آيين‌نامه شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان هنری‌كشور تصویب شد

مشاور بنیاد ملی نخبگان گفت: «آئین‌نامه شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان هنری‌كشور» به منظور حمایت و ارتقاي جايگاه هنر متعالي در چارچوب گفتمان فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي و با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در زمينه‌هاي مختلف هنر متعهد به تصویب رسید.

مشاور بنیاد ملی نخبگان گفت: «آئین‌نامه شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان هنری‌كشور» به منظور حمایت و ارتقاي جايگاه هنر متعالي در چارچوب گفتمان فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي و با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در زمينه‌هاي مختلف هنر متعهد به تصویب رسید.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پرویز کرمی؛ مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تصویب آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری کشور، اظهار کرد: به منظور حمایت و ارتقاي جايگاه هنر متعالي در چارچوب گفتمان فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي و با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در زمينه‌هاي مختلف هنر متعهد و در اجرای اقدام‌هاي ملّي 1ـ1ـ1، 2ـ1ـ3  و 4ـ1ـ5 از سند راهبردي‌ كشور در امور نخبگان، اين‌آيين‌نامه در بنیاد ملی نخبگان تصويب شد.

وی افزود: این آیین نامه، مربوط به هنرمندان شاخه‌های هنری در ‌گروه‌هاي هشت‌گانه «هنرهای نمایشی»، «هنرهای تجسمی»، «هنرهای سینمایی»، «موسیقی»، «هنرهای سنتی»، «صنایع دستی»، «معماری و شهرسازی» و «هنرهای چندرسانه‌ای» است.

 تعریف سرآمدان و مستعدان برتر هنری

کرمی با بیان اینکه برگزيدگان هنری در گروه‌هاي هشت‌گانه هنر و در دو رده «مستعد برتر هنری» و «سرآمد هنری» تعريف مي‌شوند، ادامه داد: سرآمد هنری، فردي است‌كه بر اساس ذوق، خلاقيت سرشار و تلاش خود به جايگاهي ممتاز در ميان همگنان دست يافته باشد.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، مهم‌ترين شاخصه‌هاي شناسايي سرآمد هنری را صاحب سبك و شيوه‌اي نوآورانه درآفرينش‌ آثار هنری بودن، دانست و گفت: این شخص باید سال‌هاي متمادي از عمر خود را در آن حوزه هنری به صورت فعال و پيشرو سپري‌كرده باشد، آثار هنريِ او متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسير تعالي انقلاب و آداب اسلامي ـ ايراني باشد و در محدوده سني بالاتر از 40 سال باشد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره مستعد برتر هنری نیز توضیح داد: این افراد، از جمله کسانی هستند که با استعداد ویژه فعالیت های هنری‌شان نشان از آتیه درخشان هنری داشته باشند، اما لازم است این استعداد به مدد لطف الهی، تلاش فردی و پشتیبانی مراجع ذیربط، هر چه بیشتر از قوه به فعل درآید تا به «سرآمد هنری» تبدیل شوند.

وی افزود: آثار هنری مستعد هنری باید داراي نشانه‌هايي خلاقانه، نوآورانه، واجد ارزش‌هاي بدیع هنری و متفاوت باكار عموم باشد؛ آثار هنريِ او متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسير تعالي انقلاب و آداب اسلامي ـ ايراني باشد و همچنین جوان، در محدوده سني 15 تا 40 سالگي باشد.

شاخص‌هاي شناسايي برگزيدگان هنری

پرویز کرمی به شاخص های شناسایی برگزیدگان هنری براساس این آیین نامه اشاره و اظهار کرد: برگزيدگان هنری بر اساس شاخص‌هاي  كسب افتخارات هنري (از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي و ساير نهادهاي مرتبط)، كسب موفقيت در رويدادهاي هنری در سطح ملّي و بين‌المللي، آفرينش آثار بديع، تخلق به اخلاق اسلامي و آداب ملّي، داشتن فعاليت‌هاي برجسته پژوهشي، آموزشي، ترويجي، تبليغي و شاگردپروري درحوزه هنری و داشتن پيشينه تحصيلي‌ و تخصص علمي در زمينه‌هاي مرتبط با هنر شناسایی می شوند.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین ابراز کرد: سنجش معيارهاي شناسايي برگزيدگان هنری پس از تأييد معيارها دركميسيون دائمي هيئت‌امنا، مطابق شيوه‌نامه‌اي است‌كه پس از تأييد شوراي شناسايي برگزيدگان هنري به تصويب رئيس بنياد مي‌رسد.

شوراي شناسايي برگزيدگان هنري

کرمی همچنین با بیان اینکه به منظور تدوين معيارهاي شناسايي سرآمدان و مستعدان برتر هنري و پيشنهاد تصويب آن به بنياد؛ و نيز انطباق ويژگي‌هاي نامزدها با شرايط مذكور در آيين‌نامه و شيوه‌نامه، «شوراي شناسايي برگزيدگان هنری» تشکیل می شوند، ادامه داد: معاون فرهنگي بنياد (رئيس شورا)، معاون پژوهشی فرهنگستان هنر، يكي از معاونان نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري با انتخاب رئيس نهاد، يكي از معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با انتخاب وزير، يكي از معاونان وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري با انتخاب وزير، يكي از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری با انتخاب رئیس سازمان، يكي از معاونان سازمان تبليغات اسلامي با انتخاب رئيس سازمان و پنج تن از صاحب‌نظران هنري، اعضای این شورا خواهند بود که با حکم رییس بنیاد ملی نخبگان منصوب می شوند.

جایزه سرآمدان هنری

وی در ادامه درباره رویکردهای جوایز در نظر گرفته براساس آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری کشور ابراز کرد: به منظور تسهيلِ مسير فعاليت‌هاي نخبگاني برگزيدگان هنری، بنياد با همكاري نهادهاي ذيربط، تسهيلاتي را در قالب «جایزه رشد هنري» و «جایزه سرآمدان هنري» اعطا مي‌كند که تعداد برگزيدگان، شرح تفصيلي و اعتبار هر يك از جوايز بر اساس بودجه سالانه بنياد و مبتني بر شيوه‌نامه‌اي است كه به تصويب رئيس بنياد ملی نخبگان مي‌رسد.

کرمی افزود: همزمان آیین نامه پشتیبانی از پایان نامه های دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین آیین نامه پشتیبانی از اعضاء هیأت علمی برگزیده دانشگاهی نیز در هفته جاری ابلاغ شده است.

آيين‌نامه شناسايي و پشتيباني از برگزيدگان هنری‌كشور

تاریخ انتشار : 1394/10/09
کد : 70312
تعداد بازدید: 342