جمعه 28 شهریور 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

جوانِ متخصص مهمترین اهرم اقتصاد مقاومتی است

وقف‌چی با اشاره به لزوم ریسک‌پذیری در حوزه نخبگانی، گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در گرو میدان‌دادن به نیروی‌انسانی متخصص و جوان است.

وقف‌چی با اشاره به لزوم ریسک‌پذیری در حوزه نخبگانی، گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در گرو میدان‌دادن به نیروی‌انسانی متخصص و جوان است.

علی وقف‌چی؛ عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حضور فعال نیروی‌انسانی متخصص و جوان در مدیریت تحولات کشور، گفت: در تاریخ کشور، توان و قابلیت‌های این افراد را اثبات شده است.

وی افزود: در دوران جنگ بیش از 80 درصد نیروی‌های ایرانی جوانان زیر 30 سال بودند و از سوی دیگر بیش از 20 فرمانده جنگی زیر 26 سال سن داشتند. حضور فعال و چشمگیر جوانان باهوش در عرصه جنگ نشان‌دهنده ظرفیت و توان بالای این افراد و اعتماد مدیران به آنان بود.

وقف‌چی جوانِ متخصص را مهمترین اهرم اقتصاد مقاومتی دانست و ادامه داد: هرچه سن فرد بالاتر می‌رود، توان اجرایی کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر قدرت ریسک‌پذیری نیز تقلیل می‌یابد؛ در کنار این، جوان متخصص به علم‌ و مهارت‌های روز مسلط است و نگاه جدیدی به پیرامون خود دارد. بنا به‌همین دلایل تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیز در گرو میدان‌دادن به نیروی‌انسانی متخصص و جوان است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: بسیاری از مدیران و مسؤولان کشور در سن بازنشستگی هستند، از سوی دیگر جوانان با انگیزه و کاربلد بسیاری نیز وجود دارند که می‌توانند با اندیشه و تفکر نو، هر بخش و یا سیستمی را در جهت مثبت متحول کنند.

نماینده مردم زنجان در مجلس خاطرنشان کرد: حضور نیروهای باتجربه به عنوان مشاور در کنار نیروی‌جوانی بهترین نوع فعالیت نخبگانی در همه زمینه‌ها است. با این اقدام هم تا بخش بسیاری دغدغه اشتغال کاسته می‌شود و هم کشور می‌تواند از خروجی جمع تجربه، انرژی، علم و مهارت‌روز، قدرت ریسک‌پذیری و البته اندیشه نو بهره‌مند شود. این رویه بیشتر به عدالت نزدیک است.

وقف‌چی با بیان اینکه نیروی‌انسانی متخصص و جوان محور توسعه است، گفت: کشور تنها با اتکا بر منابع نفتی و یا معادن زیرزمینی به توسعه دست نمی‌یابد چراکه وجود این مزیت‌ها گرچه امتیاز بسیار خوبی است اما ضامن پیشرفت و توسعه نیست. جامعه تنها زمانی به نقطه مطلوب می‌رسد که نیروی‌انسانی متخصص در بطن و مدیریت تحولات امور قرار بگیرد و با استفاده از تجربیات نسل‌های گذشته، تفکر نو و اندیشه نخبگانی خود را به کشور تزریق کند.

وی با اشاره به مشکلات قانونی در راه ورود اجتماع نخبگانی و تحصیلکرده به گردونه اثرگذاری، افزود: مجلس نیز باید توان خود را برای تسهیل امور مربوط به حوزه نخبگان، دانشگاهیان و محققان به‌کار گیرد و قوانینی حمایت‌گر و تسهیل‌گر تصویب کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه با اشاره به لزوم ارتقا سطح علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، گفت: دانشگاه به جای افزایش تولید دانشجو، به دنیال افزایش تولید علم باشد. آنچه که امروز کشور به آن نیاز دارد، تربیت نیروی‌انسانی متخصص و کاربلد است که تحت عنوان نخبه، محقق و یا مستعدبرتر از آنان یاد می‌شود. دانشگاه نیز باید رویکرد و سیاست‌کاری خود را بر همین منوال تنظیم کند.

نماینده مردم زنجان در مجلس تصریح کرد: نخبه‌پروری باید از سنین کودکی آغاز شود و سیاست‌گذاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که فرد از همان ابتدای دوران دبستان و حتی پیش از آن به مسیر صحیح هدایت شده و مورد حمایت هدفمند قرار بگیرد.

وقف‌چی در پایان با تأکید بر اینکه کشور به بازنگری فرهنگی نیاز دارد، گفت: نباید روند به‌گونه‌ای باشد که سرمایه در اختیار کسی باشد که علم ندارد و علم در اختیار کسی باشد که سرمایه ندارد. اندیشه نخبگانی برای عملیاتی‌شدن نیازمند سرمایه‌گذاری صحیح و هدایت هدفمند است. از سوی دیگر نیز فضای فرهنگی جامعه باید به سمتی تغییر کند که هر ایرانی، کشور را خانه خود بداند.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/27
کد : 70364
تعداد بازدید: 253

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601