چالش‌هاي پيش‌رو براي توسعه اقتصاد صنايع فرهنگي و خلاق، فقدان آمار يکپارچه و به‌‌روز است. سياست‌گذاران فرهنگي و اقتصادي با دسترسي به آمار دقيق قادر خواهند بود تا تصميمات آگاهانه براي توسعه صنايع خلاق و فرهنگي اتخاذ کنند. بنابراين يکي از وظايف اصلي نهادهاي فعال ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي، جمع‌آوري و انتشار آمار مستند در اين خصوص است. سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسکو) به عنوان رکن فرهنگي سازمان ملل، با گردآوري آمار از منابع مختلف، مجموعه‌اي غني در اين زمينه را در دسترس علاقمندان قرار داده است.       

بر اساس آمارهاي انکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل)، چين در بين کشورهاي در حال توسعه، بزرگ‌ترين صادر‌کننده صنايع خلاق بوده است. صادرات کالاهاي خلاق چين با سه برابر افزايش از 32 ميليارد دلار در سال 2002 به بيش از 125 ميليارد دلار در سال 2015 رسيده است که معادل رشد 14.7 درصدي در سال است. حجم صادرات چين نشانگر توانايي اين کشور در توليد و آميختن محصولات سنتي با فناوري پيشرفته است و اين واقعيت را نشان مي‌دهد که طراحي و توليد بسياري از اين کالاها ويژه کشورهاي هدف صادرات است.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/16
کد : 70542
تعداد بازدید: 419