«نشست هم‌افزایی ستادهای توسعۀ فنّاوری و بنیادهای نخبگان استانی» برگزار شد

برنامۀ «نشست هم‌افزایی ستادهای توسعۀ فنّاوری و بنیادهای نخبگان استانی» با حضور معاونان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، برخی روسای بنیادهای نخبگان استانی و دبیران ستادهای توسعه معاونت علمی در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

برنامۀ «نشست هم‌افزایی ستادهای توسعۀ فنّاوری و بنیادهای نخبگان استانی» با حضور معاونان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری،  بنیاد ملی نخبگان، برخی روسای بنیادهای نخبگان استانی و دبیران ستادهای توسعه معاونت علمی در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در این نشست، غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی‌ونظارت بنیاد ملی نخبگان با اشاره به راه‌اندازی شورای علمی ذیل بنیادهای نخبگان استانی، گفت: یکی از اقدامات اساسی در سال‌های اخیر ایجاد و راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی در ذیل شورای علمی هر استان است.

وی با اشاره به فرمایش رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بنیاد ملی نخبگان حلقه واسط نخبگان با دولت باشد، افزود: ایجاد زمینه برای ارتباط بیشتر و بهتر اجتماع‌نخبگانی با موضوعات تخصصی جامعه و همچنین زمینه‌سازی برای بهره‌گیری از نظریات و پیشنهادهای این افراد از جمله دلایل راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی است.

منتظر شناسایی مسائل، مزیت‌ها و اولویت‌های منطقه‌ای در موضوع تخصصی با تأکید بر‌آینده‌نگری را یکی از وظایف کارگروه‌های تخصصی عنوان کرد و ادامه داد: ایفای نقش اتاق فکر‌ در موضوع‌های تخصصی مرتبط با توسعۀ استان و منطقه، بررسی راهکارهای بهره‌گیری از ظرفیت‌های منطقه‌ای و ملّی برای حل مسائل تخصصی استان، ایجاد حلقۀ واسط میان استان و ستادهای توسعۀ فنّاوری در زمینۀ تعریف طرح‌های توسعۀ فنّاوری استانی و همچنین ایفای نقش‌کارگزاری ستادهای توسعۀ فنّاوری در استان (از حیث مدیریتِ اجرا یا نظارت بر طرح‌های استانی) مهمترین وظایف کارگروه‌های تخصصی بنیادهای نخبگان استانی است.

معاون برنامه‌ریزی‌ونظارت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه حداکثر 5 کارگروه در هر استان تشکیل می‌شود، تصریح کرد: تلاش بر این است کارگروه‌های تخصصی با کمک ستادهای توسعۀ‌فنّاوری با مسائل و چالش‌های بومی ارتباط بیشتری داشته باشند. به‌همین دلیل کارگروه‌های ایجاد شده در استان‌ها بر اساس نیازهای موجود و برای مدت معیّنی تشکیل می‌شوند. به عبارت دیگر کارگروه‌های تخصصی هسته‌های تدبیر استان‌ها هستند.

وی با بیان اینکه رئيس‌کارگروه از میان اجتماعات نخبگانی استان برگزیده می‌شود، گفت: این کارگروه‌ها متشکل از دو تا چهار تن از متخصصان موضوعی و دو تا چهار تن از مدیران یا کارشناسان نهادهای تخصصیِ استان ازمیان مدیران یا کارشناسان مبرّزِ مرتبط با موضوع تخصصی و از نهادهای اجرایی استان تشکیل می‌شوند.

معاون برنامه‌ریزی‌ونظارت بنیاد ملی نخبگان در ادامه خاطرنشان کرد: اعضای کارگروه با پیشنهاد رئیس بنیاد استان، تصویب شورای علمی و با حکم رئیس بنیاد استان برای دوره زمانِ تشکیل کارگروه منصوب می شوند؛ البته در هر‌جلسه بنا به موضوع جلسه، حضور سایر صاحب‌نظرانِ مرتبط مجاز است.

