لزوم حفظ استانداردها در گسترش دایره نخبگانی

ترابیان اصفهانی؛ دانشجوی‌برتر دکتری مهندسی برق، گفت: گسترش دایره نخبگانی اقدامی مفید است اما این موضوع نباید به قیمت تنزل استانداردهای نخبگانی باشد.

ترابیان اصفهانی؛ دانشجوی‌برتر دکتری مهندسی برق، گفت: گسترش دایره نخبگانی اقدامی مفید است اما این موضوع نباید به قیمت تنزل استانداردهای نخبگانی باشد.

مهدی ترابیان اصفهانی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حفظ و تقویت استانداردهای نخبگانی، گفت: گسترش دایره نخبگانی اقدامی مفید است اما این موضوع نباید به قیمت تنزل استانداردهای نخبگانی باشد.

وی افزود: روند باید به‌گونه‌ای طراحی شود که با اعمال سیاست‌های تشویقی، افراد سطح فعالیت‌های خود را به استانداردهای بنیاد ملی نخبگان برسانند نه اینکه بنیاد شاخص‎های خود تنزل دهد.

دانش‌آموخته‌برتر دکتری مهندسی برق تصریح کرد: معیار و الگوی نخبگانی کاملاً مشخص است به‌همین دلیل تنها افرادی باید وارد این گردونه شوند که یا در مباحث و علوم کاربردی (خاصه با نگاه اقتصاد مقاومتی) و یا در زمینه مرزدانش توان، انگیزه و پشتکار لازم برای رسیدن به جایگاه‌های برتر را دارند.

ترابیان اصفهانی در ادامه با مثبت ارزیابی‌کردن افزایش مشارکت دانشگاه در معرفی دانشجویان برتر برای استفاده از تسهیلات جایزه های تحصیلی بنیاد، این اقدام را تسریع‌کنندۀ روند فعالیت‌های بنیاد دانست و اظهار داشت: اینکه دانشگاه، بهترین‌های خود را البته بر اساس چارچوب و امتیازدهی مشخص، انتخاب کند نه‌تنها دور از انصاف نیست بلکه با مشخص‌بودن فعالیت‌های نخبگانی و امتیاز هر یک، راه برای هرگونه اعمال سلیقه بسته می‌شود.

ترابیان‌اصفهانی در ادامه با اشاره به قید تداوم فعالیت‌های نخبگانی، اظهار داشت: یکی از مواردی موجود در آئین‌نامه جایزه های تحصیلی تعیین زمان سه‌ساله بعد از اتمام تحصیل است. به‌عبارت دیگر فرد تنها تا سه‌سال بعد از تحصیل می‌تواند از تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان برخوردار شود در حالی که برداشتن این قید زمینه‌ساز و انگیزه‌ای برای استمرار فعالیت‌هایی مانند تحقیق، پژوهش و اختراع است.

دانشجوی‌برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تسهیلات مالی اعطایی، حمایت مالی از دانشجویان دوره دکتری را امری ضروری توصیف کرد و گفت: یکی از اقدامات خوب بنیاد ملی نخبگان، پرداخت راتبه‌های مالی به مدت 12 بود که متاسفانه بعد از مدتی به 9 ماه کاهش یافت خاصه در مقطع دکتری که فرد یا متأهل است، یا در شرف ازدواج و یا به‌دلیل شرایط سنی نمی‌خواهد از طرف خانواده حمایت مالی شود به‌همین دلیل برای اشتغال از دانشگاه خارج می‌شود و همین موضوع لطمۀ بسیاری به کیفیت تحصیلی او می‌زند.

وی در پایان گسترش ارتباط بنیاد ملی نخبگان با اجتماع نخبگانی خاصه مستعدان‌برتر را گامی مثبت در تقویت تعاملات دوسویه قلمداد کرد و گفت: به دلیل گسترش فعالیت‌های بنیاد در سال‌های اخیر و همچنین افزایش تعداد مشمولان آئین‌نامه‌های مختلف این نهاد، ارتباط مستقیم مستعدان‌برتر با بنیاد ملی نخبگان تاحدودی کمرنگ شده است.

 

تاریخ انتشار : 1395/08/24
کد : 70370
تعداد بازدید: 349