استوار در مسیر پیشرفت

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری سازمان ها و نهادهای دریایی و غیردریایی کشور، اقدام به برگزاری جشنواره دانش آموزی دریا با شعار «دریا مسیر پیشرفت» كرده است. اقدامات اجرایی این جشنواره در چهار فاز طبقه‌بندی‌شده و برخی از فعالیت‌های مربوط به آن پیش از ایام نوروز اجراشده است.

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری سازمان ها و نهادهای دریایی و غیردریایی کشور، اقدام به برگزاری جشنواره دانش آموزی دریا با شعار «دریا مسیر پیشرفت» كرده است. اقدامات اجرایی این جشنواره در چهار فاز طبقه‌بندی‌شده و برخی از فعالیت‌های مربوط به آن پیش از ایام نوروز اجراشده است.

به گزارش پایگاه اطلا‌ع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، با توجه به لزوم اهمیت و جایگاه دریا و صنایع مرتبط با آن در میان عموم مردم، ترویج مسایل مرتبط با دریا از جمله اهدافی است که در میان همه نهادهای مرتبط به دریا تبدیل به یک دغدغه شده است. آشنایی دانش آموزان با دریا و اهمیت آن در کشور و تبدیل شدن امور دریایی به یک موضوع مطرح در فعالیت های دانش آموزان، از اهداف اصلی برگزاری نخستین جشنواره دانش آموزی دریا جشنواره به شمار می روند. هدایت شغلی دانش آموزان و گرایش آنها به مشاغل مرتبط، با دریا و همچنین هدایت تحصیلی دانش آموزان نخبه و علاقه مند به سمت رشته های تحصیلی مرتبط با دریا از دیگر اهداف این جشنواره است.

ستاد توسعه دریایی معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری سازمان ها و نهادهای دریایی و غیردریایی کشور، اقدام به برگزاری این جشنواره با شعار «دریا مسیر پیشرفت» كرده است. اقدامات اجرایی این جشنواره در چهار فاز طبقه‌بندی‌شده و برخی از فعالیت‌های مربوط به آن پیش از ایام نوروز اجراشده است. تبلیغات گسترده پوستر و سوالات مسابقات خانوادگی، ارسال ایمیل و پیامک همگانی به بسیاری از معلمان و دانش‌آموزان، اعلام فراخوان جشنواره از طریق شبکه‌های مجازی، ارسال پوستر و سؤالات مسابقه همزمان با عید نوروز در ستاد تسهیلات نوروزی سراسر کشور، اعلام خبر فراخوان جشنواره در سایت‌های خبری، ارسال پوستر جشنواره از طریق بنیادهای نخبگان سراسر کشور، راه‌اندازی سایت جشنواره و تولید محتوای علمی - آموزشی و ساخت تیزر ازجمله اقدامات انجام شده در راستای برگزاری جشنواره دانش‌آموزی دریا است که می‌توان به آن اشاره کرد.

این جشنواره در رشته‌های مختلف در میان همه مقاطع و پایه‌های تحصیلی برگزار می‌شود و هدف آن ترویج اهمیت راهبردی دریا و صنایع وابسته به آن در میان نسل جوان کشور است.

ارسال آثار توسط دانش آموزان تا 10 شهریور 94 تعیین ‌شد و در مهرماه سال جاری، در یک برنامه دو روزه، طی مراسمی در تهران از برگزیدگان و منتخبان تجلیل به عمل خواهد آمد. بازدیدهای دانش آموزان از صنایع دریایی کشور در 7 استان ساحلی، معرفی جشنواره در مدارس، برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با دریا، نگارش کتاب صنایع و فناوری های دریایی، برگزاری دوره طراحی و ساخت شناور، خبرنامه جشنواره دریا، همچنین برگزاری مسابقه ساخت شناورهای کنترل از راه دور با همکاری پژوهش سراهای دانش آموزی تهران و در پایان برگزاری اختتامیه جشنواره ازجمله اقدامات اجرایی انجام‌شده در جشنواره دانش‌آموزی دریا است.

