مقررات جدید بنیاد ملی نخبگان در حمایت از دانش آموختگان برتر دانشگاه‌ها

دکتر غلامعلی منتظر گفت: طی یک سال گذشته حدود 65 درصد مقررات بنیاد ملی نخبگان تغییر کرده و امیدواریم تا پایان تابستان 1394 تمام مقرراتی که نیاز به تغییر دارد بر اساس رویکرد حاکم بر سند راهبردی اصلاح شود.

دکتر غلامعلی منتظر گفت: طی یک سال گذشته حدود 65 درصد مقررات بنیاد ملی نخبگان تغییر کرده و امیدواریم تا پایان تابستان 1394 تمام مقرراتی که نیاز به تغییر دارد بر اساس رویکرد حاکم بر سند راهبردی اصلاح شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نشست خبری «توضیح و تبیین آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان» با حضور دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون پژوهش و برنامه‌ریزی، دکتر یدالله اردوخانی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان و اصحاب رسانه، سه شنبه 23 دی‌ماه در محل بنیاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر منتظر ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران با اشاره به تعريف واژه نخبه گفت: در جامعه واژه نخبه به تعابير مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد و همانطور كه مي دانيد نزديك به هفت سال است كه  بنياد ملي نخبگان ذيل رياست جهموري فعاليت خود را آغاز كرده است و امور مربوط به اين قشر از جامعه را سامان مي دهد.

وي افزود: از اين رو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اتفاقی مبارک و به فرمان رهبر فرزانه انقلاب سندی را با عنوان سند راهبردی کشور در امور نخبگان تعریف کرده است که به تعبیری قانون اساسی بنیاد ملی نخبگان است و در آن واژه‌های مرتبط با این حوزه کاملا تعریف شده است.

دکتر منتظر در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس آنچه در سند آمده نخبه چهار ویژگی دارد، گفت:  فرد نخبه کسی است که دارای توانمندی و استعدادی ویژه نسبت به همگنان خود باشد و توانمندی خود را به مهارت یا تخصصی ویژه تبدیل کند که وی را از سایر همتایانش متمایز می کند، شرط سوم این است که تخصصش را در جهت منافع اجتماعی بکار برده و این کاربرد تاثیرگذاری کم بدیل یا بی بدیل داشته باشد و سرانجام اینکه این سه ویژگی، در ذیل گفتمان غالب جامعه و در چارچوب نظام جمهوری اسلامی رخ دهد.

وی در ادامه شهید حسن باقری و استاد محمود فرشچیان را نمونه‌ای از افراد نخبه خواند و گفت: تمام ویژگی‌های نخبگی در شهید باقری وجود داشت، وی با بهره‌گیری از استعداد ذاتی در حوزه دفاع مقدس به تخصص خاصی رسید و توانست در طراحی عملیات‌های جنگی، تاثیرگذاری بی بدیلی را در عرصه دفاع مقدس از خود بر جای بگذارد، همچنین استاد فرشچیان نمونه بارز نخبه هنری است که استعداد خود را در عرصه نگارگری ایرانی به جایی رساند که کمتر کسی رسیده است و علاوه بر اثرگذاری، در چارچوب جمهوری اسلامی فعالیت می کند.

دکتر منتظر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری «مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان دانشگاهی و حوزوی باشد». در راستای تحقق این امر هدف اصلی بنیاد ملی نخبگان توانمند کردن و ارتقای منابع انسانی برگزیده کشور است.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: مسیری که باید طی شود تا استعدادهای برتر را شناسایی و حمایت کنیم تا به توانمندی ویژه ای در حوزه ای خاص برسند، مسیر نخبگی نامنده می‌شود و افرادی که در این مسیر قرار می گیرند، مستعدان برتری هستند که وظیفه بنیاد ملی نخبگان حمایت از آنها و تسهیل مسیر آنها برای توانمند سازی آنان در جهت اثرگذاری در حوزه ای تخصصی  است. 

وی ادامه داد: همچنین تعبیر ویژه ای در سند تحت عنوان گروه نخبگانی وجود دارد که از جمعی از افراد تشکیل شده است که ممکن است به تنهایی نتوانند کار مهمی را انجام دهند ولی هم افزایی آنان می تواند کاری اثرگذار را انجام ‌دهند در این حوزه هم تلاش بنیاد شناسایی اجتماعات نخبگانی، شناسایی نیازهای آنها و حرکت به سمت توانمند کردن آنها در جهت افزایش اثرگذاری ملی است.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان در دور جدید فعالیت خود که در دولت یازدهم شکل گرفت در راستای اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان پیش رفته است، این سند در سال 1391 تصویب شد و با روی کار آمدن دولت یازدهم و با حضور و تدبیر آقای دکتر ستاری به عنوان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شدن آن آغاز شده و گامهای مهمی در این جهت برداشته شده است. دراین راستا طی یک سال گذشته حدود 65 درصد مقررات تغییر کرده و امیدواریم تا پایان تابستان 1394 تمام مقرراتی که نیاز به تغییر دارد بر اساس رویکرد حاکم بر سند راهبردی اصلاح شود.

وی در ادامه افزود: افرادی که درون دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور فعالیت می‌‍کنند، از جمله اجتماعات مهم نخبگانی در سه گروه دانشجویان، دانش آموختگان و استادان دانشگاه هستند و باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند که در حال حاضر در حوزه دانشجویان و دانش آموختگان، برنامه‎ها و مقررات بنیاد تغییر کرده و در حوزه استادان نیز برنامه کاملی در دست تدوین دارد که ان شاءالله در آینده ای نزدیک اطلاع رسانی خواهد شد.

