همایش ملی «تبیین نقش نخبگان فردا در تحقق اقتصاد مقاومتی» برگزار شد

همایش ملی «تبیین نقش نخبگان فردا در تحقق اقتصاد مقاومتی» با حضور استاندار مازندران و معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

همایش ملی «تبیین نقش نخبگان فردا در تحقق اقتصاد مقاومتی» با حضور استاندار مازندران و معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش ملی «تبیین نقش نخبگان فردا در تحقق اقتصاد مقاومتی» با حضور استاندار مازندران، معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، جمعی از مسؤولان دستگاه‌های اجرایی، نخبگان و مستعدان‌برتر به‌میزبانی استان مازندران برگزار شد.
ترویج تعهد اجتماعی در فضای نخبگانی از ملزومات امروز کشور است

در این مراسم، دکتر آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان توجه به مقولات فرهنگی را یکی از اولویت‌های سند راهبردی کشور در امور نخبگان دانست و گفت: امسال500 برنامۀ فرهنگی با موضوعات مختلف برای نخبگان و استعدادهای‌برتر کشور اجرا می‌شود.

وی با اشاره به لزوم هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌ها و بخش‌های دیگر با بنیاد ملی نخبگان، افزود: بسیاری از برنامه‌های بنیاد خاصه در بحث فرهنگی نیازمند برخورداری از ظرفیت و قابلیت دیگر نهادها است.

الستی به برگزاری اردوهای علمی‌ومهارتی اشاره کرد و اظهار داشت: آشنایی اجتماع نخبگانی با جاذبه‌های طبیعی، زیارتی، فرهنگی و اجتماعی کشور برای افزایش خودآگاهی ملی، حس دلبستگی به میهن، شکل‌دهی به هویت و تمدن ایرانی از رویکردهای فرهنگی بنیاد در برگزاری این اردوها است.

معاون بنیاد ملی نخبگان شناسایی استعدادها و هدایت آنان در مسیر اثرگذاری مثبت را از رسالت‌های بنیاد ملی نخبگان برشمرد و یادآور شد: هدایت این استعدادها به سمت خلاقیت و کارآفرینی و ترویج تعهد اجتماعی در آنان از ملزوماتی است که همواره مورد تأکید بوده و در اولویت برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان لحاظ شده است.

وی به فرمان مقام‌معظم‌رهبری در مورد بررسی نقش نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: مصرف کالای داخلی و دوری از اسراف از شاخص‌های مهم اقتصاد مقاومتی است.

لزوم برقراری ارتباط نظام‌مند بین اجتماع نخبگانی و دستگاه‌های اجرایی

در ادامه، محسن جهانشاهی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران با اشاره به ضرورت حمایت از اجتماع نخبگانی، گفت: نزدیک به هزار نفر از نخبگان، سرآمدان و مستعدان‌برتر مازندران که یا دانشجو و دانش‌آموخته هستند و یا اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه و مراکز علمی، در حال‌حاضر از حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان استفاده می‌کنند. حمایت برای ثبت اختراع، تجاری‌سازی، ادامه‌تحصیل و کمک‌هزینه سفرهای تحقیقاتی تنها بخش کوچکی از این حمایت‌ها است.

وی با اشاره به ضرورت شناسایی و هداست مستعدان‌برتر از سنین پایین، از اجرای برنامۀ‌ملی‌‍ شهاب در مازندران با پایش بیش از 8 هزار دانش‌آموز خبر داد و گفت: بنیاد نخبگان مازندران در تلاش است بتواند ارتباطی نظام‌مند و منطقی با همه افراد اجتماع نخبگانی بومی برقرا کرده و نیازهای آنان را تا حد بالایی پاسخ دهد.

لازم به ذکر است، تبیین نقش نخبگان فردا در تحقق اقتصاد مقاومتی از فرمایشات و تأکیدات مقام‌معظم‌رهبری در دیدار سال گذشته با اجتماع نخبگانی و تأکید ایشان بر حضور فعال این نخبگان در اقتصاد مقاومتی، یکی از اولویت‌های کاری بنیاد ملی نخبگان خاصه معاونت فرهنگی در سال گذشته بود. به‌همین دلیل جلسات و نشست‌های متعددی با این محور در سراسر کشور با حضور نخبگان، سرآمدان، متخصصان و مستعدان‌برتر برگزار شد.

در این نشست‌ها 489 ایده و طرح به دبیرخانه مرکزی همایش تبیین نقش نخبگان فردا در تحقق اقتصاد مقاومتی ارسال شد که در بین آنها، 71طرح و ایده برگزیده، به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت که در همایش مازندران طی دو روز در قالب 9 نشست و کارگاه‌تخصصی در حضور 12 داور ارائه و مورد ارزیابی قرار گرفت.

تاریخ انتشار : 1395/07/12
کد : 70538
تعداد بازدید: 247