همایش یک روز با دریا

همایش یک روز با دریا با هدف آشنایی دانش‌آموزان با صنایع دریایی توسط ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی در مدارس برگزار شده است. در این همایش ها، مباحثی برای آشنایی مقدماتی دانش آموزان با مباحث حوزه دریا ارائه شد.
همچنین در این برنامه ها که به همت پژوهش سراهای دانش آموزی و انجمن مهندسی دریایی ایران صورت گرفت، نمایندگان علمی جشنواره، ضمن معرفی بخش‌های مختلف این برنامه، اطلاعاتی در خصوص حوزه‌های مختلف صنعت دریایی به حاضرین ارائه کردند. همچنین از دانش آموزان فعالی که به سوالات مطرح شده پاسخ دادند تجلیل به عمل آمد.

بازدیدهای دانش آموزان از صنایع دریایی کشور در استان‌های ساحلی

ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی، به دلیل ضرورت توجه به اهمیت دریای خزر و خلیج فارس در کشور، در پیشرفت و توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و روابط بین‌المللی استانهای ساحلی کشور در میان دانش آموزان، اقدام به برگزاری بازدید از صنایع دریایی کشور كرد. در این بازدیدها که با همکاری بنیادهای نخبگان و ارگانهای دریایی در هفت استان ساحلی بوشهر، هرمزگان، گلستان، گیلان، سیستان و بلوچستان،خوزستان و مازندران صورت گرفت، دانش آموزان از نزدیک با توانمندی ها، ظرفیت ها، دستگاه ها و خدمات مجموعه های تحت بازدید آشنا شدند و در آخر از نزدیک از پروژه های بزرگ در حال انجام نیز بازدید بعمل آوردند.

نگارش کتاب صنایع و فناوری های دریایی برای نخستین بار در کشور

بنا بر گزارش ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی که در بخش های مرتبط با فرهنگ و فرهنگسازی با این جشنواره مشارکت می کند، شناخت دقیق تر دریا و بحث های مرتبط بر آن با توجه به وجود دو دریای بزرگ در شمال و جنوب کشور و داشتن حدود 5800کیلومتر نوار ساحلی بحثی مهم در صنعت رو به رشد کشور است. با توجه به این اهمیت، ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری نهادهای دریایی کشور، در راستای برنامه های جنبی جشنواره دانش آموزی دریا، اقدام به نگارش کتاب صنایع و فناوری های دریایی برای نخستین بار در کشور كرده است. در این کتاب اطلاعاتی دقیق و تخصصی در مورد حوزه های فعالیت مختلف در صنعت دریا برای هدایت تحصیلی دانش آموزان و ترویج اهمیت راهبردی دریا طرح شده است. این کتاب در هشت فصل با عناوین کشتی‌سازی، کشتی‌رانی، سازه‌های دریایی و سواحل، منابع طبیعی و شیلات، اقیانوس شناسی و فیزیک دریا، گردشگری دریایی، تکنولوژی‌های جدید و صنایع نظامی به نگارش درآمده است.

مسابقه طراحی و ساخت شناورهای کنترل از راه دور

از مهم ترین برنامه های جنبی نخستین جشنواره دانش آموزی دریا، برگزاری مسابقه طراحی و ساخت دوره آموزشی ساخت شناورهای کنترل از راه دور همزمان با اختتامیه جشنواره خواهد بود. این مسابقه به همت ستاد توسعه دریایی و با همکاری پژوهش سراهای دانش آموزی تهران در قالب تیم های دانش آموزی در دریاچه محل اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد. از مهم ترین اقدامات اجرایی در برگزاری هرچه بهتر این مسابقه می توان به برگزاری دوره های تخصصی آموزشی ساخت و طراحی شناورهای کنترل از راه دور در پژوهش سراهای مناطق تهران با همکاری دانشگاه شریف و مشاوره علمی به تیم ها در طراحی و ساخت این شناورها اشاره کرد.
برای نخستین بار در کشور، در سطح دانش آموزی 30 تیم در حوزه طراحی و ساخت شناورهای از کنترل از راه دور به رقابت خواهند پرداخت.

برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با صنایع و فناوری های دریایی در مدارس

یکی از برنامه های ترویج فرهنگ دریا در میان دانش آموزان، برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با صنایع و فناوری های دریایی در مدارس بوده است. در این دوره ها فارغ التحصیلان رشته های دریایی با حضور در 230مدرسه در تهران و 70 مدرسه در 7 استان ساحلی کشور، اقدام به ارائه این مباحث كردند. در این جلسات آموزشی دانش آموزان با مهم ترین حوزه های صنایع دریایی کشور آشنا شدند و طرح پرسش و پاسخ از نمایندگان علمی جشنواره در جهت هدایت تحصیلی دانش آموزان و آشنایی با رشته های تحصیلی این حوزه صورت گرفت.

