پنج شنبه 8 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

آنان را نخبه نمی‌پندارند...

در هر جای گیتی که حیات انسانی موجود باشد، سه نوع نخبه می‌توان یافت. دسته‌ اول، هم خودشان خودشان را نخبه می‌پندارند هم دیگران آنان را نخبه می‌پندارند. دسته‌ دوم خودشان خودشان را نخبه می‌دانند، ولی دیگران آنان را نخبه نمی‌انگارند. و دسته‌ سوم نه دیگران آنان را نخبه پنداشتی، نه خود خودشان را نخبه انگاشتی!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: در این کره‌ خاکی و در هر جای دیگر گیتی که حیات انسانی موجود باشد، سه نوع نخبه می‌توان یافت. دسته‌ اول، هم خودشان خودشان را نخبه می‌پندارند هم دیگران آنان را نخبه می‌پندارند. دسته‌ دوم خودشان خودشان را نخبه می‌دانند، ولی دیگران آنان را نخبه نمی‌انگارند. و دسته‌ سوم نه دیگران آنان را نخبه پنداشتی، نه خود خودشان را نخبه انگاشتی.

آن دسته‌ سوم نخبگان بی‌ریایند که موضوع این صفحه‌ مایند.

من بیمه‌ ناب زیستن نتوانم

کارگرهای ساده بی‌تردید یکی از مهم‌ترین و پرشمارترین نخبگان بی‌ریا محسوب می‌شوند. آنان گرچه کارگر ساده نام دارند، اما کارهای سختی به آنان محول می‌شود. از سویی هرچقدر قوانین بیمه‌ اجباری سفت‌وسخت باشد، زندگی از آن سفت‌وسخت‌تر است، و به همین دلیل اگر کارگری بخواهد کار پیدا کند، مجبور است به شرایط کارفرما که قرارداد نبستن و بیمه ‌نکردن است، تن بدهد. تا این‌جا نشانه‌ واضحی از نخبه بودن کارگر دیده نمی‌شود. نخبگی کارگر این‌جاست که باید همواره طوری بیل بزند که به‌طور هم‌زمان هم نظر کارفرما را جلب کند و هم در درازمدت آسیبی به مفاصل و مهره‌های کمرش وارد نشود که اگر بشود و بیمه نباشد، بد می‌شود. حل کردن این تناقض فقط از یک نخبه برمی‌آید. به‌عنوان مثالی دیگر، یک کارگر معدن باید طوری کار کند که حوادث غیرمترقبه در محل کارش اتفاق نیفتد و آسیب نبیند و چون حوادث غیرمترقبه مترقبه نیستند و انسان‌ها نمی‌توانند از اتفاق افتادن امور غیرمترقبه جلوگیری کنند، کارگر مذکور بی‌تردید نخبه است.

نه راهِ شدن، نه روی بودن

تصور کنید یک خیابان گنجایش هزار خودرو را داشته باشد، اما شما باید سه‌هزار خودرو را در آن جای دهید. تصور کنید بر سر یک چهارراه اگر چراغ مسیر شمال به جنوب یک لحظه قرمز شود، راه بند می‌آید، اگر چراغ مسیر غرب به شرق یک لحظه قرمز شود، راه بند می‌آید، اگر چراغ هیچ‌کدام از مسیرها قرمز نشود، راه بند می‌آید و شما موظفید کاری کنید که راه بند نیاید. و در عین حال باید رانندگان را به‌خاطر خلاف کردن در جایی که چاره‌ای جز خلاف نیست، جریمه کنید. با این حساب افسران راهنمایی رانندگی نیز از نخبگان بی‌ریا محسوب می‌شوند.

من نیز بر آنم که همه خلق بر آنند

تا این‌جا متوجه شدیم که کارگران و افسران از نخبگان بی‌ریا محسوب می‌شوند و گرچه نه خود خود را نخبه می‌دانند و نه دیگران آن‌ها را نخبه حساب می‌کنند، عملا نخبه هستند.

به این لیست می‌توان بسیاری دیگر را نیز افزود.

مستاجری که با درآمد ماهانه هشتصدهزار تومان، هر ماه هفتصدهزار تومان کرایه خانه می‌دهد، نخبه است.

خانم خانه‌داری که با داشتن مواد لازم برای پخت یک وعده قورمه‌سبزی، پنج وعده قورمه‌سبزی درست می‌کند، نخبه است.

باربری که بار چرخ را با کوله، بار وانت را با چرخ، و بار زندگی را با باربری حمل می‌کند، نخبه است.

آتش‌نشانی که با داشتن نردبان 10 متری آتش طبقه‌ هشتم را خاموش می‌کند، نخبه است.

طنزنویسی که شغلش شوخی کردن است، اما نباید با کسی شوخی کند، نخبه است. (هرچند بی‌ریا نیست.)

و شما که با مطالعه کردن این مطلب موجب جلوگیری از کاهش سرانه مطالعه شدید نیز قطعا یک نخبه‌ بی‌ریا هستید.

منبع:«ماهنامه سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/06/28
کد : 70322
تعداد بازدید: 417

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601