مراسم نکوداشت دکتر عبدالله رياحي (دهكردي) برگزار شد

مراسم نكوداشت عبدالله رياحي (دهكردي)؛ اولين پزشك خير استان چهارمحال‌وبختیاری با حضور جمعی از مسئولان و اجتماع نخبگانی استان برگزار شد.

مراسم نكوداشت عبدالله رياحي (دهكردي)؛ اولين پزشك خير استان چهارمحال‌وبختیاری با حضور جمعی از مسئولان و اجتماع نخبگانی استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در این مراسم، مجتبي بنياديان؛ رييس بنياد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اينكه بنياد نخبگان استان در كنار شناسایي، حمايت و هدايت استعدادهاي برتر، فعاليت‌هاي فرهنگي با رويكرد توانمندسازي جامعه نخبگاني بومی را نیز در اولویت‌کار خود دارد، گفت: تجلیل و تکریم از بزرگان علم و فرهنگ و الگوسازی از این افراد یکی از اقدامات ضروری در اجتماع نخبگانی است.

وی افزود: برگزاری این قبیل مراسم‌ها هم می‌تواند تکریم از این افراد باشد و هم نقش بسزایی در روشن‌کردن مسیر آینده مستعدان‌برتر داشته باشد. خوشبختانه تمدن و تاریخ ایران مملو از افرادی است که می‌توانند به عنوان الگویی مناسب در علم و عمل برای جوان امروزی باشند. 

بنیادیان در ادامه بر لزوم تعامل و همکاری همه دستگاه‌های درون‌استانی با بنیاد نخبگان تاکید کرد و سپس با اشاره به خدمات ارزنده دكتر عبدالله رياحي (دهكردي) بيان داشت: وی اولين پزشك خير استان بود كه خدمات ارزنده‌اي در زمينۀ بهداشت و سلامت به اقشار كم‌درآمد اين استان داشته و منشاء اثرات بسياري در زمينه سلامت در استان بوده است.

وی افزود: دكتر عبدالله رياحي با گذراندن دوره‌های طلبگی در مدارس معروف علمیۀ امامیه و بختیاری شهرکرد و مدرسه صدر بازار اصفهان در محضر آیت‌الله سید حسن مدرس کسب فیض کرد و به توصیه ایشان با تحصیل در مدرسه دارالفنون و مدرسه طب تهران، موفق به دریافت گواهی پزشکی شد.

 در ادامه مرتضي هاشم‌زاده؛ رييس دانشگاه علوم‌پزشكي شهركرد، دكتر رياحي را نمونه بارز انساني فرهيخته دانست و گفت: او با تلاش‌هاي بي‌وقفه موفق به راه‌اندازي سيستم بهداشتي شد و مردم وی را با نام صحيه مي‌شناختند. تأسیس بیمارستان شفاء نیز یکی دیگر از اقدامات این انسان فرهیخته و عالم بود.

رييس دانشگاه علوم‌پزشكي شهركرد به شاخصه‌هاي علمي و اخلاقي دکتر ریاحی اشاره کرد و انسان‌دوستی را مهمترین بارزه اخلاقی او برشمرد و افزود: دكتر عبدالله رياحي با وجود كمبود امكانات پزشكي در گذشته و محروميت استان، پس از اتمام تحصيلات به زادگاه خود بازگشت و منشاء اثرات بسیاری برای جامعه بومی خود بود.

در پایان این مراسم، با اهدای لوح و همچنین ارج‌نامه بنياد ملي نخبگان  به خانواده‌ دكتر عبدالله رياحي از مقام علمی-فرهنگی این استاد فرهیخته تجلیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/08/22
کد : 70361
تعداد بازدید: 618