با «مقاله‌نویسی علمی» بدون «دستاورد عملی» مخالفیم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: اگر هدف از انجام پژوهش علمی یک استاد یا یک نخبه علمی، ارائه مقاله باشد، اتفاقی رخ نخواهد داد و ما با آن مخالف هستیم. باید جهت گیری به سمت ثبت پتنت، تشکیل شرکت دانش‌بنیان و تجاری‌سازی باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: اگر هدف از انجام پژوهش علمی یک استاد یا یک نخبه علمی، ارائه مقاله باشد، اتفاقی رخ نخواهد داد و ما با آن مخالف هستیم. باید جهت گیری به سمت ثبت پتنت، تشکیل شرکت دانش‌بنیان و تجاری‌سازی باشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان در سفر استانی به استان مرکزی، امروز (دوشنبه) مورد استقبال استاندار استان مرکزی و جمعی از مدیران استانی و دانشگاهی، قرار گرفت. نخستین برنامه این سفر بازدید از پارک علم و فناوری استان بود که طی آن دکتر ستاری با مسوولان و پژوهشگران شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک نیز دیدار و گفت وگو کرد و علاوه بر آشنایی با دستاوردهای علمی آنان، با مسائل و مشکلات شان نیز آگاه شد.
وی با بیان اینکه تاکنون در استان مرکزی، فقط 18 شرکت دانش بنیان ثبت شده است، ابراز کرد: این عدد برای این استان بسیار کم است و باید هر چه سریعتر این نقیصه برطرف شود. اما باید به موضوع توجه داشته باشید که شرکت های فناور تا زمانی که به عنوان یک شرکت دانش بنیان ثبت نشده باشند هیچ اتفاق جدی و مهمی در زمینه حمایت های قانونی از آنان رخ نخواهد داد.

روند روان ثبت شرکت های دانش بنیان
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین ابراز کرد: طبق قانون، شرکتی از مزایای معافیت مالیاتی و گمرکی بهره می برد که به عنوان شرکت دانش بنیان ثبت شده باشد. تاکنون بیش از 900 شرکت دانش بنیان در کارگروه ارزیابی و ثبت شرکت های دانش بنیان معاونت علمی به ثبت رسیده اند. این کارگروه علیرغم حجم بالای درخواست ها، بسیار روان و سریع کار ثبت شرکت ها را در حوزه دانش بنیان انجام می دهد.
دکتر ستاری با تاکید بر اینکه امسال نخستین سالی است که معافیت گمرکی برای شرکت های دانش بنیان اعمال شده است، ادامه داد: شرکت هایی که در سال 92 دانش بنیان شده بودند در سال جاری از معافیت‌ها و امکانات مربوط به شرکت های دانش بنیان بهره مند شده اند. آن دسته از شرکت ها که تا تیرماه 93 اظهارنامه‌های مالیاتی شان را ارائه کردند از معافیت‌های منطبق با قانون توانسته اند استفاده کنند. ذکر این نکته نیز ضروری است که شرکت هایی که می خواهند از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند باید اظهارنامه‌های مالیاتی شان را شفاف و با توضیحات کامل ارائه کنند تا روند کار سریع صورت گیرد و مشکلی به وجود نیاید.
وی در ادامه گفت: مشکلات مرتبط با ثبت شرکت ها از سوی درخواست کنندگان دانش بنیان باید به بخش های مربوطه در معاونت علمی منتقل شود تا به سرعت مشکل را برطرف کنیم. شرکت های نوپا، برای ثبت در سایت شرکت های دانش بنیان کمتر از ده دقیقه زمان نیاز دارند و روند ارزیابی آنان نیز به سرعت انجام خواهد شد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، به فعالیت های صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره و اظهار کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی تا سقف 300 میلیون تومان وام قرض الحسنه به استارتاپ های کوچک پرداخت می کند و تا سقف 10 میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان وام کم بهره ارائه می دهد. برای مبالغ بیش از 10 میلیارد تومان هم از طریق خط اعتباری بانکی که توسط صندوق توسعه ملی گرفته شده است انجام خواهد شد.