خبرنامه نخستین جشنواره دانش‌آموزی دریا

ویژه نامه نخستین جشنواره دانش آموزی دریا با عنوان: « دریا مسیر پیشرفت» حاوی آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به جشنواره دانش آموزی دریا است. مطالب ویژه نامه جشنواره دانش آموزی دریا شامل: یادداشت دبیر جشنواره، رئیس و مسئولین معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیران و روسای نهادهای همکار در جشنواره دانش آموزی دریا پیرامون اهمیت دریا و راهکارهای پیشنهادی در جهت توسعه ترویج فرهنگ دریا در کشور است. در هر شماره گزارشی از اقدامات اجرایی جشنواره همچون بازدید های دریایی دانش آموزان در حاشیه جشنواره دانش آموزی دریا، مصاحبه با روسای بنیادهای نخبگان، خبرهای ویژه جشنواره همچون مهلت تمدید ارسال آثار، روند داوری آثار، دوره های آموزشی آشنایی با دریا و خبرهای مربوط به مسابقه شناورهای کنترل از راه دور طرح شده است.

آثار جشنواره

با توجه به اینکه نخستین دوره از این جشنواره در حال برگزاری است به حتم در راستای برنامه ریزی این جشنواره تا کنون با مشکلات و موانع بی شماری روبرو بودیم و موضوع اطلاع رسانی در محدوده وسیع استان ها و شهرستان ها دلیل تشدید این امر بود، با این وجود تا کنون توانسته ایم از تمام نقاط ایران تعداد زیادی آثار دریافت کنیم و این نشان از اطلاع رسانی دقیق در راستای برگزاری نخستین جشنواره دانش آموزی دریا است.
آثار ارسالی دانش آموزان در حوزه های زیر تقسیم بندی شده است:
نقاشی، عکاسی، داستان کوتاه، شعر، ساخت ماکت، وبلاگ‌نویسی، مقاله پژوهشی، ساخت فیلم کوتاه(فیلم، مستند، پویانمایی)، کاریکاتور، ساخت شناور کنترل از راه دور.
با همت بنیادهای نخبگان کشور، انجمن مهندسی دریایی و ارگانهای دریایی در جمع آوری آثار، در مجموع حدود 5000 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
یکی از بخش های مهم جشنواره، برگزاری مسابقه خانوادگی آشنایی با دریا در میان خانواده های ایرانی بوده است. هدف از این مسابقه بالا بردن سطح اطلاعات دریایی دانش آموزان و خانواده ها از طریق پاسخگویی به این سوالات بوده است. لازم به ذکر است تمامی اطلاعات مفید برای شرکت در بخش های مختلف جشنواره در سایت جشنواره دریا به آدرس irandarya.com گردآوری شده است.

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دریایی همزمان با مراسم پایانی جشنواره
مراسم نخستین جشنواره دانش آموزی دریا طی دو روز در تاریخ های 21 و 22 مهر ماه سال جاری در موزه دفاع مقدس تهران برگزار خواهد شد. همزمان با برگزاری جشنواره اقدام به برپایی نمایشگاه برای سازمان ها و ارگان های دریایی کرده ایم تا بستری مناسب برای دانش آموزان فراهم شود تا از دستاوردهای صنایع دریایی دیدن کنند و بیشتر با مباحث دریا آشنا شوند.

در طی این دو روز، نمایشگاهی از آثار برگزیده استانی دانش آموزان و همچنین دستاوردهای شرکتهای دریایی در معرض عموم قرار خواهد گرفت. همچنین همزمان با مراسم، مسابقه طراحی و ساخت شناورهای کنترل از راه دور در میان 30 تیم دانش آموزی با همکاری پژوهش سراهای دانش آموزی آموزش و پرورش صورت خواهد پذیرفت. از دیگر برنامه های جنبی در این مراسم می توان به کارگاه های آموزشی و سخنرانی های علمی اشاره کرد. در پایان طی مراسمی از برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آمد.

نخستین جشنواره دانش آموزی دریا به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 21 و 22 مهرماه سال جاری در باغ موزه دفاع مقدس تهران برپا می شود.
پایان پیام/

 

تاریخ انتشار : 1394/07/18
کد : 70479
تعداد بازدید: 497