«سرآمد» بیست و هفتم منتشر شد

بیست و هفتمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» ویژه شهریورماه ۱۳۹۵ با محوریت اقتصاد دانش‌بنیان به مثابه محرک اقتصاد مقاومتی و توسعه‌دهنده کشور، با گزارش‌ها، اخبار و یادداشت‌هایی حول این موضوع منتشر شد.

بیست و هفتمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» ویژه شهریورماه ۱۳۹۵ با محوریت اقتصاد دانش‌بنیان به مثابه محرک اقتصاد مقاومتی و توسعه‌دهنده کشور، با گزارش‌ها، اخبار و  یادداشت‌هایی حول این موضوع منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛، ماهنامه «سرآمد» در بیست و هفتمین شماره ویژه شهریورماه 95 خود، نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی، ضربآهنگ تحرک اقتصاد  را با نگاهی به روند اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان نیروی محرکه این اقتصاد ، توسعه‌دهنده و زمینه‌ساز پیشرفت کشور مورد بررسی قرار داده است.

نیروی محرکه‌ای به نام امید

پرویز کرمی سردبیر ماهنامه «سرآمد»، در سرمقاله این شماره با عنوان « به اميد کار برآيد»، امید و خودباوری را سوخت و نیروی محرکه پیشرفت می‌داند و در بخشی از آن می‌نویسد: « لابد شنيدهايد که ميگويند «ما از پس اداره دنيا بر نميآييم»، «ما چيزي نميتوانيم بسازيم»، «ما صد سال هم بدويم و بکوب کار کنيم به گرد پاي غرب نميرسيم»، «ما کجا، جهان توسعه يافته متمدن کجا؟»... متاسفانه گوش همهمان پر است از اين خزعبلات نااميد کننده. در حاليکه اتفاقا تجربه و تاريخ گواهي ميدهد که اميد ميتواند کارهايي بکند که همه نشدنيشان ميپنداشتند.

اقتصاد مقاومتي، اقتصاد دانش بنيان، تقويت بنيه کشور، حمايت از توليد داخلي، حفظ موقعيت سياسي، اعتقادي و اموري از اين دست يک نيروي محرکه بيشتر ندارند؛ «اميد». اتفاقا يک آفت هم بيشتر ندارند؛ «نااميدي». با اميد ميتوانيم کشور را به قلههاي افتخار برسانيم. »

شرکت هاي کوچک و متوسط عامل حيات کشور هستند

در این شماره از سرآمد، خبرنگاران به سراغ امیراسماعیل ثقفی نیا مدیرعامل شرکت درسا دارو رفته و در خصوص فعالیت های این شرکت سوالاتی پرسیده اند که مشروح گفت و گو را می توانید در سرآمد بیست و هفتم بخوانید.

آسیه حاتمی، مدیر بزرگترین وبسایت کاریابی متخصصان ایرانی دربخشی از  گفت و گوی خود با ماهنامه سرآمد عنوان کرده که مي خواهد روزي برسد که ايران تلنت و گوگل نيروهاي متخصص ايراني شود. خودش بر اصلاح افراد متخصص تاکيد دارد و مي گويد لفظ کارجو را به کار نبرم، چراکه بسياري از ايران تلنتي ها بيکار نيستند، بلکه به دنبال کار ايده آلشان مي گردند...

اهمیت ضوابط در کار شرکت های دانش بنیان

معصومه عربیان مدیرعامل شرکت کاراپالایه، یکی از فعالان حوزه شرکت های دانش بنیان درد و دل هایی در  زمینه مشکلات موجود بر سر راه این شرکت ها دارد که در این شماره سرآمد پای درد و دل های این فعال اقتصادی نشسته ایم. او معتقد است: «یک شرکت دانش بنیان باید در ابتدا چیزی را که وجود ندارد، ایجاد کند و پس از آن مطمئن شود که این محصول نتیجه درست و مطلوبی می دهد.بعد هم باید به طرف مقابلش اعتماد کند که آن ها طبق ضوابط کار می کنند نه روابط.

