برگزاری نخستین رویداد کشوری کارآفرینی سلامت

نخستین رویداد کشوری کارآفرینی سلامت، با عنوان «اینوتک سلامت» از 10 الی 14 شهریور، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

نخستین رویداد کشوری کارآفرینی سلامت، با عنوان «اینوتک سلامت» از 10 الی 14 شهریور، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، «اینوتک سلامت» اولین رویداد کار آفرینی در حوزه سلامت است که با حمایت معاونت علمی و به میزبانی مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در تاریخ 10 الی 14 شهریور ماه، با هدف اصلی ارتباط دانش و فن برگزار خواهد شد.

حوزه‌های برگزاری این رویداد صنایع غذایی، زیست‌فناوری، تجهیزات پزشکی، آرایشی بهداشتی، فرآورده‌های دارویی و فناوری اطلاعات سلامت است. اینوتک سلامت با حضور صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران، با اعطای گواهی معتبر از وزارت بهداشت و همراه با جوایز ویژه و گرنت فناوری برگزار می‌شود.

واژه اینوتک مخفف کلمات «ایده پردازی، نوآوری، توانمندسازی و کار تیمی» است. بخش‌های مهم این رویداد را ایده پردازی توسط صاحبان صنایع و شرکت‌کنندگان و سپس انتخاب ایده های نوآورانه برتر توسط هیات داوران، برگزاری کارگاه‌های آموزشی کاربردی جهت توانمندسازی تیم‌ها توسط کارآفرینان موفق و آموزش درست و عملی مخاطبان به منظور راه‌اندازی یک کسب وکار از ایده تا پدیده، انجام کار گروهی توسط شرکت‌کنندگان در قالب تیم‌های مختلف بلافاصله پس از برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت استفاده از نکات آموزشی و در آخر انتخاب گروه‌های برتر توسط هیات محترم داوران و در نهایت عقد قرارداد با صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران تشکیل می‌دهد.

مهمانان ویژه این رویداد رضا ملک‌زاده (معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی)، حسین وطن پور (رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت)، حمیدرضا خرم خورشید (رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی) هستند.

این رویداد با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بنیاد نخبگان استان کرمانشاه، پارک علم و فناوری کرمانشاه و دیگر نهادها برگزار می‌شود.

تعریف رویداد کارآفرینی

رویداد کارآفرینی همایشی است که طی مدت زمان خاصی انجام شده و افراد شرکت کننده که عمدتاً از فعالان و نخبگان علمی و فنی و اقتصادی هستند پس از دوره و دریافت آموزش‌های لازم توانایی تبدیل ایده خود به محصولی با توجیه اقتصادی را خواهند داشت. هدف اصلی آشنایی و ایجاد ارتباط بین دو قشر ایده پرداز علمی و سرمایه گذاران اقتصادی است.

کارآفرینی

به طور کلی کارآفرینی به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک‌های ناشی از آن اطلاق می‌شود. اما تعریف جزئی تر آن به این صورت است که فرآیند کارآفرینی «تخریب خلاق» است. به عبارت دیگر ویژگی تعیین کننده در کارآفرینی همانا انجام کارهای جدید و یا ابداع روش‌های نوین در امور جاری است. روش نوین همان «تخریب خلاق» است. نوآوری در هر یک از زمینه های ارائه کالای جدید، گشایش بازاری جدید، یافتن منابع جدید، ایجاد هر گونه تشکیلات جدید در صنعت کار آفرینی محسوب می‌شود.

پس کارآفرینی کیفیتی است که افراد را قادر می‌سازد یک فعالیت جدید را شروع کنند یا با قدرت و به طور ناباورانه فعالیت موجود را توسعه دهند.

اهمیت رویداد کارآفرینی

این‌گونه همایش‌ها در صورت اجرای هدفمند، با ایجاد ارتباط بین سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و صاحبان ایده، با افزایش روحیه کار تیمی و همچنین با شفاف سازی شرایط اقتصادی جامعه را به سمت رونق اقتصادی پیش خواهد برد و روحیه انجام کار گروهی و غلبه بر مشکلات و خطر پذیری را در افراد ارتقا می‌دهد.

کارآفرینی در حوزه سلامت

کارآفرینی در حوزه سلامت می‌تواند راه گذری از اقتصاد هزینه به ثروت باشد. پر واضح است که این امر جز با هدف گذاری در سیاست های کلان کشوری محقق نمی‌شود.

بدین منظور می‌توان چهار هدف استراتژیک برای کارآفرینی در اقتصاد سلامت متصور شد. اول گذر از اقتصاد هزینه به ثروت؛ لازمه این امر تغییر در دیدگاه مدیران کلان کشور است تا بدین طریق حرکتی انتقالی، از دیدگاه نفت محور به سمت فرصت های بکر کارآفرینی، به خصوص در حوزه سلامت انجام پذیرد.
دیگر اهداف می‌تواند توسعه صادرات خدمات و فرآورده های پزشکی کشور؛ افزایش تعاملات دولت‌های مختلف در حوزه های گوناگون من جمله حوزه سلامت، با وجود بازارهای سلامت خارج از کشور و شناسایی آنها، می‌تواند فرصتی در جهت ارز آوری و کاهش مصرف‌گرایی صرف، باشد.

نخستین رویداد کشوری کارآفرینی سلامت، با عنوان «اینوتک سلامت» از 10 الی 14 شهریور، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/06/06
کد : 70335
تعداد بازدید: 410