4/5 درصد تخفیف تسهیلاتی به طرح های دانش بنیان
دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین ابراز کرد: پیشنهادی به هیئت امنای صندوق توسعه ملی ارائه کرده ایم که براساس 4/5 درصد تخفیف در مورد سود بانکی وام های اعطاشده از سوی صندوق توسعه ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص شرکت های دانش بنیان اعمال شود.
رییس بنیاد ملی نخبگان خطاب به مسوولان و فعالان شرکت های دانش بنیان حاضر در این جلسه ابراز کرد: به شما اطمینان می دهم اگر ارتباطات تان را با بخش های مربوط به شرکت های دانش بنیان بیشتر کنید و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، شرایط مناسبی برای ادامه فعالیت در این عرصه خواهید داشت.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات استان مرکزی این است که صندوق پژوهش فناوری ندارد، گفت: این صندوق می تواند ارزیابی طرح دهد و وام اعطا کند. بر همین اساس با مجلس شورای اسلامی در حال رایزنی هستیم تا هر چه زودتر مصوبات قانونی برای استان هایی که این صندوق را ندارند طرح و تصویب شود.

ایجاد ارتباط ساختاری بین معاونت علمی و شرکت های دانش بنیان
دکتر ستاری همچنین بیان کرد: ما در ابتدای راه اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان هستیم. ممکن است در جاهایی چرخ دنده کارها هنوز با هم درگیر نشده باشد که نیاز به روغن کاری و کمی صبر و حوصله دارد. ما بیشتر به دنبال آن هستیم که ارتباط ساختاری بین معاونت علمی و شرکت های دانش بنیان ایجاد شود. در این صورت امکانات زیادی در استان ها تزریق خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه سفرهای استانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز کرد: طبق برنامه، قرار است در طول سال به همه استان ها سفر کنیم و از نزدیک با مسائل، پیشرفت ها و مشکلات شرکت های دانش بنیان از نزدیک آشنا شویم تا سرعت آنان را در عرصه اقتصاد دانش بنیان افزایش دهیم.

حذف دودکش ها
دکتر ستاری همچنین در ادامه این سفر، پس از بازدید از دانشگاه اراک در جمع مسوولان، اساتید و دانشجویان این دانشگاه با تاکید بر تغییر نگرش اهالی دانشگاه نسبت به اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد: اکنون در دنیا دارایی فکری چرخ های اقتصاد را می چرخاند و دارایی فیزیکی حرف زیادی برای گفتن ندارد. اکنون اضافه کردن دودکش ها نشانه قدرت صنعتی و افزایش درآمد نیست بلکه حذف دودکش ها پایه های صنعت امروز را می سازند. چنین حرکتی برای کشور ما نیز باید از دانشگاه های مان آغاز شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها هیچ گاه نمی توانند کار تجاری موفقی انجام دهند و با بخش صنعت به رقابت بپردازند، افزود: در سال های گذشته، اتفاقات چشمگیری در عرصه علمی ما همچون بخش هسته ای و هوایی صورت گرفت اما به وجه اقتصادی آن توجه نشد. زیرا صرفا می خواستیم برای خودمان افتخار ملی کسب کنیم. البته در دنیا نیز چنین حرکت هایی صورت می گیرد اما برای بخش تجاری آن نیز اهمیت قائل اند.

