حضور در صنعت؛ راهی برای عملیاتی‌شدن اندیشه نخبگانی

پیدایش؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علم‌وصنعت گفت: تسهیلات در حوزه اشتغال لزوماً کمک مالی نیست بلکه در بسیاری موارد تسهیل ارتباط با یک واحد صنعتی می‌تواند بهترین حمایت از فرد مستعدبرتر باشد.

پیدایش؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علم‌وصنعت گفت: تسهیلات در حوزه اشتغال لزوماً کمک مالی نیست بلکه در بسیاری موارد تسهیل ارتباط با یک واحد صنعتی می‌تواند بهترین حمایت از فرد مستعدبرتر باشد.

محمد پیدایش؛ دانشجوی دکتری مهندسی شیمی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مسئله اشتغال را مهمترین چالش ذهنی مستعدان‌برتر دانست و گفت: این موضوع حتی می‌تواند در کیفیت تحصیلی دانشجویان نیز تاثیرگذار باشد.

وی با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، جهت‌دهی امکان‌ها به سمت مهارت‌های شغلی را ضروری عنوان کرد و افزود: پرداخت راتبه‌ها و دیگر تسهیلات مالی گامی مهم در رفع نیازهای مالی دانشجویان مستعدبرتر است و تا نقش بسیاری در کاهش دغدغه‌های افراد و افزایش انگیزه آنان برای تداوم فعالیت‌ها و ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی دارد اما آنچه برای دانشجوی دکتری از اهمیت بیشتری برخوردار است تسهیلات اشتغالی است.

پیدایش ادامه داد: تسهیلات در حوزه اشتغال لزوماً کمک مالی نیست بلکه در بسیاری موارد تسهیل ارتباط با یک واحد صنعتی می‌تواند بهترین حمایت از فرد مستعدبرتر باشد. خوشبختانه امکانات خوبی در کشور وجود دارد که در فضای تعامل و همکاری بین‌نهادی با بنیاد ملی نخبگان می‌توان از آنها برای ارتقاء سطح مستعدان‌‎برتر استفاده کرد.

دانشجوی‌برتر دانشگاه علم‌وصنعت اضافه کرد: واحدهای صنعتی بزرگی در حوزه‌های مختلف مانند نفت، خوردوسازی و الکترونیک وجود دارد که هر کدام از امکانات و تجهیزات با کیفیتی برخوردار هستند. حضور مستعدان‌برتر در این صنایع هم سبب اشتغال‌زایی می‌شود و هم زمینه را برای عملیاتی‌شدن ایده‌های نخبگانی فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر مراکزی مانند پژوهشگاه نفت در کشور وجود دارد که به لحاظ سخت‌افزار تحقیقاتی در بالاترین حد ممکن است با این حال خروجی مناسبی ندارند. امکانات فیزیکی این قبیل نهادها با مکانیزم صحیح و در چارچوبی نظام‌مند می‌تواند نیازهای جامعه علمی را برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی رفع کند.

دانشجوی دکتری مهندسی شیمی با اشاره به لزوم بکارگیری پتانسیل مستعدان‌برتر در جامعه، تصریح کرد: ایران به لحاظ تربیت نیروی مهندسی در جایگاه خوبی قرار دارد اما این موضوع تنها زمانی ارزشمند است که بتوان از قابلیت‌های این گروه استفاده کرد. در حال حاضر خروجی مهندسی دانشگاه‌های کشور چگونه است؟ این تعداد مهندسی فارغ‌التحصیل چه دردی از جامعه مداوا کرده‌اند؟ این تعداد مهندسی چه میزان در تسریع توسعه کشور نقش داشته‌اند؟ تا چه میزان در طراحی، ماشین‌سازی و ارتقاء صنعت‌بومی موثر بوده‌اند؟

پیدایش در پایان واحدهای R&D را محلی مناسب برای فعالیت‌های نخبگانی مستعدان‌برتر قلمداد کرد و گفت: اتاق‌های فکر و واحدهای R&D در صنعت یکی از نقط مناسب برای بکارگیری اندیشه و تفکر نخبگانی است. به همین دلیل یکی از بهترین‌های تسهیلات ممکن برای مستعدان‌برتر مهندسی زمینه‌سازی برای حضور آنان در این واحدها است. در این بین بنیاد ملی نخبگان می‌تواند به عنوان پل ارتباطی ایفای نقش کند.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/02/06
کد : 70431
تعداد بازدید: 376