جهشی در شبکه‌سازی مدیران و سیاستگذاران آینده علم و فناوری

نوزده نشست گفتمان مدیریت و سیاست‌گذاری علم و فناوری در سال 93 برگزار شد.

نوزده نشست گفتمان مدیریت و سیاست‌گذاری علم و فناوری در سال 93 برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: به گفته دانشمندان و فناوران دنيا، آنچه كه در دنياي امروزي براي پيشرفت و توسعه در علم و فناوري نياز اصلي و كاربردي است، همانا گفتمان است. گفتماني كه مبتني بر عمل و رسيدن به نمونه عيني و همچنين پيگيري تا حصول نتيجه است.

از همين رو، بي دليل نيست كه بزرگترين و نام آورترين شركت هاي صنعتي و فناوري دنيا، ديگر به دنبال حركت به سمت قله هاي موفقيت و سبقت گرفتن از رقباي خود نيستند بلكه به جاي صرف انرژي در ايجاد رقابت تنگاتنگ و نفس گير، به دنبال همكاري و ايجاد شرايط مشترك توليد با رقبايشان هستند تا علاوه بر پوشاندن ضعف هاي فني و جلوگيري از هزينه هاي سرسام آور براي تحقيق و توسعه فعاليت هايشان، رقابتي مسالمت آميز و كم دغدغه را با رقبا پي مي گيرند. «گفتمان» در اين شرايط نقشي اساسي دارد و مي تواند با اشتراك درست و منطقي از داشته ها و داده هاي فناوران، به شناخت نيازها و خواسته هاي يكديگر نيز منجر شود.

علاوه بر اينها گفتمان ميان دانشمندان و پژوهشگران نيز امري حياتي در توسعه علم به شمار مي آورد كه در پي آن شاهد هستيم كه پژوهشهاي چندمليتي اغلب با نتايج شگفت انگيز و غرورآفريني مي انجامد. همه اينها نياز به ساز و كار خاص خود دارد كه «مديريت» آن نيز امري مهم و صاحب نقشي بي بديل است. معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري نيز با نگاه به دغدغه هاي موجود در اين عرصه و بسياري از مباحث اينچنيني كه در حوزه سياستگذاري علم و فناوري تاثيرگذار و حياتي هستند، فعاليت هاي قابل توجهي را در سال 93 انجام داد.

به همت معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نوزده نشست مدیریت و سیاست گذاری علم و فناوری، با حضور صاحبنظران، اساتید دانشگاه، مدیران و سیاستگذاران علم و فناوری و دانشجویان برگزار شد. و موضوعات مختلفی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفتند.
هدف این نشست‌‌ها، شبکه‌سازی در حوزه‌ سیاستگذاری فناوری و نوآوری از طریق برگزاری سلسله نشستهای تخصصی در سه سطحِ پنل متخصصان؛ دانشجویان دکترا؛ و دانشجویان کارشناسی ارشد است.

در سه ماه اجرای طرح در سال 93، تعداد 9 نشست برگزار شده است. در هر یک از سطوح این طرح، 9 نشست و در مجموع 27 نشست برگزار خواهد شد.

تا پایان سال 93 ، نوزده نشست در سه سطح پانل تخصصی ، دانشجویان دکترا و دانشجویان کارشناسی ارشد برگزار شد که مورد استقبال خوب شرکت کنندگان قرار گرفت.

طرح گفتمان مدیریت و سیاستگذاری فناوری و نوآوری که با ابتکار و حمایت معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و با همکاری دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، از اول مهرماه سال 93 آغاز شده است و تا خرداد ماه 1394، به مدت یک سال تحصیلی کامل، ادامه خواهد داشت.


راه اندازی انجمن گفتمان مدیریت سیاست گذاری و نوآوری

اما از سوي ديگر، در راستای استفاده از خرد جمعی در سیاستگذاری و ایجاد شبکه‌سازی فعالان حوزه مدیریت و سیاست‌گذاری علم و فناوری، با حمایت معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فروم گفتمان مدیریت و سیاستگذاری راه اندازی شد. در این فروم، موارد مرتبط با سیاستگذاری علم و فناوری شامل مسائل و مشکلات کلان کشور و مسائل مرتبط دانشجویی در این حوزه، مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند.

در نخستین بخش این فروم، اعضا می‌توانند مسائل و مشکلات روز کشور را مورد بحث قرار دهند. در حال حاضر یکی از حوزه‌های اولویت‌دارد کلان کشور یعنی برنامه ششم توسعه فعال شده است و قابلبت تعریف و ایجاد موضوعات بعدی نیز وجود دارد.

براساس این گزارش، دومین بخش این انجمن، به دو حوزه مسائل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم‌بندی شده است و در آن مسائل مرتبط دانشجویی نظیر طرح مشکلات دانشجویی، معرفی و به اشتراک گذاری منابع و مسائلی از این دست مورد بحث قرار می گیرد. این انجمن کمک می‌کند فعالان حوزه مدیریت و سیاستگذاری علم و فناوری، با به اشتراک گذاری تجربیات و راه حل‌ها و همچنین طرح مشکلات خود، به ارتقای این حوزه در کشور کمک کنند.

این فروم با ایجاد بستری برای برای بررسی و ارائه راه‌حل مسائل کلان سیاست‌گذاری کشور از طریق ایجاد تالارهای گفت‌گو، به پیشرفت در حوزه فناوری و نواوری کمک می کند.

انجمن گفتمان مدیریت سیاست گذاری علم و فناوری، ضمن بررسی محورهای کلان و دانشجویی، می‌تواند با ارائه نتایج و راه‌کارهای اساسی این حوزه، در ایجاد شبکه‌ای گسترده از فعالان این حوزه اثرگذار باشد.

انجمن گفتمان مدیریت و سیاستگذاری علم و فناوری از طریق تارنمای www.nitforum.ir قابل دسترس خواهد بود.

علاقمندان به شرکت در بحث‌ها می توانند پس از ثبت نام در انجمن، ضمن استفاده از مباحث تخصصی ارائه شده به بحث و گفتگو با با دیگر فعالان حوزه بپردازند.

این انجمن در پی برگزاری موفق و مستمر سلسله نشست‌های گفتمان مدیریت و سیاست گذاری علم و فناوری به همت معاونت سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد شبکه‌ای از فعالان حوزه مدیریت و سیاست‌گذاری علم و فناوری را در دستور کار قرار داده و بهبود و ارتقای جامعه مدیریت و سیاستگذاری فناوری را دنبال خواهد کرد.

تاریخ انتشار : 1394/01/09
کد : 70317
تعداد بازدید: 414