ضرورت ایجاد بستر مناسب برای فعالیت‌های تحقیقی و تخصصی نخبگان

وکیلی با اشاره به اینکه مهیا بودن فضا و امکانات علمی و تحقیقاتی نقش بسزایی در ماندگاری و فعالیت متخصصین در چرخه علم و فناوری کشور دارد، فراهم کردن بستر لازم برای فعالیت‌های تخصصی را ضروری توصیف کرد.

وکیلی با اشاره به اینکه مهیا بودن فضا و امکانات علمی و تحقیقاتی نقش بسزایی در ماندگاری و فعالیت متخصصین در چرخه علم و فناوری کشور دارد، فراهم کردن بستر لازم برای فعالیت‌های تخصصی را ضروری توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ محمد وکیلی؛ استاندار سمنان در اولین نشست شورای علمی نخبگان با اشاره به نقش و جایگاه مهم نخبگان در پیشرفت جامعه، گفت: نخبگان و مستعدان برتر استان سمنان باید به عنوان یک ارزش مورد توجه قرار گیرند.

وی با تأکید بر لزوم تثبیت جایگاه و تکریم از نخبگان، افزود: نخبه‌پروری باید سرلوحه تمام فعالیت‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی باشد و هر دانشگاه بر اساس تعداد مستعدین برتر و متخصصان خود امتیازبندی شود.

وکیلی گفت: مهیا بودن فضا و امکانات علمی و تحقیقاتی نقش بسزایی در ماندگاری و فعالیت این افراد در چرخه علم و فناوری کشور دارد، از این رو فراهم کردن بستر لازم برای فعالیت‌های تحقیقی و تخصصی نخبگان در کشور، ضرورت دارد.

استاندار سمنان خاطرنشان کرد: عمده‌ترین دلیل خروج نخبگان از کشور،  وجود بستر مناسب در مراکز علمی و تحقیقاتی بزرگ دنیا است. به همین دلیل باید در مسیر رفع نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این افراد در سطح استان اقدامات ویژه‌ای صورت پذیرد؛ البته در این بین استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی استان نیز باید مورد توجه باشد.

وکیلی در ادامه به تشکیل صندوق حمایت از نخبگان و مستعدان برتر سمنانی اشاره کرد و افزود: این صندوق با همکاری معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و به منظور حمایت و پشتیبانی از نخبگان و متخصصان استان راه‌اندازی می‌شود که بودجه آن از محل دانشگاه‌ها و مراکز علمی سمنان و استانداری تأمین خواهد شد.

وی به لزوم ارتقاء سطح کیفی دانشگاه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: نباید به بهانه افزایش کمی دانشجویان کیفیت آموزشی مورد غفلت واقع شود. دانشگاه بیش از همیشه نیازمند آموزش‌های پژوهش‌محور در راستای رفع نیازهای جامعه است.

وی در پایان از برنامه‌ریزی‌ برای تکریم نخبگان استان و تسهیل روند تبدیل ایده به ثروت در سال جاری خبر داد.

 

تاریخ انتشار : 1394/03/23
کد : 70411
تعداد بازدید: 273