مشکلات استانی با همت نخبگان رفع شدنی است

دکتر شایقی معتقد است، مشکلات استانی حال حاضر کشور از قبیل بحران آب با همت نخبگان قابل حل است.

دکتر شایقی معتقد است، مشکلات استانی حال حاضر کشور از قبیل بحران آب با همت نخبگان قابل حل است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش نکوداشت «فرهنگ صیانت از طبیعت» با هدف ارتقاء فرهنگ صیانت از محیط‌زیست در محل دانشگاه محقق­اردبیلی و با مشارکت بنیاد نخبگان استان اردبیل و اداره کل محیط زیست استان، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر شایقی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل، طبیعت را امانت خدا و میراثی ارزشمند برای نسل­ امروز و آینده برشمرد و حفظ این ودیعه الهی و ثروت ملی را امری ضروری دانست.

وی با اشاره به اهمیت طبیعت و تأثیرات مستقیم آن بر زندگی مردم، گفت: نخبگان و سرآمدان عرصه‌های مختلف علمی، فناوری و صنعتی و به ویژه فعالان شرکت­ های دانش­ بنیان باید تلاش خود را در جهت کاهش مضرات پیشرفت صنعت بر محیط زیست بکار گیرند.

رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل اضافه کرد: ایجاد ستادهای مانند «ستاد بهینه­ سازی انرژی و محیط زیست» و ستاد «توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست» نشان دهنده ضرورت توجه به محیط زیست در حوزه علم و فناوری است.

دکتر شایقی در ادامه با تأکید بر نقش مهم شرکت­های دانش‌بنیان در ایجاد فناوری­ های سبز به منظور کاهش صدمات برگشت­ ناپذیر به محیط زیست، به تاثیرگذار بودن نخبگان، سرآمدان و استعدادهای برتر جامعه در حفظ و نگهداری محیط زیست اشاره کرد و افزود: بحران­ های اساسی حال حاضر کشور از قبیل بحران آب فقط با همت نخبگان بخش کشاورزی قابل حل است. به عنوان نمونه بیش از 90% آب استان اردبیل در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که می‌توان با تغییر الگوی کشت در دشت اردبیل در مصرف آب صرفه‌جویی کرد؛ البته ناگفته نماند استفاده از فناوری­ های نوین در جهت آبیاری محصول تنها با سرمایه‌گذاری فکری از سوی نخبگان و سرمایه­ گذاری مادی از دیگر بخش­ های مرتبط با این زمینه میسر خواهد بود.

وی در پایان درباره ارتباط فناوری و طبیعت گفت: علم و دانش، عاملی که به شناخت انسان از خود و محیط پیرامون کمک می‌کند. به بیان دیگر هدف علم و دانش توسعه درک و شناخت انسان است. فناوری نیز عبارتست از کاربرد علم و دانش در عمل. در فناوری انسان به دنبال تسلط بر خود و محیط پیرامون خود است اما باید دانست استفاده نادرست از علم و فناوری تأثیر مستقیم بر زندگی و سلامت بشر خواهد داشت. بنابراین بهترین روش برای داشتن زندگی سالم درک درست طبیعت و استفاده صحیح از آن برای استخراج نیازهای بشر است.

تاریخ انتشار : 1393/12/20
کد : 70405
تعداد بازدید: 343