در ادامه این نشست، دکتر

علی وطنی؛ معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی را یکی از اقدامات مناسب بنیادهای نخبگان استانی برشمرد و گفت: فعالیت این کارگروه‌ها می‌تواند گره‌گشای بسیاری از چالش‌های بومی باشد.

وی با اشاره به لزوم ایفای نقش اجتماع‌نخبگانی در اقتصاد مقاومتی، حضور فعال کارگروه‌های تخصصی در ستادهای استانی اقتصاد مقاومتی را یکی از ملزومات امروز دانست و افزود: فرصت مغتنمی پیش آمده تا بنیادهای نخبگان استانی بنا به رسالت و مأموریت خود در اقتصاد کشور نقش‌آفرینی مؤثر داشته باشند.

معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تصریح کرد: تا سال 1404 باید نیمی از درآمد کشور حاصل از صادرات و درآمدهای غیرنفتی باشد. تحقق این هدف یک‌شبه حاصل نمی‌شود بلکه نیازمند تلاش و پشتکار همه‌گیر و همه‌جانبه است. در حال حاضر هر کدام از مناطق و استان‌های کشور دارای مزیت‌های ویژه‌ای است که با نگاه اقتصادی به آنها، می‌توان بخش بسیاری از هزینه‌ها را از محل آنها تأمین کرد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور در اقتصاد غیرنفتی، حوزه گیاهان‌دارویی را یکی از بخش‌های منحصربه‌فرد کشور نامید و اظهار داشت: استقبال بی‌نظیر از نمایشگاه گیاهان‌دارویی و حضور تعداد قابل توجهی از وزیران و مسؤولان کشور نشان دهندۀ اهمیت این بخش در اقتصاد آینده کشور است. با این حال کشور حتی در گیاهان‌دارویی نیز اسیر خام‌فروشی است بنابراین لازم است تفکر و اندیشۀ‌نخبگانی به این حوزه تزریق شود تا گیاهان‌دارویی به بخشی با ارزش‌افزوده بالا تبدیل شود.

وطنی با اشاره به درآمد و ارزش‌افزوده بالای صنایع‌دستی، یادآور شد: این بخش یکی از حوزه‌هایی است که هم معضل بیکاری را از بین می‌برد و هم از مهاجرت به کلان‌شهرهای پیشیگیری خواهد کرد. از سوی دیگر رونق صنایع‌دستی زمینه‌ساز توسعۀ‌بومی است. به‌همین دلیل باید سهم صنایع‌دستی ایرانی در سبد سوغاتی زیارتی و سیاحتی افزایش یابد. در زمینه‌های دیگر مانند کشاورزی، دامداری و یا صنعتی نیز ظرفیت‌های بسیاری در کشور وجود دارد که رونق آنها می‌تواند وابستگی به نفت را به حداقل برساند.

وی بیان داشت: هر استان باید سهم خود را از تولید ناخالص ملی و اقتصاد غیرنفتی مشخص کند و برای آینده خود نقشه راه ترسیم کند چراکه بدون برنامه‌ریزی صحیح موفقیت دست‌نیافتنی است. لازمه این مهم آمایش صحیح سرزمین و اشراف کامل به داشته‌های بومی است.

وطنی با اشاره به لزوم پرهیز از تصدی‌گری در امور اجرایی، بنیادهای نخبگان استانی را سکاندار پیشرفت و توسعۀ‌بومی نامید و گفت: روند باید به‌گونه‌ای باشد که نخبگان، سرآمدان و مستعدان‌برتر استان در تعاملی نظام‌مند با دستگاه‌ها و نهادهای درون‌استانی همکاری کرده و زمینه برای تزریق تفکر و اندیشه آنان به سیستم منطقه فراهم شود.

معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: موفقیت در اقتصاد مقاومتی بیش از رقابت نیازمند تعامل و همکاری استان‌ها است. به عبارت دیگر هر استان باید تجربیات و دانسته‌های خود را در فضای همکاری به دیگران منتقل کند تا روند حرکتی به سمت افق 1404 تسریع شود.

در ادامه دکتر آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم هماهنگی بین ستادهای توسعۀ فنّاوری و بنیادهای نخبگان استانی، گفت: تعامل‌های دوسویه باید به نحوی باشد که نه‌تنها خللی در رسالت‌ و مأموریت اصلی این دو نهاد ایجاد نشود بلکه روند حرکتی تسریع شود.

وی افزود: رسالت بنیادهای نخبگان استانی زمینه‌سازی برای اثرگذاری اجتماع‌نخبگان بومی در استان است از سوی دیگر مأموریت ستادهای توسعۀ نیز رونق بخش فنّاوری با به‌کارگیری اندیشه نخبگانی است. بنابراین تعامل و همکاری دوسویه این دو می‌تواند نتایج بهتری برای کشور در پی داشته باشد.

الستی ادامه داد: اولویت‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و حتی مطالبات بنیادهای نخبگان استانی و ستادهای توسۀ فنّاوری باید شفاف بیان شود تا از بروز هرگونه چالش در ادامه راه جلوگیری شود. برنامه‌های ستاد توسعۀ نباید به‌گونه‌ای باشد که بنیادهای نخبگان استانی برای ادامه فعالیت‌های اصلی خود دچار چالش شوند.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: برگزاری این قبیل نشست‌ها سبب می‌شود طرفین انتظارات و داشته‌های خود را بیان کرده و به راه‌حلی واحد برسند. از این جهت برگزاری نشست‌ها اقدامی بسیار ضروری و البته شایسته است.

سید مهدی موسوی‌کوهپر؛ معاون توسعه مدیریت‌ومنابع بنیاد ملی نخبگان نیز با بیان اینکه همکاری با ستادهای توسعۀ‌فنّاوری نباید مانع انجام وظایف ذاتی بنیادهای نخبگان استانی باشد، گفت: بنیادهای نخبگان استانی باید حلقه واسط بین نخبگان و دستگاه‌های درون‌استانی باشند.

وی با اشاره به لزوم پرهیز از تمرکزگرایی در پروژه‌های ستادهای توسعۀ‌فنّاوری، افزود: غالب این طرح‌ها با مرکزیّت تهران انجام می‌شود و همین موضوع می‌تواند زمینه‌ساز دلسردی اجتماعات نخبگانی استان‌های دیگر را فراهم کند.

موسوی‌کوهپر با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های درون‌استانی، ادامه داد: داشته‌ها و اعتبارات استانی باید برای حضور فعال نخبگان بومی و عملیاتی‌شدن اندیشه‌های آنان در جامعه و در جهت پیشبرد اهداف کشور هزینه شود. به عبارت دیگر همه دستگاه‌ها و مسؤولان باید خود را برای حمایت از اجتماع‌نخبگانی‌بومی موظف بدانند نه اینکه این مهم را تنها وظیفه بنیاد ملی نخبگان تصور کنند.

لازم به ذکر است در این نشست، دبیران ستادهای توسعۀ بهینه‌سازی انرژی، فنّاوری‌های نرم، فنّاوری گیاهان‌دارویی، زیست فنّاوری، فنّاوری اطلاعات و ارتباطات، فنّاوری انرژی‌های تجدیدپذیر، روسای بنیادهای نخبگانی استانی آذربایجان‌شرقی، ایلام، البرز، چهارمحال‌وبختیاری، خراسان‌جنوبی، خوزستان، مازندران و هرمزگان به نمایندگی از هشت پهنۀ‌کشور حضور داشتند و هر یک توضیحاتی را درباره حوزۀ متبوع خود ارائه کردند.

تاریخ انتشار : 1395/06/28
کد : 70419
تعداد بازدید: 349