دکتر منتظر گفت: در حوزه دانشجویی، برای اعطای تسهیلات، مجموعه فعالیت‌های علمی دانشجو در دانشگاه مد نظر بنیاد است که شامل فعالیت های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و  فرهنگی است. که بر این اساس دانشجویان برتر را شناسایی و در جهت توانمند شدن آنها برنامه ریزی می کنیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش بنیاد این است که دانشجویان از دوره کارشناسی با حوزه فناوری آشنا شوند، گفت: دوره های آموزش حوزه کسب و کار یا استارتاپ ویکند برای آشنایی دانشجویان با اصول کسب و کار و تجاری سازی برگزار می شود و چنانچه دانشجوی برتری بخواهد در این دوره ها شرکت کند هزینه آن توسط بنیاد پرداخت می شود. همچنین اگر دانشجویی بخواهد عضو انجمن علمی یا مشترک نشریه‌ای علمی شود هزینه آن را بنیاد ملی نخبگان بر عهده می‌گیرد.

وی ادامه داد: اما در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، انتظار این است که افراد برای خدمت‌رسانی بیشتر در داخل دانشگاه، زیر نظر استاد راهنما، دستیار آموزش (آموزش یار)، دستیار پژوهشی(پژوهش یار) و یا دستیار فناوری(فن‌یار) شوند که در این شرایط هزینه ماهانه آن برای کارشناسی ارشد ماهانه 500 هزار تومان و برای دکتری 900 هزار تومان توسط بنیاد ملی نخبگان پرداخت می شود. از طرفی تسهیل فرصت مطالعاتی برای دانشجوی دکتری در نظر گرفته شده که در آن هزینه یکسال فرصت چه در داخل و چه در خارج از کشور بر عهده بنیاد است بدین ترتیب اگر دانشجوی دکتری منتخب بنیاد بخواهد به فرصت مطالعاتی در دانشگاهی تراز اول در سطح جهان اعزام شود می تواند از بورس بنیاد به مبلغ دوازده هزار دلار درسال بهرمند شود. همچنین برخی کمک های معیشتی و فرهنگی مانند هدیه ازدواج و وام مسکن نیز برای دانشجویان مد نظر قرار گرفته است.

دکتر منتظر گفت: در بخش دانش آموختگان نیز مجموعه فعالیت‎های های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری مد نظر است و تسهیلاتی مانند خدمت وظیفه تخصصی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. در این بخش طبق هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح افرادی که تحت عنوان دانش آموخته برتر توسط بنیاد ملی نخبگان انتخاب شوند، می توانند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند به این معنا که مدت زمان خدمتشان نصف زمان افراد دیگر است و طی این مدت موظفند در یک پروژه تحقیقاتی و یا پژوهشی شرکت کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: همچنین در این حوزه مجموعه مشمولین که پیش از این حدود هزار نفر در سال بود، افزایش یافته و تنوع محیط خدمت تخصصی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. علاوه براین نکته حایز اهمیت دیگر این است که بنیاد اختیارات خود را به دانشگاهها واگذار کرده و  انتخاب  دانش آموختگان برتر  بر عهده دانشگاه های برتر کشور و با تایید بنیاد گذاشته شده است و این تسهیل از ابتدای سال 1394 اجرایی خواهد شد. بدین ترتیب هم تعداد مشمولان افزایش یافته، هم فرایند انتخاب شفاف شده و هم امکان استفاده از توان تخصصی مشمولان در پروژه ای علمی و مورد نیاز کشور فراهم شده است. نکته مهم این است که این تسهیلات برای دانش آموختگان برتر  دوره کارشناسی ارشد و دکتری ونیز دانشجویان برتر دوره دکتری که از پیشنهاد رساله خود دفاع کرده باشند برقرار است.

دکتر منتظر در ادامه درباره بحث اشتغال مستعدان برتر گفت: اگر دانش آموخته برتری بتواند در یکی از نهادهای صنعتی، فناورانه و یا شرکت های دانش بنیان مشغول فعالیت شود، بخش عمده ای از حقوق و بیمه آن فرد تا سه سال؛ سال اول 80 در صد، سال دوم 60، و سال سوم 40 درصد توسط بنیاد پرداخت می شود و اگر اشتغال در استان محل سکونت وی باشد حمایت بنیاد ضریب افزایشی خواهد داشت به طوری که این مبلغ به ترتیب 90؛ 70  و 60 درصد خواهد شد. زیرا بنیاد در صدد است تا از مهاجرت نخبگان از استانهای خودشان نیز پیشگیری کند، طبعا این موضوع راه حل همه مشکلات نیست لیکن می تواند مشوقی برای حضور نخبگان در استانهای خود باشد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان در پایان گفت: همچنین بسته حمایتی برای ورود افراد به دانشگاه‌ها و به عنوان عضو هیات علمی در نظر گرفته شده است، که بر این اساس دانشگاه موظف است در فرایندی دوماهه نتیجه جذب افرادی را که بنیاد معرفی کرده است اعلام کند و افراد مورد تایید بنیاد در بدو ورود با اعتباری پژوهشی وارد دانشگاه می شوند تا از ابتدای ورود جایگاهی مناسب برای وی در دانشگاه ایجاد شود علاوه براین اعتباری برای تجهیز گروه پذیرنده در اختیار دانشگاه قرار می گیرد ضمن اینکه در صورت تاسیس شرکتی دانش بنیان از سوی عضو هیئت علمی ، وامی قرض الحسنه مطابق مقررات معاونت علمی در اختیار آنان قرار می گیرد.

تاریخ انتشار : 1393/10/23
کد : 70471
تعداد بازدید: 410