جوانِ متخصص مهمترین اهرم اقتصاد مقاومتی است

وقف‌چی با اشاره به لزوم ریسک‌پذیری در حوزه نخبگانی، گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در گرو میدان‌دادن به نیروی‌انسانی متخصص و جوان است.

وقف‌چی با اشاره به لزوم ریسک‌پذیری در حوزه نخبگانی، گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در گرو میدان‌دادن به نیروی‌انسانی متخصص و جوان است.

علی وقف‌چی؛ عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حضور فعال نیروی‌انسانی متخصص و جوان در مدیریت تحولات کشور، گفت: در تاریخ کشور، توان و قابلیت‌های این افراد را اثبات شده است.

وی افزود: در دوران جنگ بیش از 80 درصد نیروی‌های ایرانی جوانان زیر 30 سال بودند و از سوی دیگر بیش از 20 فرمانده جنگی زیر 26 سال سن داشتند. حضور فعال و چشمگیر جوانان باهوش در عرصه جنگ نشان‌دهنده ظرفیت و توان بالای این افراد و اعتماد مدیران به آنان بود.

وقف‌چی جوانِ متخصص را مهمترین اهرم اقتصاد مقاومتی دانست و ادامه داد: هرچه سن فرد بالاتر می‌رود، توان اجرایی کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر قدرت ریسک‌پذیری نیز تقلیل می‌یابد؛ در کنار این، جوان متخصص به علم‌ و مهارت‌های روز مسلط است و نگاه جدیدی به پیرامون خود دارد. بنا به‌همین دلایل تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیز در گرو میدان‌دادن به نیروی‌انسانی متخصص و جوان است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: بسیاری از مدیران و مسؤولان کشور در سن بازنشستگی هستند، از سوی دیگر جوانان با انگیزه و کاربلد بسیاری نیز وجود دارند که می‌توانند با اندیشه و تفکر نو، هر بخش و یا سیستمی را در جهت مثبت متحول کنند.

نماینده مردم زنجان در مجلس خاطرنشان کرد: حضور نیروهای باتجربه به عنوان مشاور در کنار نیروی‌جوانی بهترین نوع فعالیت نخبگانی در همه زمینه‌ها است. با این اقدام هم تا بخش بسیاری دغدغه اشتغال کاسته می‌شود و هم کشور می‌تواند از خروجی جمع تجربه، انرژی، علم و مهارت‌روز، قدرت ریسک‌پذیری و البته اندیشه نو بهره‌مند شود. این رویه بیشتر به عدالت نزدیک است.

وقف‌چی با بیان اینکه نیروی‌انسانی متخصص و جوان محور توسعه است، گفت: کشور تنها با اتکا بر منابع نفتی و یا معادن زیرزمینی به توسعه دست نمی‌یابد چراکه وجود این مزیت‌ها گرچه امتیاز بسیار خوبی است اما ضامن پیشرفت و توسعه نیست. جامعه تنها زمانی به نقطه مطلوب می‌رسد که نیروی‌انسانی متخصص در بطن و مدیریت تحولات امور قرار بگیرد و با استفاده از تجربیات نسل‌های گذشته، تفکر نو و اندیشه نخبگانی خود را به کشور تزریق کند.

وی با اشاره به مشکلات قانونی در راه ورود اجتماع نخبگانی و تحصیلکرده به گردونه اثرگذاری، افزود: مجلس نیز باید توان خود را برای تسهیل امور مربوط به حوزه نخبگان، دانشگاهیان و محققان به‌کار گیرد و قوانینی حمایت‌گر و تسهیل‌گر تصویب کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه با اشاره به لزوم ارتقا سطح علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، گفت: دانشگاه به جای افزایش تولید دانشجو، به دنیال افزایش تولید علم باشد. آنچه که امروز کشور به آن نیاز دارد، تربیت نیروی‌انسانی متخصص و کاربلد است که تحت عنوان نخبه، محقق و یا مستعدبرتر از آنان یاد می‌شود. دانشگاه نیز باید رویکرد و سیاست‌کاری خود را بر همین منوال تنظیم کند.

نماینده مردم زنجان در مجلس تصریح کرد: نخبه‌پروری باید از سنین کودکی آغاز شود و سیاست‌گذاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که فرد از همان ابتدای دوران دبستان و حتی پیش از آن به مسیر صحیح هدایت شده و مورد حمایت هدفمند قرار بگیرد.

وقف‌چی در پایان با تأکید بر اینکه کشور به بازنگری فرهنگی نیاز دارد، گفت: نباید روند به‌گونه‌ای باشد که سرمایه در اختیار کسی باشد که علم ندارد و علم در اختیار کسی باشد که سرمایه ندارد. اندیشه نخبگانی برای عملیاتی‌شدن نیازمند سرمایه‌گذاری صحیح و هدایت هدفمند است. از سوی دیگر نیز فضای فرهنگی جامعه باید به سمتی تغییر کند که هر ایرانی، کشور را خانه خود بداند.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/27
کد : 70364
تعداد بازدید: 583