هماهنگی معاونت علمی و فناوری و وزارتين علوم و بهداشت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارتين علوم و بهداشت اجرای قانون حمایت از شرکت‌هاي دانش‌بنیان را با جديت پیگیری می‌کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارتين علوم و بهداشت اجرای قانون حمایت از شرکت‌هاي دانش‌بنیان را با جديت پیگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سیدمحمد صاحبکارخراسانی سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان گفت: با همکاران عزيزمان در وزارتين علوم و بهداشت جلسات منظم در سطوح مدیریتی و کارشناسی داریم و تمام توان معاونت علمی و فناوری و وزارتين علوم و بهداشت برای اجرای کامل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان هم‌افزا شده است.

وی افزود: ممکن است برخی از خبرنگاران و خبرگزاری‌ها و یا برخی از افراد مطالبی را در فضای رسانه‌ای و ژورنالیستی با هدف بهره‌برداری‌های خاص، مطرح کنند امّا واقعیت چیز دیگری است.

صاحبکار همچنین عنوان کرد: در بسیاری از موارد موضوعات مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان در تیم‌های کارشناسی مشترک بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و وزارتين علوم و بهداشت بررسی می‌شود که این موضوعات یا از سوی معاونت علمی و فناوری و یا از سوی وزارتين علوم و بهداشت برای پیگیری به هیأت دولت ارسال می‌شود و دستگاه هاي دیگر از آن حمایت می‌کند و به نوعی تقسیم کار در جهت تسریع در حل موضوع انجام مي‌شود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان در ادامه گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان حداقل سه نماینده در هیأت وزیران دارند و حضور وزراي علوم و بهداشت و معاون علمی و فناوري، باعث طرح بیشتر مسایل شرکت‌های دانش‌بنیان در هیأت دولت می‌شود که باید این حضور مضاعف را مغتنم شمرد.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه داد: چه کسی می‌تواند زحمات همکاران ما در وزارت علوم طی (2) دهه اخیر برای توسعه مراکز رشد و پارک‌های فناوری و ارتقای شرکت‌های دانش‌بنیان را انکار کند؟ و از سوی دیگر چه کسی می‌تواند فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری در تهیه لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 1386 و پیگیری تصویب و اجرای آن را در نظر نگیرد؟

صاحبکار با بیان اینکه اگر پیگیری‌های ویژه آقای دکتر ستاری نبود در سال 93 و 94 منابع مالی کافي برای صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین نمی‌شد و همانند سال‌های 91 و 92 بودجه‌های کمی به صندوق تخصیص می‌یافت، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، یکی از مهمترین ارکان اقتصاد مقاومتی، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است و آنقدر کارهای نکرده در کشور وجود دارد که فرصتی برای پرداختن به مسایل جزیی و حاشیه‌ای نمی‌ماند.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان همچنین ابراز کرد: نکته مهم آن است که تاکنون بیش از 1650 شرکت، مشمول مزایای قانون شناخته شده‌اند و در مسیر حمایت‌های قانون (صندوق نوآوری و شکوفایی، معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و ...) قرار گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، متشکل از (7) وزارتخانه و دستگاه اجرایی است، اظهار کرد: این کارگروه زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیست، بلکه ساختاری فراوزارتخانه‌ای دارد و صرفاً دبیرخانه کارگروه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد و دبیرخانه، مجری مصوبات کارگروه است و رئیس کارگروه از سوی رئیس جمهور منصوب می‌شود.

صاحبکار افزود: همانگونه که باید در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان به نظرات وزارتین علوم و بهداشت توجه داشت، باید به نظرات وزارت صنعت، وزارت دفاع، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهادکشاورزی توجه داشت. لذا کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان، ساختاری فراوزارتخانه‌ای شکل گرفته است.

سرپرست امور شرکت‌های دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه کارشناسان حوزه علم و فناوری می‌توانند نتایج و ثمرات فعالیت کارگروه را طی (2) سال گذشته ببينند که هم‌افزایی تمام وزارتخانه‌ها در این کارگروه، قفل چند ساله اجرای قانون را شکسته است، بیان کرد: ما باید به نظرات همکاران عزیزمان در پارک‌های فناوری توجه کنیم و همچينن از نظرات همکاران دیگرمان در شهرک‌های فناوری و شرک‌های صنعتی که عمده تولیدات صنعتی در آنها بوقوع می‌پیوندد، استفاده کنیم.

وی با اشاره به نامگذاری سال 94 از سوی مقام معظم رهبری به «سال همدلی و همزبانی دولت و ملت» افزود: هر کاری که باعث افزایش همدلی بشود و باید در دستور کار قرار گیرد و باید از هر فعالیتی که باعث دامن زدن به مسایل حاشیه‌اي و فرعی شود، پرهیز کرد.

 

تاریخ انتشار : 1394/06/21
کد : 70448
تعداد بازدید: 397