 

جلال شباهنگی، برنده جایزه علامه طباطبایی عضو پيوسته فرهنگستان هنر که از سال 1347 بيش از 30 سال عضو هيئت علمي دانشکده هنرهاي زيبا بوده و در دانشگاههاي مختلف از تهران گرفته تا سوره و شاهد و الزهرا تدريس کرده است نیز میهمان این شماره سرآمد بوده و به پرسش های مختلف خبرنگاران پاسخ داده است که این پاسخ ها را در شماره بیست و هفتم سرآمد بخوانید.

 چشم انداز استفاده از انرژي زمين گرمايي

مهـدي زارع استاد پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله نیز در این شماره از سرآمد مقاله ای در خصوص چشم انداز استفاده از انرژي زمين گرمايي نوشته که قابل تامل و خواندنی است، در گوشه ای از این مقاله آمده است؛ در ايران پتانسيلهاي استفاده از انرژي زمين گرمايي در 18 ناحيه کشور تاکنون شناسايي و مطالعه اوليه شده است. از ميان اين  18 پهنه، 7 محدوده دماوند، سهند، سبلان، خوي، تفتان و بزمان به سامانه هاي آتشفشاني مربوط اند. استفاده از اين پتانسيلها با سرمايه گذاري ويژه مي تواند به بهره مندي نسلهاي بعدي از يک منبع انرژي مطمئن و پاک در کشورمان منجر شود.

زبان پارسي در شعر کمتر آسيب ديده است

دلبسته است و علاقه مند به زبان پارسي، تا جايي که با شيوه خاص سخن گفتنش در ذهن مردم به ياد آورده مي شود. مي گويد که شايسته و بايسته است که پالوده و پيراسته پارسي را سخن گفت. نخستين بار او بود که زبان پارسي را با چنين تعبيري به کار برد و معرفي کرد؛ این وصف حال دکتر میرجلال الدین کزازی است که در این شماره سرآمد گفت و گویی با وی منتشر شده است.

ضرر صدمه زدن به طبيعت دامن مردم را مي‌گيرد

در بیست و هفتمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» گفتوگویی با خسرو عمارلویی بنیانگذار موزههای تاریخ طبیعی را در ایران نیز منتشر شده است که گوشه ای از این گفت و گو حول تعداد موزه های ساخته شده توسط عمارلویی است که در پاسخ گفته اند، موزههاي تاريخ طبيعي زيادي را طراحي کرده و ساختهام. وقتي از ساختن حرف ميزنم، معناي واقعي کلمه در نظر است، چون در اين موزهها با دست خودم کار کردم. موزه قائم مقام فراهاني، موزه سعدآباد، موزه پرديسان، موزه هفتچنار -اختصاصا براي شهرداري- و در شهرستانهاي تبريز، در موزه رختشويخانه زنجان، خرمآباد، سنندج، ايلام، اهواز، بوشهر، رشت و... ولي هيچکدام معناي موزه را ندارند. فقط پرديسان واقع در پارک پرديسان واقعا موزه است.

اخباری از پخت غذا با چاپگرهای سه بعدی تا پایان مامورین ماه نورد چینی

در این شماره از سرآمد اخبار داخلی اخباری از تولید چرم از چوب و قارچ، استرس در دوران جنینی و بالا رفتن ریسک بی اشتهایی عصبی، پخت غذا با چاپگرهای سه بعدی، پایان ماموریت ماه نورد چین در فضا، سلامت دهان و دندان و موفقیت در تحصیل، کشاورزی دیجیتال با دانه های هیدروپونیک، تلاش نورولوژیستها برای یافتن سرچشمه شادی، کشف دارو آلزایمر، فرصتهای شغلی جامعه دریایی ایران مهیا شد،  بهرهمندی افراد کلیدی فعال شرکتهای دانش بنیان از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، و بسیاری مطالب متنوع و خواندنی دیگر منتشر شده است که با نرم افزار کدخوان تلفن هوشمندتان می توانید سویه های دیگر این مطالب را از قبیل فیلم، عکس و صوت به دست آورید و از نکته های خوب این مطالب را به خاطر بسپارید.

ماهنامه سرآمد به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی، بیست و هفتمین شماره خود را شهریورماه سال جاری به عرصه مطبوعات ارائه کرده است.

پایان پیام/23

 

 

تاریخ انتشار : 1395/05/31
کد : 70527
تعداد بازدید: 447