استفاده از ظرفیت‌ خیرین فارس در اجرای برنامه‌های آتی بنیاد نخبگان استان

شریف با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت خیرین استان از پیگیری راه‌اندازی «مجمع خیرین استان فارس» در بنیاد نخبگان فارس خبر داد.

شریف با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت خیرین استان از پیگیری راه‌اندازی «مجمع خیرین نخبه‌پرور استان فارس» در بنیاد نخبگان فارس خبر داد.

دکتر حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت اطلاع‌رسانی در حوزه نخبگان، شفاف‌سازی اهداف و رویکردهای بنیاد ملی نخبگان را یکی از اقدامات مهم بنیاد نخبگان فارس در سال گذشته دانست.

وی تبیین جایگاه بنیاد نخبگان استان فارس به عنوان حلقه واسط دستگاه‌های اجرایی و برنامه‌ریز استان، و همچنین اجرای طرح شهاب را از دیگر فعالیت‌های بنیاد نخبگان فارس در سال گذشته برشمرد و افزود: برگزاری دوره آموزشی تهیه و تدوین طرح توجیه اقتصادی BP، فعال کردن شورای علمی با معرفی اعضا، برگزاری نشست هم‌اندیشی با اساتید برجسته برگزیده جایزه علامه طباطبایی و استادیاران جوان با موضوع «ضرورت‌ها، فرصت‌ها و موانع موجود در نخبه‌پروری» و برگزاری نشست‌های تخصصی با گروه‌های تحت حمایت مانند استعدادهای برتر و مخترعان از مهمترین برنامه‌های بنیاد نخبگان فارس بود که در سال گذشته با موفقیت اجرایی شد.

شریف در ادامه به برگزاری جشنواره اختراعات خلیج فارس در سال گذشته در استان فارس اشاره کرد و با تأکید بر ضرورت تجاری‌سازی اختراعات و تعامل صنعت با دانشگاه گفت: بازدید از مراکز بزرگ صنعتی یکی از برنامه‌های مهم در آشنایی نخبگان و استعدادهای‌برتر با ظرفیت صنایع استان و افزایش ارتباط و تعامل نخبگان با صنعت است که این مهم یکی از اقدامات بنیاد نخبگان فارس در سال گذشته بود.

وی پیرامون رویکردهای اصلی بنیاد نخبگان فارس در سال جاری گفت: شناسایی و هدایت اجتماعات نخبگانی، توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر، تجاری‌سازی اختراعات مورد تایید بنیاد، سه رویکرد اصلی است که با تعامل مناسب با نهادهای اجرایی، استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان و همچنین هم‌اندیشی با نخبگان و صاحبان استعدادبرتر سطح استان محقق خواهد شد.

رئیس بنیاد نخبگان فارس با بیان اینکه تکریم و الگوسازی از نخبگان و برگزاری جشنواره‌های ایده‌های برتر با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان به منظور اعلام نیازها، چالش‌ها و مشکلات سازمان‌ها و ایده‌پردازی در جهت رفع آنها از برنامه‌های آتی بنیاد نخبگان فارس است، اظهار داشت: اردوی جهادی درمان و سلامت با رویکرد تقویت روحیه تعاون، امید، نیل به رشد متوازن و همچنین ایجاد بستر مناسب برای تشکیل گروه‌های نخبگانی و تعاملات علمی با دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تشکیل کمیته تجاری‌سازی با همکاری نهادهای متولی به منظور ایجاد هماهنگی میان نهادهای متولی در زمینه تجاری‌سازی اختراعات از دیگر برنامه‌های بنیاد نخبگان فارس در سال جاری است.

رئیس بنیاد نخبگان فارس با تأکید بر لزوم توجه به کارآفرینی گفت: به منظور ایجاد فضای تعامل علمی، گسترش اجتماعات نخبگانی، مسأله‌شناسی آینده ایران در زمینه فناوری و حرکت به سمت ارائه راهکارهای کاربردی، آشنایی با محیط کسب و کار و عرصه کارآفرینی و انتقال تجربیات شرکت‌های دانش‌بنیان به شرکت‌‎های نوپا در آینده‌ای نزدیک کارگاهی با عنوان «کارگاه کارآفرینی خلاق» در شیراز برگزار خواهد شد.

شریف با تأکید بر لزوم تعامل با دستگاههای اجرایی استان و استفاده از ظرفیت‌ها آنها در راستای تحقق اهداف تعیین شده در حوزه نخبگان به برگزاری نشست با شرکت شهرک‌های صنعتی و همکاری با مراکز رشد، شهرداری شیراز و سازمان‌های آموزش‌وپرورش و صداوسیمای فارس اشاره کرد و ادامه داد: در راستای شناسایی و حمایت از گروه‌های نخبگانی جلساتی با استاندار فارس برگزار شد که در آن شش محور کاری تعیین و با هم‌اندیشی نخبگان در سه زمینه مشاور استاندار، مجمع خیران و صندوق پشتیبانی از اختراعات و تجاری‌سازی، راهکارهای مناسب اندیشیده و اساسنامه‌ای تهیه و نشست‌های هماهنگی نیز با فرماندارها و رئیسان دستگاه­های اجرایی شهرستان‌های استان فارس تشکیل شد.

وی پیرامون نحوه تعامل با دستگاه‌های اجرایی استان گفت: بنیاد نخبگان فارس در نظر دارد برنامه‌های خود را با همکاری و مشارکت دیگر نهادهای استان و حتی فراتر از آن برخی برنامه‌ها را با همکاری بنیادهای استانی منطقه به صورت منطقه‌ای پیش ببرد.

رئیس بنیاد نخبگان فارس اضافه کرد: تشکیل هسته متشکل از روسای مراکز استعدادهای درخشان و معاونین فرهنگی دانشگاه­های شیراز و همکاری علمی با آنها در برگزاری همایش ملی چالش­های نابینایان و کم‌بینایان، اولین سمینار بین المللی Mobile Health و سومین کنفرانس ملی ماهی شناسی ایران از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه است.

وی در پایان با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت خیرین استان از پیگیری راه‌اندازی «مجمع خیرین استان فارس» در بنیاد نخبگان فارس خبر داد.

 

تاریخ انتشار : 1394/03/02
کد : 70422
تعداد بازدید: 359