شکار نخبگان
رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین به نبود ارتباط فیزیکی با مراکز صنعتی را یک مشکل جدی برای دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: در اطراف دانشگاه صنعتی شریف که بهترین دانشگاه کشور ما است، شغل های غیرمرتبط با آن وجود دارد درحالی که لازم است در خیابان های اطراف این دانشگاه، بخش های صنعتی، مراکز نوآوری شان را برپا کنند و از طریق نهادهای واسطی همچون شرکت های دانش بنیان، نخبگان و استعدادهای برتر را برای پیشرفت کار خود و توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، شکار کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین درباره فعالیت ستادهای 13گانه این معاونت اظهار کرد: این ستادها در حوزه مرز دانش فعالیت های زیادی انجام می دهند. از آنجا که مرز میان مهندسی و علوم پایه در حال از بین رفتن است، این ستادها تلاش می کنند که بر روی علوم جدید و با بهره گیری از علوم مختلف به دستاوردهای تازه و مورد نیاز دست یابند. اکنون در عرصه هنر، بر روی سلول های بنیادی کار می شود و در بخش های دیگر همچون علوم شناختی، نانو، زیست فناوری و... مرزهای مرسوم برداشته شده اند و شرایط جدیدی بر آن حاکم شده است.

توسعه علوم پایه را فراموش نخواهیم کرد
رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، در ادامه ابراز کرد: این صندوق یکی از نهادهایی است که در حوزه علوم پایه همچون علوم شناختی که در آینده نزدیک عرصه ابراز قدرت دولت ها با آن شکل خواهد گرفت، آماده حمایت از دانشگاهیان است. بر همین اساس، توسعه علوم پایه را ما هیچ گاه فراموش نخواهیم کرد چرا که این علوم، پایه پیشرفت در کشور هستند.
دکتر ستاری با بیان اینکه ما با مقاله علمی مخالف نیستیم بلکه با مقاله نویسی علمی بدون دستاورد عملی مخالفیم، ادامه داد: اگر هدف از انجام پژوهش علمی یک استاد یا یک نخبه علمی، ارائه مقاله باشد، اتفاقی رخ نخواهد داد و ما با آن مخالف هستیم. باید جهت گیری به سمت ثبت پتنت، تشکیل شرکت دانش بنیان و تجاری سازی باشد.
وی همچنین به جایزه 5درصدی معاونت علمی به میزان فروش محصولات شرکت های دانش بنیان وابسته به دانشگاه اشاره کرد و گفت: این جایزه برای ترغیب دانشگاه برای حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و فروش تکنولوژی تعیین شده است. دانشگاه باید پول های دولتی را فراموش کند. دانشگاهی پیشرو است که بخشی از درآمدش را از طریق مغز و دانش اساتید و دانشجویان اش کسب کند. بنابراین آنچه که معاونت علمی از آن حمایت می کند، جهت گیری دانشگاه به سمت اقتصاد دانش بنیان است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی در حال حاضر، آماده برطرف کردن بخشی از نیازهای دانشگاه در تجهیز آزمایشگاه هایشان است، افزود: با توسعه این شبکه، بسیاری از مشکلات موجود در عرصه آزمایشگاهی مرتفع می شود و کمبودها نیز برطرف خواهد شد.
رییس بنیاد ملی نخبگان بر تشکیل و توسعه مراکز رشد در همه دانشگاه ها تاکید و اظهار کرد: این مراکز سرعت نوآوری و ارتباط با بخش صنعت را افزایش می دهند. همچنین می توانند از طریق استارتاپ ویکندها خلاقیت را به دانشجویان و استعدادهای برتر آموزش دهند و برای آن جهت دهی کنند. در این مراکز علاوه بر اینکه زمینه رشد و اشتغالزایی دانشجویان فراهم می شود، دانشگاه هم می تواند از آن طریق کسب درآمد کند.

براساس این گزارش، دکتر ستاری صبح امروز در راس هیئتی به منظور دیدار و گفت وگو با اساتید و روسای دانشگاه و بازدید از مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و پارک های علم و فناوری، وارد استان مرکزی شد. بازدید از دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان و حضور در کارگروه پژوهش استان، از دیگر برنامه های این سفر بود.

 

تاریخ انتشار : 1393/08/19
کد : 70439
تعداد بازدید: 460