اجرای طرح تربیت پزشک پژوهشگر با همکاری بنیاد ملی نخبگان

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح تربیت پزشک پژوهشگر با همکاری بنیاد ملی نخبگان خبرداد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح تربیت پزشک پژوهشگر با همکاری بنیاد ملی نخبگان خبرداد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان،دکتر رضا ملک زاده در مراسم نشست برگزیدگان المپیادهای علمی و رتبه‌های برتر کنکور که با حضور دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، معاونان و مشاوران این بنیاد و جمع کثیری از برگزیدگان المپیادها و رتبه‌های برتر کنکور؛ عصر چهارشنبه 21 خردادماه در تالار وحدت برگزار شد،با بیان اینکه تلاش ما بر این است که بستر رشد و جذب نخبگان در بخش علوم پزشکی در سراسر کشور ایجاد شود، گفت: برنامه مدونی برای تربیت پژوهشگر در عرصه پزشکی داریم؛ در این طرح در این طرح پزشکان علاوه بر آن که رشته پزشکی می‌خوانند و طبابت نیز می‌کنند، 50 درصد از زمان خود را صرف تحقیق و نوآوری خواهند کرد.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه با کمبود پژوهشگران بالینی در کشور مواجهیم، توضیح داد: تعداد پزشکانی که در کشور تربیت شده اند کم نیست. همچنین در حال حاضر 500 مرکز پژوهشی در کشور فعالیت می کنند که نیمی از این تعداد به بخش تحقیقات بالینی اختصاص دارد.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران سپس به فقدان تربیت مدیر برای مراکز پژوهشی اشاره کرد و افزود: تلاش ما بر این است که به تربیت رهبرانی برای این مراکز مبادرت داشته باشیم.

 وی با اشاره به جزییات برنامه وزارت بهداشت در راستای تربیت پژوهشگران زبده اظهار کرد: تلاش داریم دوره ای سه سال به PhD  بی افزاییم و پزشکان متقاضی پس از دریافت تخصص بالینی، PhD خواهند گرفت و سپس وارد مرحله فوق تخصصی می شوند.

وی همچنین با یادآوری اینکه این طرح در سراسر کشور اجرا می شود، گفت: در نوآوری رشته های درمانی ضعیف عمل کردیم و این در حالی است که برای چنین طرح هایی در کشورهایی مثل آمریکا 300 میلیون دلار هزینه می شود که نتایج قابل توجهی در دانشگاه هایی از جمله هاروارد داشته است.

دکتر ملک زاده درباره اهداف برگزاری دوره های سه سال یادآور شد: این مهم به تربیت رهبران علمی فردا، حل مشکلات بومی سلامت و ایجاد فرصت شغلی برای نخبگان پزشکی منجر می شود.

وی درباره شرایط اجرای این طرح توضیح داد: بودجه تحقیقاتی درنظر گرفته برای این بخش 50 میلیون تومان در یکسال است و در عین حال ضمانت استخدام در دانشگاه ها به عنوان هیات علمی و بهره مندی از مزایای بنیاد ملی نخبگان و در عین حال بورس دوساله خارج از کشور از دیگر بسترهای فراهم شده برای اجرای این طرح محسوب می شود.

وی درباره شرایط جذب متقاضیان و نخبگان برای گذراندن این دوره با شرایط یاد شده گفت: کسانی که معدل دانشگاهی آنان حداقل 15 بوده، معدل نمره آیلس آنان 6 بوده و دارای اختراع هستند می توانند از این طرح بهره مند شوند.

تاریخ انتشار : 1393/03/23
کد : 70362
تعداد بازدید: 1207