حمایت از تولید دانش‌بنیان ایرانی در گروی نگاهی هنرمندانه و فراملی است

کارگردان برجسته سینمای ایران گفت: حمایت از تولید ملی یک کار هنرمندانه است که حضور هنرمند و تلاش او در در عرصه ملی با نگاهی فراملی را طلب می‌کند.

کارگردان برجسته سینمای ایران گفت: حمایت از تولید ملی یک کار هنرمندانه است که حضور هنرمند و تلاش او در در عرصه ملی با نگاهی فراملی را طلب می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مجید مجیدی کارگردان شناخته شده سینمای کشورمان با بیان این‌که رونق و حرکت چرخ‌های تولید ایرانی نیازمند یک عزم ملی با نگاهی فراملی است، افزود: وقتی از تولید ایرانی صحبت می‌کنیم در واقع این موضوع را نباید صرفا محدود به جمعیت ایرانی بدانیم بلکه یک دستاورد ملی نه تنها در داخل که در سراسر جهان می‌تواند بیان‌گر ارزش‌ها ، توانمندی‌ها و دیدگاه این کشور باشد. پس حمایت از تولید ملی یک کار هنرمندانه است که حضور هنرمند و تلاش او در در عرصه ملی با ننگاهی فراملی را طلب می‌کند.

کارگردان «محمد رسول الله(ص)» بر ضرورت حضور اثرگذار اهالی هنر و نقش‌آفرینی آنان در عرصه «ایران ساخت» تاکید کرد و افزود: مادامی که جامعه ی هنری کشور به عنوان حساس‌ترین و هوشیارترین قشر درگیر با رویدادها و نیازهای جامعه به این عرصه ورود پیدا نکنند، دیگر گروه‌ها نیز حساسیت این موضوع را درک نخواهند کرد و با آمدن هنرمندان به میدان عمل است که می‌توان زمینه‌های امیدبخش حساسیت دیگر قشرهای جامعه را به ضرورت این موضوع انتظار داشت.

مجیدی ادامه داد: توجه به فرهنگ خودباوری ایرانی، نیازمند یک نگاه و عمل هنرمندانه است و آن‌چه که زمینه را برای تحقق و ترویج این فرهنگسازی فراهم کند قطعا هنرمندانه است و بنابراین می‌بایست هنرمند در آن نقش اصلی را کنار فناوران کشور ایفا کند.

این کارگردان سینمای ایران با تاکید بر اینکه قطعا دلایل گوناگونی برای حمایت از آن‌چه که آن را تولید وطنی می‌دانیم وجود دارد افزود: مهم‌ترین دلیل و منشا که می‌تواند گویای اهمیت و ضرورت حمایت از کالا و خدمات دانش بنیان ایرانی باشد، تجلی شناخت از این کشور است. وقتی کشوری از تولیدکننده خود چه در عرصه کالا یا حتی هنر حمایت می‌کند، تصویری مثبت و توانمند از خود در چشم جامعه جهانی ارائه می‌کند تا آنان احترام و اهمیت بخشیدن به کشوری که به داشته‌های خود احترام قایل شده است را یک امر ضروری بدانند.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره ایران ساخت، همچنین بیان کرد: بسیاری از کشورها ممکن است درک واضح و روشنی نسبت به کشورمان و توانمندی‌هایش نداشته باشند، اما نوع توجه و اهمیت بخشی ما به توانمندی‌ها و دستاوردهای خودمان  و ترغیب دیگران برای شناخت آن‌هاست که می‌تواند با کمک به انعکاس و شنیده شدن بهتر ارزش‌ها و خواست‌های ما، برای حرف‌های ما در جهان گوش شنا پیدا کند و نقش جشنواره ملی «ایران ساخت» اینجا معین می شود.

این کارگردان سینما با اشاره به نقش جدی مردم در ایجاد رغبت عمومی نسبت به تولیدات ایرانی گفت: حمایت اصلی از کالای داخلی نه با تبلیغ صرف بلکه توسط مردم صورت می‌گیرد و اگر بتوانیم حمایت مردمی خوبی از کالاهای دانش‌بنیان داشته باشیم می‌توانیم به هدف اصلی در توسعه و پیشرفت تولید دست پیدا کنیم.

وی افزود: کسی که واقعا به ایرانی بودن خود پای‌بند و معتقد است، قطعاً از تولید کشورش حمایت می‌کند بنابراین تصور نمی‌کنم ایرانی از آورده و دست‌رنج خودش گریزان باشد، اگر در مقاطعی نارضایتی‌هایی از تولید وجود دارد باید به سمت رفع عیوب و کاستی ها رفت.

مجیدی با بیان این‌که حمایت از کالای ایران ساخت، نشان‌گر عزم جدی برای اقتداری برون مرزی است گفت: تلاش داخلی در زمینه توجه به تولید داخلی در همه بخش‌ها، مقدمه یک حضور بین‌المللی و تبدیل شدن به یک الگوست و بر همین اساس کشور ما می‌تواند با توجه به داشته‌ها و تولیدات خود، الگوی مناسبی برای دیگر کشورهای اسلامی قرار بگیرد و از این طریق بتواند دغدغه‌ها و خواست‌هایش را بر مبنای آن‌چه که بزرگان دین نیز مورد تأکید قرار دادند محقق کند.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره «ایران ساخت» افزود: بزرگان دینی ما تاکید ویژه‌ای بر عدالت، رافت، مهرورزی و همچنین یاری برای رفع مشکلات یکدیگر داشته‌اند و کشورمان به عنوان کشوری توانمند و پیشرفته که به دستاوردها و داشته‌های خویش از جمله تولیدات خود توجه دارد، باید الگوی مناسبی برای ترویج و فرهنگسازی این ارزش‌های والا در دیگر کشورها باشد.

کارگردان «آواز گنجشک ها»، جایگاه تولید دانش‌بنیان در عرصه تولیدات سینمایی را یک جایگاه مهم و اثبات‌شده ارزیابی کرد و افزود: کالای دانش‌بنیان داخلی می‌بایست در تولیدات سینمایی کشور ما به یک جزء جدانشدنی سناریوها تبدیل شود البته این حضور کالای ایرانی در عرصه این تولیدات  به شیوه ای هنرمندانه و هوشمندانه صورت بگیرد.

مجیدی در پایان بیان کرد: امیدوارم از این به بعد دیالوگ‌های زیبایی و هوشمندانه در فیلم‌ها شاهد باشیم که در خدمت تولید ایرانی و ارائه دستاوردها و توانمندی‌های کشورمان در عرصه برون مرزی اثرگذار باشد.

براساس این گزارش، ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال، بازی های رایانه ای و ایده بازار بخش‌های جشنواره «ایران ساخت» هستند.  این رویداد ملی با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت» و همچنین «کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی» به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به دبیرکلی پرویز کرمی و با شعار «فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی» از 16 تا 18 دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» به وبسایت www.iransaakht.ir مراجعه فرمایند.

تاریخ انتشار : 1395/08/03
کد : 70393
تعداد بازدید: 353